Acı Çehre-Barut Ağacı Nedir? Acı Çehre Nasıl Kullanılır?

0

Acı Çehre Ağacı – Barut Ağacı

Barut ağacı yada diğer ismiyle Acı Çehre bilimsel adı Frangula Alnus olup, çehrigiller familyasına ait bir bitkidir. 3-4 metre uzunluğa sahiptir. Meyveleri olgunlaşında mor-siyah bir renge bürünürler. Türkiye’de Kuzey Anadolu civarlarında yetişir. Trabzon, Rize ve Artvin ormanlarında görülebilmektedir. Dünyada ise Avrupa-Sibirya ve Kuzey Afrika’ya kadar yetişme imkanı bulmuştur.

Bilinen diğer adları: Acı Çehre, Adi Gürgen ağacı, erkek akdiken, sakallı kızıl ağaç’tır.
Bileşimi: Glikozitler, tanen, saponin ( bitkilere sabunlaşma özelliği veren, miktarı çok fazla ise toksik etki yaratabilen bir madde), çeşitli asitler içerir.

Barut Ağacı özellikle arıların doğal ortamda yaşamlarını sürdürmeleri için önemli bir ağaç türü olup, kısmen soğuğa dayanıklıdır. Yetişmesi uzun sürmesine rağmen, kolay yetiştiğinden; yok olan ormanlık alanların ağaçlandırılmasında rol oynayan bir ağaçtır.

Barut Ağacının odunları aynı zamanda mangal kömürü ve barut yapımında kullanılmıştır. Aynı zamanda mide ağrısı için geleneksel tababette bu ağacın kabukları kullanılmıştır. Ancak bu ağacın kabuklarının kullanılması bir takım sağlık problemlerine neden olabileceğinden uygulanmaması önerilir.

 Acı Çehre Tohumu Zayıflatır mı? Acı Çehrenin Zararları Neler?

Barut Ağacının meyvelerinin kurutulmuş hali halk arasında acı çehre olarak bilinir. Özellikle kuvvetli bir müshilaj ve bağırsak temizleyici olarak bilinmektedir. Bazı Zayıflama ilaçlarının içerisine acı çehre eklenmiştir ve acı çehre içeren zayıflama haplarının ise bazı ülkelerde yasaklandığı söylenmektedir. Neden olarak ise vücutta aşırı su kaybına neden olması ve bir takım sorunlara yol açması gösterilmektedir. Acı Çehre’nin zayıflatma özelliğinin ise vücuttan aşırı oranda su atması ile açıklanabildiği söylenmiştir. Kullananların deneyimine göre üç tane acı çehre tohumunu yemek yarım saat ile bir saat içerisinde başlayacak kuvvetli bir ishal durumuna neden olmakta ve bu ishal durumu bir kaç saat devam etmektedir.

Bu nedenle, acı çehre tohumu‘nun zayıflamak gibi amaçlarla sürekli kullanılması ciddi yan etkilere yol açabilecektir. Ancak bağırsak temizliği veya kabızlık şikayetleri için tek seferlik kullanımlarda ise uzman tavsiyesine başvurulması önerilmektedir.

Not: Değerli Okuyucular, hiç bir madde zayıflamak için altın bir anahtar değildir. Zayıflama ve sağlıklı kilo vermenin, iki altın anahtarı vücudun ihtiyacı olmayan gıdaları vücuda sokmamak ve ikincisi ise hareket etmektir. Dünyanın doğal dengesi gibi vücudun da doğal dengesi, beslenme ve hareket üzerine kurulmuştur.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here