Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

Arap Sabunu Nedir? Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap sabunu, potasyum hidroksit ile bitkisel veya hayvansal kökenli yağların ısıtılması ile elde edilen bir sabun türüdür. Bu tepkimenin sonucunda arap sabunu ve gliserin oluşuyor. Bu sabun türüne arap sabunu denmesinin nedeni ise, eskiden Potasyum Hidroksit ( KOH ) bileşiği yerine potasyumca zengin çöl hurmalarının kullanılması nedeni iledir. Yumuşak sabun olarak da bilinir ve bedensel temizlik için kullanılmaz daha çok ev temizliği,halı yıkama, bahçe ilaçlama, hayvan temizliği gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle genel bir tavsiye olarak, kullanım amacına göre eğer bulaşık temizliği gibi alanlarla kullanılacaksa parfümsüz, katkısız arap sabunu kullanılması önerilir. Temizlik amacıyla bu sabunu kullanmak hem daha ekonomik, hemde içerisinde kimyasal pek içermediğinden daha sağlıklı olduğu dile getirilmiştir.Eskiden, normal yağlarla yapılan arap sabunları yaygınken günümüzde bazı markaların atık yağlardan yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle marka seçimi önemlidir. Ayrıca, bu sabun günümüzde evlerde kullanılan birbirinden farklı çeşitte pek çok temizleyicinin yaptığı işi tek başına yapmaktadır ve temizleme gücü oldukça yüksektir.

Ancak, özellikle bazı sitelerde bulaşık deterjanına alternatif olarak arap sabunu önerilmektedir. Ancak yaptığımız araştırmalarda, arap sabununun kullanılması nedeniyle pek çok makinanın bozulduğunu ve arap sabununın bulaşıklar üzerinde bir takım izler bırakabileceğini öğrendik. Ancak; çelik, metal, lavabo ve musluklar, klozetler, parke temizliği, halı, koltuk ve kanepe temizliğinde oldukça başarılı sonuçlar verdiği kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır. ( Yorumlarda zeytinyağından yapılan arap sabununun kalitesinin daha iyi olduğu belirtilmiştir. )

Çamaşır ve bulaşıkların elde yıkanmasında da kullanıldığı belirtilmiştir.

Astım ve solunum yolları gibi hastalıkları bulunanların bulunduğu ortamların temizlenmesi ve biberonlarının temizlenmesinde arap sabununun daha sağlıklı olduğu iddia edilmektedir.

Ayrıca, arap sabunu belirli oranlarda alkol ile karıştırılıp, doğa tarımsal uygulamalarda haşere mücadelesi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir önceki yazımız olan Yaban Mersini Faydaları Hakkında başlıklı makalemizde blueberry ve yaban mersini hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. nazlı diyor ki:

  annem sürekli arap sabunu kullanıyormuş aldık bir iki kez ama kesinlikle gerçek arap sabunu değil diyor annem kokusu kıvamı açısından anlıyor gerçeği nerede bulunur bulursak tabii ki saçlarımı da yıkarım

 2. Fatma diyor ki:

  Arap sabunu makinada bende kullanıyorum sonuç güzel ama makina bozulur diye tedirginoldum o

 3. Fatma diyor ki:

  Ben bulaşık makinasında Arap sabunu ve karbonat kullanıyorum sonuç güzel ama makina bozuluyor denince tedirgin oldum doğrumu acaba

 4. Şayan diyor ki:

  Katkısız pırıl pırıl bir sabun neden beden temizliğinde kullanılmasın? Rahmetli Barış Manço hep saçlarını arap sabunu ile yıkadığını söylerdi. Bir tıp dr.u da bana içine biraz da tuz at. Şampuanlar da öyledir, bak ne güzel saçlarını yıkayacak demişti. Eritip şampuan kıvamına getirmek için su yerine ısırgan otu haşladığım suyu kullanmak da yaptığım en iyi şey oldu ayrıca.

 5. Songul diyor ki:

  Yazı için teşekkürler. Atık yağlar kullanılmayan arap sabunu markaların nasıl ulasabiliriz.

  1. Asli diyor ki:

   ben halıya zarar verdiğini duymuştum

   1. Şayan diyor ki:

    Vermez efendim. Aksine pırıl pırıl olur. Ben hep arap sabunu ve yahut suda erittiğim köy sabununu kullanırım. Tüm çamaşırlarımı da böyle yıkarım.

BİR YORUM YAZ