Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi maya nedir?

Ekşi maya bilinen en eski hamur mayalarından biridir. Bazı uzmanlara göre ise bilinen en sağlıklı ekmek mayasıdır. Maya bir mantar kültürü olup, mayalanma işlemi de mantarların ortam üzerindeki aktiviteleri sonucu oluşan durumdur.

Ekşi maya ile hazırlanan yiyeceklerin hazır mayaya nazaran bir takım üstün özellikleri olduğu savunulmuştur. Bu görüşlere göre; ekşi maya ile hazırlanan ekmeklerin daha lezzetli olduğu, daha geç bayatladığı, sindiriminin daha kolay olduğu gibi sayılabilir. Ayrıca, daha az alerjen olduğu belirtilmiştir.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi Maya Tarifi

Ekşi maya yapımı kolay ancak biraz zaman isteyen bir olaydır. Yaklaşık 1 haftada maya kullanıma hazır hale gelmektedir. Öncelikle bir bardak oda sıcaklığında temiz içme suyu ile bir bardak kepekli un birbirine karıştırılır ve iyice birbirine karıştırılır. ( Zorunluluk olmamakla birlikte kavanozun içerisine bir kaç tane nohut eklemek mayalanma işlemini hızlandırabilir. ) Mutfakta oda sıcaklığında bir köşeye bırakılır. Ertesi gün karışımın yarısı eğer başka bir maya yapmak istenirse temiz bir kaseye boşaltılır  veya atılır. Kavanozun içerisinde kalana kısma ise yine bir çay bardağı un ve bir çay bardağı su eklenir. Karışım iyice çırpılır ve birbirine karıştırılır. Kaseye alınan kısım tekrar karıştırılmaz. Burada amaç mayanın lezzet oranını korumaktır. Buna maya eksiltmesi adı da verilir. Ertesi gün yine aynı işlem yapılır yani kavanozun yaklaşık yarısı boşaltılır ve bir çay bardağı un ile bir çay bardağı su birbirine karıştırılır. Bu işleme 6 gün boyunca aynı şekilde devam edilir. Altıncı günün sonunda ekşi maya hazır hale gelir.

Burada bir kaç püf nokta belirtelim: Bazen yukarıdaki yöntemle maya tutturma işlemi başarısız olabilir. Bunda kullanılan malzeme ve ortam faktörleri etkilidir. Eğer garantiye almak istiyorsanız ilk gün un ile karışacak suyun içerisine bir miktar taze sıkılmış meyve suyu eklenebilir. İkinci bir yöntem ise doğal yoğurt suyudur. Yoğurdun hafif yeşil suyu da hamura eklenebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir önceki yazımız olan Rokfor Peyniri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde rokfor peyniri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Semra diyor ki:

  Kavonaza tulbent kapatilip ortamin havasiyla karismasi gerekiyo diyo okumustum bir yerde. Gunes gormeyen bir ortamda.. birde ertesi gün eklenecek undami kepekli olmalı,lutfen cevap…

 2. Necla Tillolu diyor ki:

  Kavanozun kapağını kapatmak gerekiyor mu

 3. Anonim diyor ki:

  Hazırladığımız maya yı nekadar süre saklaya biliriz

 4. Gülay yılmaz Öztürk diyor ki:

  Anlatımınızda eksiklikler var .Daha iyi araştırırsanız…aktarmanız daha anlaşılır ve kolay olacak…

 5. aliyebatusacak diyor ki:

  Glutensiz un la eksi maya yapabilir miyiz tsk

  1. organik_uzmani diyor ki:

   Deneyerek sonuç alınabilir, mümkündür. Çünkü ekşi maya oluşumu için glutenin bir faktör olduğunu düşünmüyoruz

 6. Akasya diyor ki:

  Temiz kaseye aldığımız yarıyı n’apacağız? Bir şey yapmayacaksak neden temiz bir kaseye alıyoruz? :) İkinci yöntemin de neyin doğal suyu olduğunu anlayamadım.
  Yazınızı bu noktalara açıklık kazandıracak şekilde, tekrar düzenleyeceğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. organik_uzmani diyor ki:

   gereken düzenleme yapıldı. teşekkür ederiz.

  2. Anonim diyor ki:

   Yogurt suyu okudum ben evde mayalanan yoğrut suyu mantıklı bencede doğal olması açïsından.

 7. Melek Demiraslan diyor ki:

  Kaseye aldığımızı ne yapıyoruz, atıyor muyuz?

  1. organik_uzmani diyor ki:

   normalde evet atabilirsiniz. Ancak başka bir kap içine alıp ikinci bir maya kültürü olarak da kullanılabilir. Tercih sizin.

BİR YORUM YAZ