Böğürtlenin Faydaları Hakkında Bilgi

Böğürtlenin Faydaları Hakkında Bilgi

Böğürtlen Ne Zaman Yetişir?

Böğürtlen, gülgiller ailesine mensup,vitamin ve mineral açısından olukça zengin mükemmel bir meyve. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçek döktüğünden, bu mevsimler arasında geniş bir zaman aralığında meyve vermektedir. Özellikle yabani olarak yetişen böğürtlenlerin içeriği daha zengindir. Görünüm olarak biraz duta birazda çileğe benzer, Yaprak omurgası dikenli bir yapıya sahiptir, tuhaf özelliklerinden birisi genel olarak yol kenarlarında bahçelerdeki çitlerde sıklıkla görülmesidir.

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen, çok faydalı bir yaz meyvesidir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini ve antioksidan vardır. Ağız aftlarına ve yaralarına iyi gelmektedir ve diş eti ve bademcik iltihaplarını iyileştirmektedir. Karaciğere faydalı bir meyve olan böğürtlen, yüksek tansiyona, kabızlığa, halsizliğe iyi gelmektedir. Böğürtlen meyvesi düzenli olarak yendiğinde; gözler için çok faydalıdır, bunların yanında, ayaklarda oluşan şişliklere, basura, mesanedeki taşların düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Böğürtlen kökü kaynatılıp içildiğinde kan şekerini düşürmektedir.

Ayrıca böğürtlen yüksek miktarda folat içermektedir. Folat ( Bknz: B9 Vitamini ) DNA ve aminoasit metabolizması için önemli bir vitamindir. Ayrıca; kanda bulunan homosistein seviyesini normal düzeylerde tutarak, kalp-damar sağlığı için hayati bir fonsksiyon üstlenmiştir.

Böğürtlenden reçel , şurup gibi içecekler yapılabilmektedir. Böğürtlen suyunun tadı çok lezzetlidir. Ayrıca böğürtlen yapraklarından çay da yapılabilmektedir. Bu çayın lezzeti deneyenler tarafından oldukça beğenilmektedir. ( bknz: Fermente Böğürtlen Yaprağı Çayı Tarifi )

Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen sadece meyve olarak tüketilebileceği gibi; sosu, reçeli, marmelatı, şarabı, suyu, şerbeti gibi kullanım alanları vardır. İleri ki yazılarımızda mutlaka böğürtlen ürünleri ile ilgili bir tarif vereceğiz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ