Akçaağaç Şurubu-Maple Şurubu-Çınar Pekmezi

2

Akçaağaç Nedir?

Akçaağaç, Sapindaceae familyasının Acer cinsine ait bir ağaç türüdür. Aver saccharum cinsi şeker akçağacı olarak bilinir. Bazı türleri şeker içeren öz suya sahiptir. Bu öz sudan şuruplar yapılabilmektedir. Akçaağaçların yaprakları her mevsim farklı bir renk aldığından ve çiçeklerinin görünümünden dolayı park ve bahçelerde süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Akçağaçlar genel olarak kuzey yarım kürede yetişebilen ağaçlardır. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika ile Kuzey Afrika’da yetişir.

Akçaağaç Şurubu Nedir? Akçaağaç Şurubunun Faydaları Neledir?

Bazı akçaağaç türlerinin reçinelerinden elde edilen şekerli bir sıvıdır. Kanada ve Amerika gibi ülkelerde tatlandırıcı olarak, şeker yerine çeşitli kullanımları vardır. Maple şurubu veya çınar pekmezi olarak da bilinir Ancak yapılan bazı araştırmalarda bu şurubun salt bir tatlandırıcı olmadığı antioksidan kapasitesi ile diğer bileşimler tarafından zengin içeriği olan bir besin olduğu keşfedilmiştir. Kanada’da bulunan Montreal Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre akcaağaç şurubunun faydaları arasında merkezi sinir sistemi sorunlarını ve ALS gibi ciddi hastalıkların gelişimini durdurabilecek etkileri ortaya çıkmıştır. Ayrıca felç önleyici özelliğinin bulunması da bazı araştırmalara konu olmuştur. Alzheimer hastalığına karşı iyi gelebileceği yönünde görüşler vardır. Kanser hastaları için umut verici bazı görüşler de mevcuttur.

Antioksidan kapasitesinin güçlü olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallere karşı vücudu korur ve cilt yaşlanmasına karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Bunların dışında akçaağaç şurubu; hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine de iyi gelir. Kan temizleyici özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor içermektedir.

Akçaağaç şurubu, ülkemizde çınar pekmezi olarak da bilinir. Şubat, mart ve nisan aylarında akçaağaç ya da isfendan çınarı gövdesinden alınır. Sadece 3 ay üretilen maple şurubu, güçlü bir antioksidandır. Doğal tatlandırıcı olan bu şurup, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko, kalsiyum içerir. Ayrıca B vitamini açısından da zengindir.

Mitokondri, hücrede enerji üretiminden sorumlu birimlerden biridir, ancak zamanla mitokondri içerisinde serbest radikaller üretilir. Bu işlev, vücuttaki diğer doku ve organlara ciddi zararlar verebilir.

Kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür ve damar sertliği ve damar tıkanması gibi sorunlara karşı etki gösterebilir. İçerdiği çinko nedeniyle hem kalp sağlığını hem de prostat sağlığını korur. Cilde ve saçlara iyi gelmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda özellikle koyu renkli akçaağaç şurubu‘nun kalın bağırsak kanserine karşı etkili olduğu, kemoterapi kadar etki gösterebileceği ve bu yönü ile kemoterapiden daha az yan etkili olan fitomedicine olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Ancak bu tedavilerinde yine uzmanlarca onaylanmış olması önemlidir.

Akçaağaç şurubu dünyadaki her yaştan erkek ve kadın tarafından tüketilen doğal bir tatlandırıcıdır. Akçaağaç şurubu, sadece bol miktarda sukroz ve glikoz içermekle kalmaz aynı zamanda oligosakaritler, organik asitler, amino asitler, vitaminler ve manganez ve çinko içeren mineraller gibi çeşitli diğer bileşenleri de içerir.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Kullanılır?

Maple Şurubu, Kanada’nın simgesi haline gelmiştir. Öyle ki akçaağaç yaprakları Kanada bayrağında yer alır. Akçaağaç şurubu, ağaçlara açılan oyuklara musluk benzeri bir aparat konarak elde edilir ve elde edilen sıvının %95’i sudur. Kaynatma işleminden sonra rengi ve kıvamı koyulaşır. Maple Şurubu, meyve salatalarına, dondurmalara, sosis ve yemeklere eklenir. Tost ve krep yapımında da kullanılır. Hamur işi tatlılara da eklenebilir. Çay ve kahve için alternatif tatlandırıcılardan birisidir. Özetle şekerin kullanılabileceği hemen her yerde bu besin tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Akçaağaç şurubu içerisinde glikoz yada fruktoz bulunmamaktadır. Bu şurubun içerisinde sükroz adı verilen ( 1 glikoz ve 1 fruktoz molekülünden oluşan şeker, sakkaroz yada çay şekeri ) disakkarit şeker bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here