Aloe Vera Jel (Sarısabır Özü) Nasıl Kullanılır?

1

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera hiç yabancı olmadığımız ve sürekli özellikle kozmetik ürünleri reklamlarında karşımıza çıkan bir bitkidir. Bu bitki Sarısabır bitkisi olarak da bilinmektedir. Zambakgiller familyasından olan bu bitkinin anavatanı Afrika kıtası olmasına rağmen, ülkemizde Güney bölgelerimizde kendiliğinden yetişmektedir. Sıcağı çok seven bu bitki, kozmetik alanı dışında bir süs ve saksı bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkinin yapraklarının üzerinde bulunan ince deri tabakası soyulduğunda ortaya bir jel tabaka çıkmaktadır. Bu jel tabaka, aloeveranın özsuyu’dur ve aloe vera jel olarak bilinir. Bu tabaka cilt bakımı, saç bakımı alanlarında pek çok kozmetik ürünün içerisine girmiştir.

Aloe Vera Jel Kullanımı 

Aloe vera geleneksel kullanımda, dahili olarak safra söktürücü ve müshil olarak kullanılmıştır. Ancak dahili olarak kullanımı bir takım sağlık problemlerine neden olabilir. Harici kullanımda ise yara ve küçük yanıkları ( güneş yanığı gibi ), egzame ve deri iltihapları ile böcek sokmalarında kullanılmıştır. İyi bir nemlendirici olduğu söylenir. Harici olarak, yapraklarının soyulması ile ortaya çıkan jel cilde uygulanır. Ancak, bazı ciltlerde hassasiyet ve alerji oluşabilir, çünkü bu jel içerisinde etkisi güçlü bazı maddeler bulunur. Bu nedenle seyreltilip kullanılması önerilmektedir. Bu bitkinin 400 kadar türü bulunmakla birlikte en etkili olan türü “Aloe Barbadensis Miller” türüdür.

Aloe Vera Jel Faydaları 

Aloe vera bitkisi içerisinde, 10’dan fazla vitamin, 20’ye yakın aminoasit ve 20 çeşit mineral bulunmaktadır. Aynı zamanda, antrasen türevleri (aloin ve aloemodin adlı maddeler), reçine ve uçucu yağlar bulunur. Bu maddeler hepsi bir anda bu bitkinin etkisini ortaya koymaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, dahili olarak; kolesterolü dengelediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konmuştur. Kızamık, herpes ve HIV’e karşı çeşitli etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Vitiligo hastalığına karşı faydaları bulunmaktadır.

Sedef hastalığına karşı üretilen bazı preparatların içerisinde bulunmaktadır.

Pamukçuk hastalığı gibi ağız içerisinde baş gösteren hastalıklara karşı fayda sağlamaktadır. Aloe vera suyu ile ağız çalkalanırsa ağız ülserine iyi geldiği söylenmektedir.

Ciltte meydana gelen yanıklarda kullanılmaktadır.

Jel olarak cilde uygulandığında, sivilce problemlerine karşı etki sağlamaktadır aynı zamanda sivilcelere neden olan bakterileri öldürdüğü bilinmektedir.

Kemik erimesi sorununa karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Aloe vera’nın insulin üretimini tetikleyerek kan şekerini azalttığı aynı zamanda şeker hastalığı nedeni ile geç iyileşen yaraların daha çabuk sürede iyileşmesini sağladığı tesbit edilmiştir.

Önemli Uyarı: Hamile ve emziren kadınların ayrıca ishal veya karın ağrısı gibi problemleri olanların Aleo Vera’ yı kullanmaları tavsiye EDİLMEMEKTEDİR. Ayrıca; tıbbi amaçlı kullanılacaksa mutlaka bir dermatolog veya uzman hekim önerisi alınması gerekmektedir. Bir maddenin etki göstereceği doz ile toksik etki göstereceği dozu tespit etmek uzmanların işidir. Bu sebeple bilinçsiz bir şekilde hiç bir bitkiyi, ilacı vs. kullanmamalıyız.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here