Kişniş Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kişniş Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Kişniş Nasıl Kullanılır? Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş; maydanozgiller familyasına ait yaprakları maydanozu andıran bir bitki olup; tohumları baharat olarak kullanılmaktadır.

Çok güçlü antioksidan özelliği olan kişnişte kuarsetin, apigenin gibi flavonoidler bulunur. Kişniş, kalbi korumakta ve pek çok kanser türüne karşı vücudu koruduğu çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca glikoz mekanizmasına etki ederek, diyabeti önlediği ileri sürülmüştür. Ayrıca; kişniş çayı’nın sindirime yardımcı olduğu ve toksin atıcı özelliklerinin bulunduğu bilinmelidir.

Bakteri öldürücü özelliği de bulunan kişnişin içerisinde; demir, manganez ve magnezyum mineralleri vardır. Ayrıca; diyet lifi açısından da zengindir.

Yapılan çalışmalarda; kişniş tohumu‘nun hiperglisemiyi bastırdığı ve kan şekeri değerini normal seviyelere getirmede başarı sağladığı görülmüştür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü, damarlarda plak oluşumunu engellediği ve böylece kalp sağlığına katkı sunduğu belirlenmiştir. Kişnişin içerisinde C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit gibi kanda kötü kolesterol seviyesini düşüren ve kalp krizi – felç gibi durumları önlemektedir.

Göz ve deri iltihaplanmalarında, ishal, ağız ülseri, anemi, adet bozuklukları, cilt bozuklukları gibi sorunlarda da fayda sağlayan bir baharattır.

Cilt iltihabıdan kişnişin faydaları: Gerek cineol, gerekse linoleik asit antiromatizmal ve anti artrit etkileri bilinmektedir. Bu iki madde, ayrca; ödem gibi durumlarda da etki göstermekte şişlikleri azaltmaktadır. Deri iltihabına karşı da önemli faydalar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra; egzema , mantar ve cilt kuruluğu gibi sorunlar içinde kullanılabilmektedir.

Eski zamanlarda yani diş macunu henüz icat edilmeden önce insanlar ağız kokusunu gidermek ve ağız hijyeni sağlamak için kişniş tohumu çiğnerlermiş.

Alerjik hastalıklara karşı kişnişin faydaları: Özellikle saman nezlesi ( rinit ) sorununa karşı güçlü bir anti-histamindir. Ancak kişniş yağının kendisi alerjiye neden olabilir.

Salmonella’ya karşı koruma sağlar: Salmonella dünyada gıda yolu ile insana geçen en tehlikeli bakterilerden birisidir. Tifo, paratifo ve besin zehirlenmesine neden olur. Yemeklerde kişniş kullanılması, özellikle tavuk etinin kişnişle terbiye edilmesi, bu bakterinin öldürülmesini sağlamaktadır. ( Özellikle kümes hayvanları ve çiğ yumurta salmonella içerebilir. ) Ayrıca geçmişte çiçek hastalığı için kullanılmıştır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ; sindirim sistemi için oldukça faydalı bir baharattır. Hazımsızlık sorununa çok iyi gelir.

Kemik sağlığı içinde çok etkili olan kişniş, romatizma ve iltihaplı eklem ağrısı için bulunmaz bir nimettir. Kişnişte bulunan kalsiyumla birlikte diğer etken bileşikler; Osteoporoz hastaları için çok faydalıdır.

Kişniş; libido arttırıcı bir baharat olarak bilinmektedir. Afrodizyak pek çok karışımın içerisinde bulunmaktadır.

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır? 

Kişniş, aşotu olarak da bilinir ve Türk mutfağında; deniz ürünleri yemeklerinde, çorba ve pilavlarda, dolmalarda sıklıkla kullanılır. Ülkemizde bol miktarda hem yabanisi hemde ıslahlı çeşitleri yetişir. Kişniş tohumları pastacılıkta ve baharatçılıkta kullanılır ayrıca bazı içkilerde kişniş şekeri kullanılır. Bazı yörelerde sap ve yaprakları; salata ve yemeklerde kullanılır.

Ayrıca; kişnişle buhur şekeri olarak bilinen geleneksel bir şekerleme de yapılır. Günümüzde unutulan bu lezzet; bir zamanlar misafirlere ikram edilirdi.

Kişniş Çayı 

Mükemmel bir toksin atıcı olan; kişniş çayı yapmak için iki çay kaşı kişniş bir fincan sıcak suya eklenir ve 5 dakika beklendikten sonra içine az miktarda bal ilave edilerek içilebilir. Tercihe göre limon kabuğu da eklenebilir.

Dikkat: Her besinde olduğu gibi kişnişte az miktarda tüketilmesi gereken bir baharattır. Aşırı tüketiminde güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşabilir. Bu durum ise cilt kanserini tetikleyebilir. Ayrıca; fazla kullanımı alerjiye neden olabilir. Her ne kadar araştırmalarda kişniş tüketiminin anne sütünü arttırıcı etkisi gözlemlenmişse de, hamile kadınların kişniş kullanmaması gerekmektedir. Emziren kadınların kişniş tüketiminde çok dikkatli olmaları, mümkünse doktor tavsiyesine uymaları önemlidir.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Güneş dedi ki:

    Bilgi için teşekkür ederim ama tohum olan kişniş bitkisinin ezerek mi kullanacağım yoksa yapraklarını mi kullanmam gerekiyor

  2. Anonim dedi ki:

    İyi bir bilgilendirme TŞKLER kaynakta olsa mükemmel olacaktı

BİR YORUM YAZ