Dağ Çileği ( Kocayemiş ) Hakkında Bilgi

Dağ Çileği ( Kocayemiş ) Hakkında Bilgi

Dağ Çileği ( Kocayemiş Ağacı ) Meyvesi Nedir?

Ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen dağ çileği meyvesi, mayıs-haziran gibi çiçek açar. Çiçekleri beyaz renktedir. Dağ çileğinin kullanılan kısmı yaprakları ve meyvesidir. Yapraklar ilkbaharda toplanıp kurutulur, meyvelerin toplama zamanı ise yaz ortasına denk  gelir.

Genel olarak Marmara, Ege, Akdeniz’in makilik alanlarında yetişmektedir. Ancak özellikle Akdeniz kuşağına has bir meyvedir. Özellikle Akdeniz kuşağında, İber yarımadasından Asya kıtasına kadar her yerde yabani şekilde yetişir. Gelişimi çok yavaş olup 25 senede 9 metre civarı boya ulaşır. Kocayemişin ( dağ çileği ) İstanbul Yakacık civarında var olduğu söylenmektedir. İstanbul Şile Ömerli Barajı yakasında, İstanbul Fatih ve Belgrad Ormanlarında, Kastamonu’da, Sakarya’da, Zonguldak’ta yer yer bu ender meyveye rastlanıldığı bildirilmiştir. ( Araştırma yapılmalıdır. )

Ayrıca, İspanyanın başkenti Madrit’in simgesi olan ve şehir merkezinde heykeli olan yapıda bir ayı ve ayının çilek yediği bir ağaç bulunmaktadır. Bu ağaç kocayemiş ağacıdır. Madrit sokaklarında bu ağaç bir süs bitkisi olarak yer yer ekilmiştir.

Dağ çileği içerisinde alkol bulunmaktadır. Bu sebeple fazla yenildiğinde bir miktar sarhoş ettiği söylenmektedir.

Dağ Çileği Faydaları Neler?

İçeriğinde elma ve limon asitleri ile C vitamini bulunur. Bu nedenle, tansiyonu düşürmekte ve kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır. Yapraklarından hazırlanan preparatın idrar söktürücü özelliği vardır. Nikriz hastalığına faydalı olduğu söylenir. Nikriz, halk arasında damla yada gut hastalığı olarak bilinen tıp dilinde ise podagra adı verilen bir hastalıktır. Ayrıca, dağ çileği mideyi kuvvetlendirir, safra ve böbrek taşlarına karşı faydalı bir meyvedir.

Dağ çileği; içeriğinde yine E vitamini, karoten, gallik asit türevleri ve tanen bulunmaktadır. Bilindiği gibi gallik asit kaynağı olan keçiboynuzu astım ve alerjik hastalıklarda çok faydalıdır. Aynı amaçla kocayemişin bu hastalıklarda kullanılıp kullanılmayacağı araştırmalıdır. Tanen ise ishal kesici bir  madde olup pek çok bitkide bulunmaktadır. Kabızlık yapma özelliği olan tanenler; siyah çay içerisinde bolca bulunur.

Kocayemiş’in ( dağ çileği ); reçel, jöle, marmelat ve parfüm yapımında kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. sabri elkovan dedi ki:

  Dalindan kesilip ekince tutarmi ? Bilen varmi ?

 2. hüseyin dedi ki:

  sinop kastamonu bölgelerinde bol miktarda bulunur adı (BİLYEDİN) olarak geçer çok severek yenilen bir meyvedir… ayrıca istanbul’da bahçeköy, kavacık acarkent civarında bol miktarda ağacı bulunur…

 3. Mehmet aydemir dedi ki:

  Zonguldak Ereğli civarında denize bakan orman kısımlarında çok miktarda var.ama adı BİRİDİN olarak geçer.olgunlastiginda çok güzel tadı var

 4. ismail dedi ki:

  DAĞ ÇİLEĞİ İSTANBUL AYDOS ORMANINDA 2006-2007 YILLARI ARASINDA BULUNMAKTAYDI.BEN EYLÜL EKİM AYINDA DALINDAN TOPLAYIP YEMİŞTİM.ÇOK GÜZEL TADI VAR.ŞUAN BULURSAM MUSMUTLU OLURUM :)

  1. sabri elkovan dedi ki:

   Kayisdag ormani dolu

 5. Anonim dedi ki:

  Latince isimler verilse çok iyi olur.

 6. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler bilgi için

BİR YORUM YAZ