Dikenli İncir yada Hint İnciri

Dikenli İncir yada Hint İnciri

Dikenli İncir Nedir? Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında faydalı olan Anavatanı Güney Afrika olan Dikenli İncir, Hint İnciri yada diğer adıyla Frenk İnciri ülkemizde en çok Akdeniz ve Egede rastlanan bir yabani kaktüs türüdür.

Nasıl Yenir?

Soğuk tüketilmesi daha ferahlatıcı olmasından dolayı yaz aylarında satıcılar tarafından buz parçalarının için konur. Anavatanı Güney Afrika olan bu meyve kıraç ve kurak, kireçli alanları sever. Bu güzel meyvenin kendisi kadar yaprakları da epey alanda kullanılıyor. Son yıllarda bu bitkinin yaprakları doğal kozmetik alanında; cilt, vücut ve saç bakımı ürünlerinde kullanılıyor.

Aloe veradan daha etkili

Dikenli incir yaprağının nem oranının yüksek ve ayrıca su tutucu özelliği olması. Bu özelliği sayesinde cilt için mükemmel bir nem dengeleyicisi. Cilt nemini koruyor ve kırışıklıklarla mücadele ediyor. Ayrıca bu bitki C vitamini açısından çok zengin ve içerdiği zengin lifler sayesinde bağırsakları düzenliyor,temizliyor. Kabızlık sorunu olanlar için oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca uzmanlara göre bu meyve bir polivitamin yerine geçmektedir.

Diyet Yapanlar için Birebir

Dikenli İncir ayrıca tok tutma özelliği yanında kalorisi az olduğundan rahatlıkla diyet yapanlar tarafından kullanılabilir. Günde dört, beş tane yemenin bir sakıncası yoktur. Ayrıca içindeki çekirdeklerin dahi faydalı olduğu söyleniyor.

Sizlere bu güzel meyveyi yemenizi öneriyoruz. Yetişmesi esnasında kimyasal ilaç, gübre vs. almamış bu bitki doğallığını korumayı başarmış ender meyvelerden birisidir. Pek çok tatlıdan daha leziz bir tada sahiptir.  Doğada bu kadar mucizevi besin depoları saklıyken bizlerin onca paralar ödeyip vücudumuza zarar verecek besinleri almamız akıl mantık işi değildir.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ