Açlık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

2

Açlık Diyeti, yeni fenomen olma yolunda aday. Açlık diyeti ile 8 hafta gibi kısa sürede ortalama 15 kilo verilmesi mümkün.

Not: Açlık Diyeti sadece ve sadece doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Açlık Diyeti Nedir? Açlık Diyeti ile Kilo Verme

İngiliz araştırmacılara göre, kısa sürede uygulanan ve çok kilo verilmesini sağlayan açlık diyeti, Tip 2 diyabetten koruyor. Yapılan araştırmalarda, 8 haftada tam 15 kilo verilmesi sağlandı ve diyabet hastaları için olumlu sonuçlar verdi.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamları açlık diyeti uygulamasının tip 2 diyabetten koruduğunu tespit etti. Araştırmada bu diyeti uygulayan katılımcıların 8 hafta gibi kısa sürede ortalama 15 kilo verdiği belirlendi. Kısa zamanda bu kadar çok kilo verdirmek sadece obezite ile ilgili cerrahi müdahalelerle başarılabiliyordu. Ancak cerrahi müdahaleler sonrasında diyabet hastalığında iyileşme sağlanmıyordu.

Açlık Diyeti Diyabetten Koruyor

Yapılan deneyde 11 katılımcıya günde 600 kaloriye eşit sıvı gıda verildi. Diyetin kalan 200 kalorilik kısmını ise ıspanak ve brokoli gibi bol lifli ve nişasta içermeyen besinler oluşturdu. Araştırma sonucunda çekilen MR taramalarında, katılımcıların karaciğerleri etrafındaki yağların yaklaşık yüzde 50 oranında azaldığını gösterdi. Deneyin sonunda katılımcılar hem kilo vermeyi başardı hem de kan şekeri seviyelerinin normale dönmesi sağlandı.

ALZHEIMER’A DİYABET İLACI
Bir diğer araştırmada ise Londra Kraliyet Koleji tarafından 200 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada şeker hastalığında kullanılan ilaçların alzheimer’ın gelişmesini önleyebileceği belirlendi. Uzmanlar ilaç ile alzheimerin tedavi edilebileceği üzerinde tahminleri bulunmakta.

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli

Diyabet hastalığından korunmak ve diyabet hastalığı varsa sağlığı muhafaza etmek için öncelikle lifli gıdaları bolca tüketmek gerek. Çünkü lifli gıdalar kan şekeri seviyesini uzun süre dengede tutmaktadır. Bunun yanında kan şekerini aniden aşağı ve yukarı çeken besinlerden uzak durulmalıdır. Kan şekeri seviyesini düzensiz hale getiren besinler genel olarak; rafine şeker ve rafine un ile hazırlana besinlerdir. Bu besinler aynı zamanda obeziteye neden olan besinlerin başında gelmektedir. Ayrıca kimyasal katkılı besinlerden uzak durulması, kızartma türü yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Yoğurt Limon Kürü ile Zayıflama

Comments are closed.