Alıç Nedir? Alıç Faydaları Nelerdir?

Alıç Nedir? Alıç Faydaları Nelerdir?

Alıç Nerede Yetişir?

Yabani bir sonbahar meyvesi olan Alıç; 10 metreye kadar yükselebilen dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Bilimsel adı Crataegus monogyna’dır. İngilizce’de Hawthorn olarak bilinir.  Aluç, alınç olarak da isimlendirilmiştir. Ekşiden, elma tadına kadar çok çeşitli tatlara sahip bir meyvedir. Yuvarlak bir görünümü olan ve kırmızı, beyaz, sarı, yeşil, pembe tonlara sahip değişik türde meyveleri rengine göre değişik tatlar içermektedir. Anadolu coğrafyasında pek çok türü mevcuttur. Antioksidan olarak zengin bir meyvedir. Ormanlık ve çalılık yerlerde yetişmektedir.

Alıç Faydaları Neler?

Migrene, Kalp Ritmi Bozuluğuna Karşı Alıcın Faydaları

Alıç kalp sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Bu hem geleneksel hem de modern tecrübelerle görülmüştür. Kalpte ritim bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarında güçsüzleşme ve zaafiyet, hipertansiyon, damar sertliği gibi sağlık problemleri için alıç kullanılabilir. Aluç meyvesi kalp sağlığı dışında; sinir sistemini yatıştırıcı olarak, idrar söktürücü, anti-müshilaj ( ishal kesici, kabız yapıcı ), spazmlara karşı kullanılır. Migrene, bağ ağrısına ve göğüs ağrısına karşı etkilidir. Bağırsak enfeksiyonları, bazı mide rahatsızlıklarına, uykusuzluğa karşı oldukça faydalıdır.

Alıç meyvesi ortalama 6 hafta kullanılarak kalp sağlığına önemli bir beslenme desteği sağlanılabilir. Genel olarak 6-8 haftalık bu kullanımlar alıç çayı şeklinde olmaktadır. Ancak meyve şeklinde de tüketilebilir.

Aluç meyvesi kanda bulunan LDL ( kötü kolesterol ) ve trigliserit ( kandaki yağ ) oranını düşürmekte, yine kalp ve akciğer çevresinde yağlanmanın önüne geçmektedir. Ayrıca bu meyve, bağırsak enfeksiyonlarına karşı ve tenyalara karşı çok faydalıdır. Alıç, konjestif kalp yetmezliği (CHF), göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı gibi kalp ve kan damarlarının hastalıkları için kullanılır.

Alıç Çayı Tarifi

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek- yaprak ve meyve karışımı ( sadece meyve veya meyve-yaprak karışımıda olur ) kaynamış bir bardak suya atılır ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Daha etkili olması için genel olarak balla tatlandırarak içilir.

Ayrıca piyasada alıçtan yapılan ekstreler bulunmaktadır. Eğer alıç meyvesinin kendisini bulamadıysanız bu ekstrelerden alabilirsiniz. Ancak alırken dikkat etmeniz gereken nokta, mümkün olduğunca en kalitelisini araştırın ve alın…

Ayrıca eğer kalp ilaçları kullanıyorsanız, alıç çayı veya ekstresi kullanımı için muhakkak doktorunuza baş vurun. Çünkü süre kullanımlarda alıcın damarları genişletici bir etkisi vardır ve kalp ilaçlarının bir kısmı da aynı etkiye sahiptir. Bu sebeple istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmaması için doktor tavsiyesi şarttır.

Sağlıcakla Kalın..

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Melek dedi ki:

    Alic bitkisi azerice nece adlanir?

    1. organik_uzmani dedi ki:

      Melek hanım yemişan olarak çevriliyor. Ancak daha özel bir ismi bulunabilir.

BİR YORUM YAZ