Alıç Marmelatı Nasıl Yapılır?

0

Alıç Marmelatı Nasıl Yapılır?

Güzel bir sonbahar meyvesi olan aluç ( alınç, tavşan elması ) kırsal yerlerde kendi kendine yetişen doğal bir meyvedir. Kalp sağlığı için oldukça faydalı etkileri bulunan alıc meyvesinden alıç marmelatı ve alıç sirkesi yapılabilmektedir. Bu yazımızda bu güzel meyveden alıç marmeladı yapımından bahsettik. Hem şekerli hem de şekersiz olmak üzere iki tane alıç marmeladı tarifi verdik.

1-) Alıç Marmelatı Tarifi için Malzemeler ( Şekerli )

1 kilo alıc meyvesi
1 kilo çay şekeri ( Çay şekeri çıkan püre miktarına göre değişebilir.)
1 tane limonun suyu

Alıç Marmelatı Yapılışı

* Alıç meyveleri iyice yıkanır
* Alıçların kök ve sap ( baş ve dip ) kısımları kesilir.
* Alıçlar yeterli büyüklükte bir tencereye alınır
* 2 Su bardağı su tencereye eklenir
* Ocağın altı yakılır ve alıçlar su içinde kaynatılır. Kaynama işlemi başladıktan sonra kısık ateşte 20 dakika kadar alıçlar haşlanır.
* Alıçlar haşlandıktan sonra süzülür ve kalan su bir kenarda bekletilir çünkü bu su tekrar kullanılacak.
* Haşlanan alıçların çekirdekleri çıkarılır ve kalan kısım robottan çekilerek püre haline getirilir.
* Bir bardak püreye bir bardak şeker olacak şekilde alıç püresine şeker ilave edilir.
* Şeker ve püre iyice birbirine karıştırılır ve bu şekilde ocağa alınır, kısık ateşte marmelat iyice kıvam almaya başlayıncaya kadar kaynatılır ve dibinin tutmaması için tahta bir kaşıkla sık sık karıştırılır. Kaynatma işlemi ortalama 25-35 dakika kadar sürebilir.
* Marmelatın kıvamı oluşmaya başladığında bir adet limonun suyu eklenir. Limon suyu eklendikten sonra 10 dakika kadar kaynatma işlemine devam edilir. Ortalama olarak pürenin kaynatılmaya başladığı andan 20 dakika sonrasında limon suyu eklenebilir.
Ocağın altı kapatılır ve 2 dakika dinlendirildikten sonra kavanozlara sıcak sıcak doldurulur kavanoz kapakları sıkıca kapatılır ve kavanozlar ters çevrilir. Bu işlemle marmelat daha uzun süre dayanabilecektir.

2-) Şekersiz Alıç Marmelatı Tarifi

Şekersiz Alıç Marmelatı Tarifi için Malzemeler

1 kilo alıç meyvesi
300-400 gram çekirdeksiz kuru üzüm ( çekirdekleri ayıklamak zor olduğundan çekirdeksiz üzüm tercih ettik )
15 adet hurma
1 adet limonun suyu

Şekersiz Alıç Marmelatı Yapılışı

Bir gece önceden alıçlar, üzümler ve hurmalar iyice yıkandıktan sonra 2-3 su bardağı suya yatırılırlar ve 1 gece bekletilirler. Ertesi gün süzülürler ve kalan su atılır. Ardından ıslatılmış meyveler bir tencereye alınırlar 3 su bardağı su eklenerek kaynatılırlar kaynama işlemi başlayınca 20-25 dakika kadar kısık ateşte haşlanırlar. Daha sonra süzülürler ve kalan su bir kenarı ayrılır. Ardından meyvelerde bulunan çekirdekler ayıklanır ve tüm meyveler bir robotta püre haline getirilirler. Bu işlemden sonra kenara ayrılan su içine püre ilave edilir ve bu şekilde kaynatılmaya başlanır. Kaynama işlemi başladıktan sonra kısık ateşte 30-40 dakika kadar pişirilir. 20 dakikadan sonra marmelatın tadına bakın. Bir kaşığa biraz pişen marmelattan alıp soğuduktan sonra tadı eğer tatsız geliyorsa bir miktar bal, pekmez veya çay çekeri eklenebilir hangisi tercih edilirse.Pişmeye yakın 1 limon suyu eklenir ve 10 dakika kadar pişirilir. 1. tarifte olduğu gibi kavanozlara doldurulur.

Alıç Marmelatı artık hazır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here