Adaçayı Faydaları Hakkında Bilgi

0

Adaçayı Hakkında Genel Bilgi 

Adaçayı; biberiye, kekik ve nane ile aynı aileye mensup olup; içerisinde rosmarinik asit, fenolik asitler, flavonoidler içerir. Ayrıca K vitamini ve A vitamininin bitksel kaynağı olan beta-karoten içerir.
Adaçayı, Akdeniz kuşağı boyunca yetişen ve etkileri binlerce yıldır bilinen bir bitkidir. Yunan ve Roma dönemlerinde,  kutsal olarak kabul edilirdi ve toplamak için özel tören yaparlardı. Ayrıca; her iki kültürde etlerin bozunmasını önlemek için kullanılmıştır.

10. Yüzyılda Arap Hekimler tarafından kullanılmıştır.. 14.yy da ise Avrupalı büyücüler bu bitkinin koruyucu gücü olduğuna ve kendilerine ölümsüzlük sağladığına inanmışlardır.

Adaçayı Nasıl Olmalı?

Diğer bitki çayları‘nda olduğu gibi taze adaçayı yaprakları yeşil-gri renginde ve canlı görünmelidir. Taze yaprakları saklamak için nemli bir kağıt havluya sarın ve onları gevşek bir plastik torba içine koyun. Buzdolabında bir kaç gün tazeliğini koruyacaktır. Kurutulmuş adaçayı ise altı ay boyunca tazeliğini ve etkilerini korur. Bunun için mutlaka; serin, karanlık ve ağzı sıkıca kapatılmış vaziyette saklanmalıdır.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Bir bardak kaynayan suya bir çay kaşığı ada çayı eklenir. Kapalı bir demlikte 20-25 dk demlenir. Bu çay; hem içmek için; hemde gargara ve kompres için uygulanır. Aşağıda nasıl uygulandıklar detaylıca yazmaktadır.

Adaçayı Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar olarak bilinir. İltihaplı romatizma ( romatoid artrit gibi ) iltihaplı durumların yanı sıra; bronşiyal astım ve aterosklereoz için tavsiye edilir. Ayrıca; daha öncede belirttiğimiz gibi; ada çayı; kekik ve biberiye baharatları; doğal birer besin koruyucudur ve besinlerin raf ömrünü uzatmak için pek çok kimyasaldan daha etkili oldukları saptanmıştır.

Mide krampları ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Soğuk Algınlığı, grip ve bronşit hastalıkları için çayı içilirse iyi gelir. Ayrıca toksinleri atar.Ayrıca; çayı yapılırken açığa çıkan buhar solunursa sinüsleri ve akciğeri temizler. Buharın kaçmasını önlemek için bir havlu örtebilirsiniz.
Çayı soğutulup içilirse ishali keser. Soğuk adaçayı kesik ve yaraları üstüne konursa rahatlama sağlar. Ayrıca; migren ve bağ ağrıları için alın ve boyun gibi bölgelere kompres yapılırsa bu ağrıları keser.

Ada çayı özellikle ağız ve diş sağlığı için çok etkili bir çaydır. Soğuk adaçayı günde 3 kere gargara yapılırsa diş eti iltihapları ve ağız yaraları için fayda sağlar.

Adaçayının faydaları arasında, tıpkı kekik ve biberiye gibi hafıza arttırıcı etkileri vardır. Bu çayı içmek, hatta koklamak; konsantrasyonu artırır unutkanlığa iyi gelir. Ayrıca; biberiye ve ada çayı alzheimer hastalığına neden olan bir enzimi yok ederek bu hastalıktan korunma sağlar. ( Bknz: Biberiye Yağı Kokusu Zeka Arttırıyor )

Ayrıca eski zamanlardan beri ada çayı bir tütsü gibi yakılarak şifa aranmıştır.

Uyarı: Adaçayını  hamileler ve emziren bayanlar kullanmamalıdır. Çocukların ve yüksek tansiyon hastalarının da kullanmamaları gerekir. Uyku ve uyuşukluğa neden olabilir. Sakinleştirici ilaç kullananlar için olası ilaç etkileşimleri nedeni ile tavsiye edilmez.

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı yağı çok yoğun bir yağ olup dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz çok zorunlu olmadıkça ve doktor tavsiyesi olmadıkça bu yağın dahilen ( yani içilerek ) kullanılmamasıdır. Haricen ise; masaj yağı olarak seyreltilerek veya konsantrasyonu arttırıcı özelliğinden faydalanmak amacıyla oda kokusu gibi kullanılabilir. Ayrıca; zeytinyağı ile seyreltilerek karın bölgesine masaj yapılması durumunda gazları giderici etkisi olduğu söylenmektedir. Ama alerji faktörünü hesaba katarak hareket edilmesi gerekmektedir. Her halükarda en iyisi bitkinin kendisini tüketmektir. Bu durumda ise saklama koşullarına uygun ada çayı bulmak gerekecektir.

Sağlıcakla Kalınız….

Uyarı: Bitki çayları uzun süre veya aşırı miktarda kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ise uzak durmasında veya doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek  Bitki Çayları: 

Bknz: Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

Bknz: Ebegümeci Çayı Faydaları ve Yapımı