Mahlep ( İdris ) Ağacı Meyvesi ve Faydaları

Mahlep ( İdris ) Ağacı Meyvesi ve Faydaları

Mahlep Faydaları Nelerdir?

Mahlep Ağacı; diğer adlarıyla İdris Ağacı, Yaban Kirazı, Taş Kirazı, Melem ve Endirez olarak bilinir ve Türkiye’nin pek çok yerinde doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir. Doğal olarak yetişmesi, hiç bir sulama, gübreleme ve ilaçlamaya ihtiyacı olmaması ve etkin antioksidanlar içeren meyvesiyle doğal yaşam tutkunlarının tüketmesi gereken bir meyve. Üreticiler  Mahlep Ağacı üzerine vişne ve kiraz aşılamaktadırlar.

Baş ağrısı ve diş ağrılarına karşı kuvvetli bir sakinleştirici ve ağrı kesicidir. Ayrıca, şeker hastaları için faydalıdır.

Mahlep Ağacının Şekere iyi geldiği söylenmektedir. Şeker hastalarının Mahlebin meyvesini kullanması önerilmektedir.Böbrek sancısı ve karın ağrılarına iyi gelmektedir. Mahlep özütü ise öksürük kesicidir ve bağırsaklardaki iltihaplara karşı iyileştirici etkisi vardır. Prostat büyümesinde de etkili olduğu bilinir.  Ancak mahlep meyvelerinin en önemli etkilerinden birisi kuvvetli bir ağrı kesici olması, ferahlatıcı ve dindirici etkilerinin bulunmasıdır. Öyle ki diş ağrılarınız varsa ve herhangi bir ağrı kesici almadıysanız bir iki tane mahlep meyvesini yada kurusunu çiğnemenizi öneririz. Ayrıca antiseptik özellikleri vardır. Bu meyvenin tohumlarının iç beyaz kısmında bol miktarda aspirinin ham maddesi olan Salisilik Asit vardır. Bu sebeple bu kısımlar ilaç sektöründe ağrı kesicilerde ve antibiyotiklerde kullanılmaktadır.

Mahlep Ağacı kullanım alanları

İçeriğinde ki Kumarinden ötürü kabukları hoş bir koku yaymaktadır. Öyle ki eski zamanlarda pipo yapımında kullanılırmış. Değerli bir ağaçtır. Sert yapısından dolayı mobilya ve oymacılık alanlarından kullanılmaktadır.

Mahlep Unu Poğaçanın bildiğimiz tadını veren ham maddesidir.

Mahlebin en çok kullanıldığı alan, çekirdekleriyle elde edilen mahlep unu yapımıdır. Mahlep unu bugün pastane sektörünün kullanılan önemli hammaddelerden birisidir. Pastanelerden aldığımız Poğaça, çörek gibi pek çok ürünün kendine has tadı, Mahlep unu sayesindedir.

Mahlebin tohumlarından distile edilen yağ suya dayanıklı olması sebebiyle boya sanayisinde, gemi boyalarıyla vernik imalatından kullanılmaktadır.

Mahlepten yapılan şarap ise dünyanın ender bulunan şaraplarından birisidir ve Türkiye’ye özgü olduğu iddia edilir.

Bu değerli meyveyi mevsiminde bulup kurutarak kışın çayını veya şuburunu yapabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Biberiye Yağı Koklamak Zekayı Arttırıyor

Çörek Otu Yağı ile Saç Gürleştirme

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Süleyman AVŞAR dedi ki:

  İsteyene fidan gönderilir

 2. Melike dedi ki:

  Bende bu ağacı az önce keşfettim Bursada molla fenari caminin bahçesinde mevcut =)

 3. Melike dedi ki:

  İdris ağacını bende az önce keşfettim Bursada molla feneri camiinin türbesinde mevcut =)

 4. gökce dedi ki:

  nerden buluruz idris ağacı fidanını

  1. Süleyman AVŞAR dedi ki:

   Bizde çok hemde doğal olarak

 5. dk dedi ki:

  Yani çok güzel bişey ama pahalımı?

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Pahalı değildir ancak size tavsiyemiz mevsiminde bulup kurutmanızdır

BİR YORUM YAZ