Su İçmek Neden Önemli

Su İçmek Neden Önemli

Genç Kalmak İçin, Güzelliğinizi Korumak için Yeterli Su İçin

Hücrelerimizin ve dolayısı ile vücudumuzun % 70’i sudur. Su; mutlak surette alınması gereken, alınmaması durumunda ise sayısız sorunlara yol açacak zaruri bir maddedir. Uzmanlara göre susuz kalmak yavaşça intihar etmeye benziyor. Çünkü siz susuz kalınca, vücudunuzda bir su savaşı patlak veriyor. Çünkü bu suya kalbinizin, karaciğerinizin, midenizin, böbreklerinizin, beyninizin hatta derinizin ihtiyacı var. Susuz kaldığınız vakit, vücudunuzda dışarı atılması gereken toksik maddeler atılamıyor ve sizi zehirlemeye başlıyorlar.  Ayrıca su, tüm hücrelerde olduğu gibi cilt hücrelerinizinde hacminin büyümesini sağlayarak, cildinizde dolgunluk yaratacak ve cildinizin genç ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Bu sebeple güzel kalmak için ve genç kalmak için su tüketimine özel göstermelisiniz.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, “22 Mart Dünya Su Günü” nedeniyle suyun faydaları ve dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili bilgi verdi.

Su İçmek Hayati fonksiyonların devamını sağlar

Taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere ihtiyaçları olan besin ve oksijeni ulaştırırken, vücutta ortaya çıkan atık maddeleri ise ter ve idrar yoluyla uzaklaştırmaktadır. Su kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle; sıcak ve soğuk havalarda vücut ısısını sabitleyerek yaşamsal bir görev üstlenmiştir. Ayrıca eklemlerin kayganlığını ve elastikiyetini sağlayarak, sürtünmeden dolayı bu bölgelerin aşınmasının önüne geçer.

Su yerine çay kahve içiyorum demeyin

Çay, Kahve, Kola gibi içecekler su yerine  kesinlikle geçmemektedir. Günde içebileceğimiz su sınırı 1,5-2,5 litre arasında olmalıdır.

Suyun kalorisi yoktur ve içildiğinde kısmen tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflamak için yardımcı olmaktadır.

Yeterince Su Almıyorsak Sağlığımız Tehlikede

Yeterince Su Almadığımız Zaman Vücudumuzda Yaşanacak Sıkıntılar

 • 1- Yeterli su alınmaması durumunda, böbreklerde kalıcı zararlar görülebilir hatta böbrekler iflas edebilir.
  2- Yeterli Su alınmadığında, vücuttan atılması gereken çeşitli metabolik atıklar böbrek tarafından atılamamakta ve karaciğer bunları filtrelemek zorunda kalmaktadır.. Bu durum karaciğer ekstra yük bindirmekte ve vücutta yağ depolanma oranı artmaktadır.
  3- Vücudun en büyük organ deridir. Susuzluk ciltte kuruluğa sebep olur ve kırışıklıkları arttırır. Yeterli su tüketimi
  4- Susuzluk vücut direncinin düşürür ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
  5- Hazımsızlık sorunlarına yol açar. Kabızlık sorunları görülür.
  6- Kalpte yorgunluğa sebep olur. Kas Kramplarını tetikler. Ayrıca düzensiz tansiyon sorunlarına yol açar.
  7- Baş ağrısı, unutkanlık ve dikkat bozukluğu az su tüketimi sonucunda oluşabilir.
 • 8- Saç dökülmesi ve kepeklenme sorunlarına yol açar, bu süreçleri hızlandırır

ÖNERİLERİMİZ

Her sabah kalkınca, kahvaltıdan önce mutlak surette bir bardak ılık su içmekte fayda vardır. Su içerisine atacağınız bir kaç damla limon yada elma sirkesi ise metabolizmanızı hızlandıracak ve güne daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Su içiminde her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Ayrıca, su ihtiyacını baskılayacak doğal olmayan içecekleri kesinlikle içmeyin. Özellikle tatlandırılmış meyve suları, kola, şekerli maden suyu, enerji içeceklerinden uzak durun. Çay ve Kahve içiminde aşırıya kaçmamanızda fayda vardır. Ayrıca; soğuk su ile vücudun çeşitli yerlerinin yıkanmasının( el, kol, ayak, boyun, kulak, yüz ) bazı noktaları uyaracağına dair görüşler vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nuri hakan tataroglu dedi ki:

  Yazıyı okudum

BİR YORUM YAZ