Böğürtlen Yaprağı Çayı ve Fermente Böğürtlen Yaprağı Çayı

Böğürtlen Yaprağı Çayı ve Fermente Böğürtlen Yaprağı Çayı

Böğürtle Yaprağının Faydaları – Bitkisel Çaylar

Antik çağlardan bu yana, böğürtlen bitkisinin yaprakları, özellikle Avrupa ve Asya’da, tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Örneğin, iki bin yıl önce, Roma ordusunda doktor Galenos askerlerin diş etlerini kuvvetlendirmek için ve fiziksel dirençlerini arttırmak için böğürtlen yaprakları çiğnemelerini sağlamıştı; Böğürtlen yapraklarında bol miktarda C vitamini ve tanen bulunmaktadır. . Böğürtlen yapraklarında bulunan yüksek orandaki tanen ve C vitamini  ishali giderir, boğaz iltihapları için gargara olarak kullanılabilir, yaralar ve döküntüleri için kompres olarak kullanımının yararlı sonuçlarının olduğu kanıtlanmıştır.  Bu çay; hem ağır hem de hafif adet akışını düzenlemeye yardımcı olur ve gastrointestinal ( mide ) rahatsızlıklarında etkili  olduğu görülmüştür. Bu çayın bilinen  hiç bir yan etkisi yok. Çok aşırı tüketmemek kaydı ile gönül rahatlığıyla tüketeceğiniz ve tadını çok seveceğiniz bir çay.

Böğürtlen Yaprağı Çayı Tarifi: ( Tek Kişilik )

Hafif demde bir çay için, 2 çay kaşığı yaprağı  1 su bardağı kaynar suyun içine atılır ve kendi halinde kaynatılmadan 10 dakika demlemeye bırakılır . Bal ile tatlandırıp içebilirsiniz. Bu durumda etkisi daha fazla olacaktır.

Terapötik Etkisi: Yüksek C vitamini ve tanen içeriği, böğürtlen yaprağı çayının deri döküntülerini, ağız ya da boğaz iltihaplarını ve ishali hafifletmesi için yararlıdır . Buna ek olarak, yaprakları C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve doku onarımını destekler.

Fermente Edilmiş Böğürtlen Yaprağı Çayı Mutlaka Deneyin

Böğürtlen yaprakları fermente edilerek kendi lezzet ve tedavi etkisini artırır. Mayalanması için, oklava ile hafifçe böğürtlen yaprakları ezin. Nemli bir bezle yaprakları sarın ve sıcak bir yerde asın. İki ya da üç gün sonra, yapraklar gül gibi bir koku salacaktır. Bu kokuyu almaya başladıysanız  bezi çıkarın ve fermente edilmiş böğürtlen yaprağı çayınızı kullanmadan önce kurumaya bırakın. Yapımı çok kolay ve tadı normal  siyah çaydan çok üstün. Hazır almaya çalışırsanız birincisi pek bulamazsınız ikincisi ise biraz pahalıya mal olur. Fermente Böğürtlen Çayı tarifimizle kolayca evinizde yapıp denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıcakla Kalın…

Bir önceki yazımız olan Organik Saç Ekimi başlıklı makalemizde bülent cihantimur saç ektirme, organik saç ekimi fiyatı ve organik saç ektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ