Alkali Su ve Alkali Su Diyeti

0

Alkali Su Nedir?

Alkali Su; PH seviyesi 8’nin üzerindeki su anlamına gelmektedir. PH seviyesi 0-14 arasında yer alır, maddelerin asit ve bazlıklarını ölçmek için kullanılan bir skaladır. Genel olarak 7’nin altı değerler asidik, 7 Nötr, 7 üstü ise baz yani alkali değerler olarak bilinir. Sağlıklı bir vücudun PH değeri 7,4 civarındadır ve bu değer bize vücudun biraz alkali olduğunu göstermektedir. Ancak; küresel anlamda yaygınlık gösteren beslenme anlayışı, vücudun PH seviyesini 7’nin altına düşürerek ciddi anlamda sağlığımızı tehdit ediyor. Özellikle vücutta asitliği arttıran gıdaların tüketilmesi ciddi sağlık risklerine  neden olmaktadır. Asitli gıdaların bir kısmı ( özellikle meyveler ) sağlık açısından faydalıdır ve bunlar diyet listesinden çıkarılamaz ancak bazı gıdalar vardır ki bu gıdaların hem asitlikleri, hem kalorileri, hem de glisemik indeksleri çok yüksektir. İşte bu grupların en az ikisinde yer alan yiyecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir.

Glisemik indeksi, kalorisi ve asitliği yüksek besinler hangileridir? ( Öldürücü Üçlü )

Beyaz ekmek ve işlenmiş tahıl Ürünleri, Beyaz Pirinç, Rafine Şeker, her türlü hamurlu tatlı, kola, hazır meyve suları, işlenmiş et ve et ürünleri, kola, aşırı kahve, alkol, enerji içecekleri, patates, her türlü kızartma, margarin, yumurta sarısı. Bu saydığımız ürünleri kesinlikle beslenme sisteminizden çıkarın.

Gelelim tekrar alkali su konusuna;

Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Evlerinizde alkali su yapıp bunu tüketebilirsiniz. En basit ve bizim tavsiye ettiğimiz yol, bir su bardağı temiz su içine birkaç damla limon ekleyip içmektedir. Gün içinde içtiğiniz suyun üçte birine limon ekleyip içerseniz  Alkali Su içmiş olursunuz. ( Bknz: Limonlu Su Zayıflatır mı? )

Diğer bir yöntem ise; bir litre suya bir çay kaşığı İngiliz karbonatı ekleyip tüketmektedir. ( Bknz: İngiliz Karbonatı ve Alkali Beslenme )

Ayrıca; su filtresi kullanıyorsanız iyonize su filtreleri de suyunuza çeşitli mineraller ekleyerek, suyunuzu alkali su haline getirir. Bunun için üretilmiş Alkali Su filtreleri mevcuttur.

Yine piyasada Alkali Su Markaları’da mevcuttur. Ortalama Alkali Su fiyatı ise 20 ila 40 TL arasında değişmektedir.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali Beslenme bilimsel açıdan da önemsenen bir beslenme çeşidi olmasına rağmen; bazı uzmanlar,vücudun alkali hale gelmesinde Alkali Su’yun vereceği katkıdan şüphe duyuyorlar. Çünkü vücudu alkali hale getirmek, bir alışkanlık ve süreç meselesi olduğunu söylüyorlar.

Her ne kadar bilim dünyasında Alkali Suyun faydaları hakkında spekülasyonlar devam etse de, yapılan bazı araştırmalarda: Örneğin, 2012 yılında yapılan bir araştırmada PH:8,8 değerinde su içildiğinde reflü gibi hastalıklarda iyileşmeler görülebileceği söylenmiştir. Başka bir çalışmada ise alkali suyun faydaları arasında ; yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterole karşı faydalı olacağı belirlenmiştir.

Alkali Su Diyeti Nasıl Yapılır ?

Alkali Su diyeti kavramı; alkali su‘yun tüketimi ile ilgilidir. Yoksa; herhangi bir besin menüsüne sahip bir liste değildir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi; asitliği arttıran besinleri beslenme menünüzden çıkarın ve şu besinleri ekleyin:

Arpa Çimi, Pancar yaprağı, Pancar, Brokoli, lahana , havuç, karnabahar, pazı, kara lahana, salatalık, hindiba, patlıcan, fermente sebzeler, sarımsak, taze fasulye, süs lahanası, marul, mantar, hardal, soğan, kavzakökü ( glisemik indeksi yüksektir. ), bezelye, ıspanak, biber, turp, deniz sebzeleri, tatlı patates, domates, su teresi, buğday çimi, Elma, kayısı, avakado, muz, karpuz, böğürtlen, kiraz-vişne, taze hindistan cevizi, kuş üzümü, hurma, incir, üzüm, greyfurt, kavun, limon, lime, şeftali, turunç, ananas, ahududu, çilek, tarçın, zencefil, badem, kestane gibi besinlerden hangisini seviyorsanız bunları seçin ve kendinize bir menü oluşturun.

Yukarıda saydığımız besinler hem kalori, hem glisemik indeks hem de asitliği düşük gıdalar olup sağlık için vazgeçilmez besinlerdir. Ayrıca; sofra tuzunu yani rafine tuzu kaldırıp atın; bunun yerine işlenmemiş deniz tuzu veya kaya tuzu tüketmeye alışın. Rafine görmemiş deniz ve  kaya tuzu da alkali özellikleri vardır.

Alkali su diyeti için menü oluştururken; yukarıdakilerin dışında; bir miktar et, balık ve tavuk ile diğer protein içerikli besinleri tüketmeyi ve bunları menünüze eklemeyi ihmal etmeyin. Yine aynı şekilde zeytinyağı ve tereyağı gibi yağları da makul ölçülerde tüketin.

Bunun yanı sıra; günlük yaşantınızda içtiğiniz su içine bizim tavsiyemiz limon katarak onu alkali su haline getirmenizdir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here