Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

0

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç sirkesinin faydaları arasında; bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve grip gibi hastalıklara karşı vücudu koruyabileceğinin yanı sıra kalp damar hastalıklarında, ritim bozukluklarında, damar sertliği, yüksek tansiyonu düşürmede, kanda trigliserid oranını azaltmada, kolesterolü dengede tutmada, göğüs ağrısı gibi problemleri hafifletmede kullanılabilmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda; Alıç sirkesinin tip 2 diyabeti bulunan kişilerde hemoglobin A1C değerlerini olumlu etkilediği görülmüştür. Ayrıca; alınç meyvesi bünyeyi rahatlatıcı, kasları gevşetici etkisi de bulunur. Kan damarlarını genişleterek kanın daha rahat akmasını sağlayabilir.

Sirke tabiatı gereği antiseptik özelliği bulunan bir maddedir. Doğal bir mikrop öldürücüdür bu nedenle makul ölçülerle tüketildiği taktirde bazı sindirim ve gaz şikayetlerine iyi gelebilmektedir. Ayrıca bağırsak kurtlarına karşı düşürücü etkisinden de söz edilebilir.

Alınç meyvesinin ve Alıç Sirkesinin faydaları pek çok kültür tarafından bilinmektedir ve yüzlerce yıldır uygulanmaktadır. Çin kaynaklarında ve yoga tarihinde alıcın özel bir yeri vardır. Yoga ile alakalı bir makalede alınç ile ilgili olarak “Hem dolaşım hem de sindirim için uyarıcı gücün iyi bir örneğidir. Kalp üzerinde özel bir harekete sahiptir, kalp kasını güçlendirir ve ömrü uzatır. Kalp çarpıntısı ve yaşlılık dönemindeki kalp problemleri için özellikle kolestrol ve arteryoskleroz gibi durumlara iyi gelir. ” denmiştir. Alıcın  toksititesi bulunmamaktadır bu nedenle oldukça güvenli bir besindir gerek kendisi gerekse alıç sirkesi uygun ölçülerde kullanılabilecek değerli bir besindir. Ayrıca özellikle doğal ortamda yetişen meyveler ve bu meyvelerden yapılan sirke daha makbuldür. Hiç bir ziraai ilaç içermediğinden alıç sirkesi daha kolay mayalanır öyle ki hiç bir şey katmadan sadece temiz su ve alıcı karıştırarak sirke yapmak mümkündür.

Alıç sirkesi, yemeklerde ve salatalarda kullanılabileceği gibi her gün en fazla bir yemek kaşığı bir bardak ılık suya katılarak içilebilir.

Uyarılar: 

Alıç sirkesi tüketirken; kullandığınız ürünün orjinal olmasına dikkat ediniz. Mide problemleri olanların sirkeyi değil de meyvesini tüketmeleri önerilir. Ayrıca; uzun süreli kullanımlarda dikkat edilmesi ve özellikle düşük tansiyonu bulunanların veya kalp ilacı kullananların dikkatle tüketmesi gerekebilir. Hamilelerin ve çocukların sirke tüketimi bazı sorunlara neden olabilir. Kan inceltici ilaç kullananların dikkatle yaklaşması gerekmektedir. Çorba, salata ve yemeklerde az ölçülerde güvenle kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız..

İlginizi Çekecek Yazılar: 

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıcın Faydalar Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here