Kivi Meyvesi İçindeki Vitamin ve Mineraller Neler?

Kivi Meyvesi İçindeki Vitamin ve Mineraller Neler?

Kivi Meyvesi Nerede Yetişir? Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi meyvesi, Çin’in güneyinde bulunan Yangtse Vadisine has bir bitki olup Avrupalılar tarafından 19. yy’da keşfedilerek tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de kivi üretimi çok yenidir. Ticari kivi bahçeleri daha çok Kuzey Marmara (Yalova,Bursa,Adapazarı,Çanakkale) ile Doğu Karadeniz (Rize, Trabzon, Giresun,Ordu) ve Batı Karadeniz (Zonguldak) yörelerinde bulunmaktadır.

( Üretimi ile ilgilenen için Kivi Fidanı satışları internet üzerinden yapılmaktadır. Kivi fidanları erkek ve dişi olmak üzere iki çeşit isimle isimlendirilir. Hawyard cinsi dişi kivi fidanlarının fiyatı 15 ila 20 TL arasında satılmaktadır. İlginenler için Bknz: Kivi Fidanı Yetiştiriciliği  )

Kivi, vitamin bakımından ( Özellikle C vitamini açısından ) zengin olarak gösterilen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir. A ve E vitamini de içerir. Ayrıca;  potasyum, kalsiyum, magnezyum ve de demir gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

 Günde sadece 1 adet yenilen kivi, kişinin 1 günlük  C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmektedir. Ayrıca;  pektin ve flavonitler bakımından da zengin bir meyvedir. Afrodizyak etkisiyle de bilinen bir meyvedir.

Yapılan araştırmalarda olgun bir kivide proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesine rastlanmıştır. Muzun içerdiği kadar da potasyum içerir ve kılcal damar yapısını kuvvetlendirir. Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için de oldukça mühimdir.

Kivi Meyvesi içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirimi kolay olduğu için diyetlerde genellikle tercih sebebidir. 1 kivide yaklaşık 26 kalori vardır. Yemekten sonra yendiğinde dahi midenizde şişme ya da hazımsızlığa neden olmaz. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler. Günde 1-2 adet kivi tüketmenin iyi kolesterol seviyesini artırdığı ve kötü kolesterolü de düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kivi Meyvesi Astım ve Nefes Darlığına İyi Geliyor

İskoçya’daki Rowett araştırma enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada üç hafta süreyle kivi tüketmiş ve araştırma sonucunda katılımcıların kan tahlillerinde lenfositlere dna zararının önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca bir başka araştırmada ise kivi ve greyfurt meyvelerini haftada ortalama 6  porsiyon tüketen çocuklarda astım, nefes darlığı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerin ortalama % 30 oranında düştüğü görülmüştür.

Lif bakımından oldukça zengin olduğundan bağırsaklar için çok faydalıdır. Bu özelliği ve içerisinde bulunan bileşimlerle kolon kanserine karşı koruyucu bir meyvedir. Ancak bazı kişilerde kiviye karşı allerjik ataklar görülebileceğinden dikkatli kullanılmasında fayda vardır.

Sağlıcakla Kalın…

Bir önceki yazımız olan Siyah Altın: Organik Tarımda kullanılan Solucanlar başlıklı makalemizde Organik Tarım, siyah altın ve solucan gübresi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ