Cevizin Faydaları ile İlgili Yeni Araştırmalar

Cevizin Faydaları ile İlgili Yeni Araştırmalar

Beyin sağlığı için pek çok faydası bulunan Cevizin her geçen gün yeni bir faydası bulunuyor. Yapılan yeni araştırmalarda ceviz tüketiminin, kolon kanserini önlediği ve bağırsak sistemine olumlu etkilerinin olduğu tespit edildi. İşte cevizin faydaları üzerinde yapılan araştırma.

Experimental Biology 2015 Araştırmaları, cevizin faydaları ilgili yeni bilgiler içeriyor.

Yapılan yeni araştırmalarda, cevizin yeni sağlık potansiyellerine sahip olabileceği ileri sürülmektedir. Cevizin kolon kanseri üzerinde ve zihinsel yaşlanmanın bazı özellikleri üzerinde ayrıca bağırsak ve damar sağlığı üzerinde pozitif etkisi söz konusu. Experimental Biology 2015’te (EB) tartışılan bu araştırmanın sonuçları ceviz hakkında çeşitli ayrıntıları ortaya çıkardı.

California Walnut Commission CEO’su Dennis A. Balint “Bu sonuçlar, cevizin kalp-damar sağlığını, diyabeti, kilo kontrolünü, kanseri, bilişsel gelişimi, doğurganlığı ( fertilite ) nasıl etkilediğini gösteren ve 20 yıldan fazla yürütülmekte olan 159’u aşkın çeşitli yayımlanmış makaleleri destekleyerek, sağlıklı Diyetin bir parçası olan ceviz tüketiminin pek çok faydasını anlamamıza yardımcı olmaktadır” dedi.

Yeni Araştırmalara Göre Cevizin Faydaları

Kolon Kanseri: Bilim adamları ilk kez ceviz içindeki bileşimlerin kolon kanseri hücreleri üzerindeki etkiyi araştırmıştır. Kore’de yürütülen bir araştırmada ceviz özünün kanser kök hücrelerinin hayatta kalmasını önemli derecede yavaşlattığını ve kolon kanseri kök hücrelerinin çoğalma hızını azalttığını göstermiştir.

Bilindiği gibi Kolon kanseri, Avrupa’da en yüksek kanser oranında, en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Avrupa’da her yıl 212.000 kişi kolon kanseri sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 10.000 kişiye kolon kanseri teşhisi konulmaktadır. ( Her yıl Türkiye’de ortalama 125.000 kişiye kanser tanısı konmaktadır. Bu sebeple cevizin yararları arasında kolon kanserini önleyici etkisinden bahsedilecektir.

 Bağırsak Sağlığı: Bağırsak mikro-biyo ortamı yediğimiz gıdaların sindirilmesine ve kullanılmasına yarcı olan faydalı bakterilerin yer aldığı bir ekosistemdir; bağırsak florasında meydana gelen çeşitli değişiklikler kronik hastalıklara neden olmaktadır. Yakın tarihimizde Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir araştırmada, cevizin iki kategoride bağırsak bakterileri üzerinde etkisini araştırmıştır.

Ceviz içerikli bir diyet ( yaklaşık olarak 60 gr) iki kategorinin oranını önemli ölçüde değiştirmiştir; dolayısıyla “cevizin sağlık üzerinde faydalı etki gösterdiği ve bağırsağın bakteriyel flora ortamını değiştiren yeni bir mekanizma” olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma şuan için hayvanlar üzerinde denendiğinden insanlar için sonuçların ne olabileceği merak edilmektedir.

Yaşlanma ve Beyin Sağlığı: Tufts Üniversitesi İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından fareler üzerinde yapılan araştırmada, hem genç hem yaşlı farelerde; çoklu doymamış yağ asidi, folat, magnezyum selenyum ve çeşitli polifenoller gibi bileşenlerce zengin olan cevizin beynin önem arz eden bölgelerindeki mekanizmalar üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Hayvanlar üç gruba ayrılmış ve birinci grup hiç ceviz tüketmeyen kontrol grubu (%0); ikinci grup diyetlerinde %6 civarı ceviz tüketen grup ve üçüncü grup da diyetlerinde %9 civarında ceviz teşkil eden gruptur. ( İnsan diyeti eşdeğeri sırasıyla 30 gr ve 45 gr). Bu gruplar, on hafta boyunca takip edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ceviz tüketiminin beyin yaşlanmasını yavaşlattığı belirtilmiştir.

Damar Sağlığı: Yapılan bir çalışmadan ceviz içinde bulunan, alfa-linolenik asit (ALA) ve linoleik asit (LA) bileşimlerinin damar sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisinin olduğu belirtilmiştir.

Bunlar dışında cevizin faydaları arasında; hafızaya iyi gelmesi, kemik gelişimine katkı sağlaması, manganez ve bakır açısından zengin olması gibi faydalar sayılabilir.

Cevizin Besin Değeri

Yaklaşık 30 gram ( 7 adet ) dış kabuğu soyulmuş ceviz;

 • 185 kaloridir ve kolesterol içermez.
 • Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar (1,4mcg)
 • Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini karşılar (2gr)
 • Günlük manganez ihtiyacının %48’ini karşılar (1mg)
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar
 • Günlük demir ihtiyacının %5’ini karşılar
 • Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını karşılar (0,01mg)
 • Günlük folat ihtiyacının %7’sini karşılar (27,7mcg)
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini karşılar (44,6mg)
 • Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar (97,8mg)
 • Günlük çinko ihtiyacının %6’sını karşılar (0,9mg)
 • Günlük bakır ihtiyacının %22’sini karşılar (0,4mg)

Ayrıca 28 gram ceviz yaklaşık olarak 2.5 gram omega 3 ve 11 gram omega 6 yağ asidi içermektedir. Günlük omega-3 ihtiyacı normal insanlarda 0,5 gram iken hamilelerde ve kalp hastalarında bu oran 2,5-3 gram kadar olmaktadır. Bu sebeple ceviz çok iyi bir omega 3 kaydağıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Ev Yapımı Oda Parfümü ve Kokuları başlıklı makalemizde doğal koku tarifi, doğal parfüm tarifi ve ernet nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ