Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

Arap Sabunu Nedir? Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap sabunu, potasyum hidroksit ile bitkisel veya hayvansal kökenli yağların ısıtılması ile elde edilen bir sabun türüdür. Bu tepkimenin sonucunda arap sabunu ve gliserin oluşuyor. Bu sabun türüne arap sabunu denmesinin nedeni ise, eskiden Potasyum Hidroksit ( KOH ) bileşiği yerine potasyumca zengin çöl hurmalarının kullanılması nedeni iledir. Yumuşak sabun olarak da bilinir ve bedensel temizlik için pek kullanılmaz daha çok ev temizliği, halı yıkama, bahçe ilaçlama, hayvan temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama  gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle genel bir tavsiye olarak, kullanım amacına göre eğer bulaşık temizliği için kullanılacaksa parfümsüz, katkısız arap sabunu kullanılması önerilir. Temizlik amacıyla bu sabunu kullanmak hem daha ekonomik, hemde içerisinde zararlı kimyasal oranı düşük olduğu için daha sağlıklı olduğu dile getirilmiştir.Eskiden, normal yağlarla yapılan arap sabunları yaygınken günümüzde bazı markaların atık yağlardan yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle marka seçimi önemlidir. Ayrıca, bu sabun günümüzde evlerde kullanılan birbirinden farklı çeşitte pek çok temizleyicinin yaptığı işi tek başına yapmaktadır ve temizleme gücü oldukça yüksektir.

Özellikle bazı sitelerde bulaşık deterjanına alternatif olarak arap sabunu önerilmektedir. Ancak yaptığımız araştırmalarda, arap sabununun kullanılması nedeniyle makinede arızalanma meydana gelebileceği  ve arap sabununun bulaşıklar üzerinde bir takım izler bırakabileceğini öğrendik. Ancak; çelik, metal, lavabo ve musluklar, klozetler, parke temizliği, halı, koltuk ve kanepe temizliğinde oldukça başarılı sonuçlar verdiği kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır. ( Yorumlarda zeytin yağından yapılan arap sabununun kalitesinin daha iyi olduğu belirtilmiştir. ) Çamaşır ve bulaşıkların elde yıkanmasında çok iyi sonuç verdiği belirtilmektedir. Arap sabununun bir diğer üstün özelliği, su ile yapıştığı yüzeyden daha çabuk akıp gitmesidir. Normal bulaşık ve çamaşır deterjanları ile yıkanan malzemeleri durulamak çok daha zordur ve bu malzemeler üzerinde daha fazla deterjan artığı kalmaktadır.

Astım ve solunum yolları gibi hastalıkları bulunanların bulunduğu ortamların temizlenmesi ve bebeklerin biberonlarının temizlenmesinde arap sabununun daha sağlıklı olduğu iddia edilmektedir.

Ayrıca, arap sabunu belirli oranlarda alkol ile karıştırılıp, doğal tarımsal uygulamalarda haşere mücadelesi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Saksıda yetiştirilen bitkilere de başarı ile uygulanmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. amele dedi ki:

  Seramik alçı kalıp alırken kalıpları birbirinden ayrılmasında birebir zaten başka bir alternatif yok 😛

 2. Sefika dedi ki:

  Arap sabunu hangi ölçülerde alkolle karistirilinca haşerelere iyi geliyo yardimci olurmusunuz küçük bebeğim var .Kara boceklere karşı.

 3. Sefika dedi ki:

  Arapsabununu hangi oranlarda alkolle karistirinca haşerelere iyi geliyo bilen varmi nolur küçük bebeğim var kara boceklere karşı nasıl kullaniliyo

 4. Sarem dedi ki:

  Abc nın sıvı arap sabunu var güvenle kullanabilirsiniz

 5. hatice dedi ki:

  Ben yatağımı arap sabunu ve sirke ile sildim tertemiz oldu yeni alınmış gibi ve parlak oldu en önemlisi hergün yorgun hiç uyumamış gibi uyanır dım artık uykunu almış dinlenmiş uyanıyorum bu kimyasal deterjan lar şampuan duş jelleri çok zararlı vücudumuzun gözenekleri ni kapatıyorbvücut nefes almıyor ve yorgun uyarıyoruz ve organlarımız kendini yenileyemiyor …

 6. Betül Saka dedi ki:

  Ben bşr süredir çamaşırlarımı arap sabunu ile yıkıyorum çok memnunum

 7. Ayser atilla dedi ki:

  Hangi markanın iyi olduğunu bilenler lütfen yazsın

 8. nazlı dedi ki:

  annem sürekli arap sabunu kullanıyormuş aldık bir iki kez ama kesinlikle gerçek arap sabunu değil diyor annem kokusu kıvamı açısından anlıyor gerçeği nerede bulunur bulursak tabii ki saçlarımı da yıkarım

  1. Derya dedi ki:

   Gelenekselpazar.com da var.

  2. Mustafa Öz dedi ki:

   Saçlarınızı zeytinyağ sabunu veya zeytinyağlı şampuan ile yıkamanizi öneririm.Boyalı saçlarda saç kremi kullanılması saçlar sertleşir.

 9. Fatma dedi ki:

  Arap sabunu makinada bende kullanıyorum sonuç güzel ama makina bozulur diye tedirginoldum o

  1. Anonim dedi ki:

   Makinada bulaşık yani)aktardan toz halinde limon tuzu ve karbonat in yanında bitkisel deterjan kullanıyorum 3 ünden azar azar sonuç muhteşem.

 10. Fatma dedi ki:

  Ben bulaşık makinasında Arap sabunu ve karbonat kullanıyorum sonuç güzel ama makina bozuluyor denince tedirgin oldum doğrumu acaba

  1. Hatice dedi ki:

   Makinada bulaşık yani)aktardan toz halinde limon tuzu ve karbonat in yanında bitkisel deterjan kullanıyorum 3 ünden azar azar sonuç muhteşem.

  2. S.Aktürk dedi ki:

   Neden bozuldun ki? Çok saçma! Sakın bu deterjan firmalarının yanıltıcı bir oyunu olmasın ;)

 11. Şayan dedi ki:

  Katkısız pırıl pırıl bir sabun neden beden temizliğinde kullanılmasın? Rahmetli Barış Manço hep saçlarını arap sabunu ile yıkadığını söylerdi. Bir tıp dr.u da bana içine biraz da tuz at. Şampuanlar da öyledir, bak ne güzel saçlarını yıkayacak demişti. Eritip şampuan kıvamına getirmek için su yerine ısırgan otu haşladığım suyu kullanmak da yaptığım en iyi şey oldu ayrıca.

 12. Songul dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Atık yağlar kullanılmayan arap sabunu markaların nasıl ulasabiliriz.

  1. Asli dedi ki:

   ben halıya zarar verdiğini duymuştum

   1. Şayan dedi ki:

    Vermez efendim. Aksine pırıl pırıl olur. Ben hep arap sabunu ve yahut suda erittiğim köy sabununu kullanırım. Tüm çamaşırlarımı da böyle yıkarım.

  2. Derya dedi ki:

   Gelenekselpazar.com da var. Oradan alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ