Ahududu ( Frambuaz ) Nasıl Kullanılır?

0

Ahududu Nedir? Ahududu Nasıl Kullanılır?

Ahududu; frambuaz, ağaç çileği ya da sultan böğürtleni olarak bilinir. İngilizce’de raspberry olarak bilinir. Meyveleri duta benzer ve kırmızı/pembemsi etli, sulu ve hoş kokuludur. Yaz başlarında çiçek açar ve temmuz-ağustos aylarında meyvesi toplanır. Ahududu, böğürtlenle karıştırılır ama ikisi farklı türlerde meyvelerdir.

Ağaç çileği olarak da bilinen bu meyve taze tüketildiği gibi, meyve suyu, dondurma, pastacılık, derin dondurma gibi sanayiye yönelik tüketim şekilleriyle de öne çıkan bir üründür. Ayrıca pastacılıkta frambuazlı pastalar oldukça tercih edilmektedir. Ahududunun şeker yapısı levülöz tipinde olup şeker hastaları kullanabilmektedir. Meyvelerinden üretilen şurup; eczacılıkta ilaçlara tat ve koku vermede kullanılmaktadır.

Ahududu Faydaları Nelerdir?

Ahududu, tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Ateş düşürücüdür. Kanı temizleyerek vücutta biriken toksik maddelerin atılmasını sağlar. Yapraklarının idrar söktürdüğü söylenir. Frambuaz suyu, böbrek ve safra kesesi taşlarına çok iyi gelir. Ayrıca; frambuaz, halk arasında gut diye bilinen ( nikriz, damla, padogra ) hastalığa iyi gelmektedir. Bunun yanında bademcik ve göz iltihaplarında kullanılabilir. Vücuda dinçlik vermektedir. Taze frambuaz; A vitamini ve C vitamini barındırır. Gözlere iyi gelmekte, cildi gençleştirmekte ve sıkılaştırmaktadır. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayabilmektedir.

Doku ve damar büzücü etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple hemoroid ( basur ) sorununa iyi gelmektedir. Diyareyi ve kadınlarda beyaz akıntıyı kesmekte yararlı olduğu söylenir. Şeker hastalarının makul ölçülerde tüketebileceği meyvelerden birisidir. Diğer böğürtlen türlerinde olduğu gibi frambuaz da lif açısından çok zengindir. Hazır meyve suları ve kolalı içecekler yerine evlerde hazırlanabilir.

Diğer böğürtlen türlerinde olduğu gibi bu meyvede antosiyanin adı verilen antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar vücutta oluşan serbest radikalleri yok eder, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatır, kalp sağlığını korur ve kansere karşı koruyucu etkileri bulunur.

Ahududu Çiçekleri Nasıl Kullanılır?

Frambuaz çiçekleri kaynar suya atılır, soğutulur ve gargarası yapılırsa; bademcik ve diş iltihaplarına iyi gelebilir. Ayrıca cilde masaj şeklinde uygulanabilir, göz banyosu şeklinde yapılırsa göz nezlesine iyi gelebilmektedir. Cilt sıkılaşması için ahududu meyvesi ezilerek cilde maske şeklinde uygulanabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Böğürtlen Yaprağı Çayı

Böğürtlenin Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here