A Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

0

A Vitamini Nedir? A Vitamininin Faydaları

A vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunan yağda çözünen bir vitamindir. Vitamin A normal görme, bağışıklık sistemi ve üreme için önemlidir. Aynı zamanda kalp, akciğerler, böbrekler ve diğer organların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Eksikliği çok nadir görülür ve genel olarak açlıkla mücadele eden Afrika halklarında görülür.

İki farklı A vitamini türü vardır. İlki et, tavuk, balık ve süt ürünlerinde bulunur. İkinci tip, provitamin A meyve, sebze ve diğer bitki esaslı ürünlerdedir. Gıdalarda ve diyet takviyelerinde provitamin A’nın en yaygın türü beta-karoten adı verilen ve genel olarak turuncu renkli meyve ve sebzelere rengini veren maddedir. Beta-Karoten, vücutta işlenerek Vitamin A’ya dönüşür.

A vitaminine ne kadar ihtiyacım var?

İhtiyacınız olan A vitamini miktarı, yaş ve cinsiyete bağlıdır. 14 yaş ve üstü yaştaki insanlar için önerilen günlük alım miktarı, günde 700 ila 900 mikrogram (mcg) arasında retinol aktivitesi eşdeğerleri (RAE) aralığındadır. Emziren kadınlar için 1,200 ila 1,300 arasında RAE önerilmektedir. 14 yaşından küçük bebekler ve çocuklar için daha düşük değerler önerilir.

Açıkçası düzenli ve doğal beslenme ile ihtiyaç duyulan A vitamini alınabilmektedir. Özellikle turuncu renkli meyve ve sebzeler ile bazı hayvansal besinlerin öğünlerde tüketilmesi gerekli A vitamini ihtiyacını fazlası ile karşılayabilir. A vitaminini takviye şeklinde almak için muhakkak bir doktor tavsiyesi gerekmektedir.

A vitamini İçeren Besinler

A vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunmaktdır.

Sığır karaciğeri ve diğer organlar (ancak bu gıdalar kolesterolden yüksektir, bu nedenle ölçülü tüketmekte fayda var).
Somon gibi bazı balık türleri.
Kırmızı et, beyaz et ve balık eti
Yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, maydanoz, marul, pırasa vs), tatlı patates, turuncu ve sarı sebzeler, kırmızı biber, yeşil fasulye, brokoli, havuç ve kabak gibi.
Kavun,kayısı ve mango,ananas, balkabağı gibi besinler
Süt,yoğurt, peynir, yumurta

Yeterli A vitamini alıyor muyum?

A vitamini eksikliği çok nadir görülür. Bununla birlikte, bazı gruplar diğerlerine oranla yeterli miktarda bu vitamini almakta zorlanmaktadırlar. Bu gruplar:

İlk yıllarında sıklıkla düşük A vitamini seviyesine sahip prematüre bebekler.
Gelişmekte olan ülkelerdeki bebekler, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar.
Kistik fibrozisli insanlar.

A Vitamini Eksikliği

A Vitamini eksikliği neticesinde görülebilecek durumlardan biri kseroftalmi adı verilen göz rahatsızlığıdır. Xerophthalmia, düşük ışık altında görülemezliktir ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Her halükarda Vitamin A ile ilgili bir eksiklik görme fonksiyonlarının bozukluğuna neden olabilir.

A Vitaminin Faydaları

Kanser
Beta-karoten içeren bir çok gıdayı yiyen insanlar akciğer kanseri veya prostat kanseri gibi bazı kanser türlerinde daha düşük risk altındadır. Ancak şimdiye kadarki çalışmalar, Vitamin A veya beta-karoten takviyelerinin kanseri önlemeye veya bu hastalıktan ölme şansını düşürebileceğini göstermemiştir. Ayrıca bir diğer önemli çalışmaya göre yüksek miktarda Beta-Karoten takviyesi alan sigara içicilerinde akciğer kanserine karşı bir yatkınlık meydana geldiği görülmüştür.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu
Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (AMD) ya da yaş arttıkça merkezi görme kaybı, yaşlı insanlarda görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. İleri AMD gelişme riski yüksek olan AMD’li insanlar arasında beta-karotenli veya beta-karotensiz antioksidanlar, çinko ve bakır içeren bir takviye görme kaybı oranını yavaşlatmaya vaat ediyor.

Kızamık

Vitamin A eksikliği olan çocuklar kızamığa yakalanırsa, hastalık daha şiddetli olma eğilimindedir. Bu çocuklarda  Vitamin A takviyesi almak kızamıktan kaynaklanan ateş ve diyare’yi kısaltabilir.

Ayrıca kemik gelişimi ve üreme fonksiyonlarının düzenli çalışması için gerekli vitaminlerden birisidir.

A Vitamini Zararlı Olabilir mi?

Doğal yollarla alınan vitaminler insanlar için çoğu durumda oldukça güvenlidir. Ancak takviye şeklinde vitamin olmak özellikle A vitamini takviyesinde doz aşımında bulunmak baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Bir diğer husus A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve bu nedenle idrar yolu ile atılmaz, fazla alınan vitamin karaciğerde depolanır.

Hamile kadınlarda takviye A vitamininin yüksek miktarda alınması da bebeklerinde doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile kadınların, yüksek miktarda A vitamini takviyesi almaması gerekir. Yüksek miktarlarda beta-karoten veya diğer provitamin A formlarını tüketmek cildi sarı-turuncu renkte değiştirebilir ancak bu durum zararsızdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here