Aloe Veranın Cilde Faydaları

1

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera tıbbi olarak onaylanmış mucize bir bitkidir. Uzun süredir etkileri üzerinde çalışılıyor. Aloe vera, 400’den fazla türü olan Aloe bitkisinin tıbbi amaçlarla kullanılan çeşidinin ismi. Aynı zamanda bilinen en eski ve dünya üzerinde en çok kullanılan tıbbi bitki. Doğal yaşam alanı Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyi olsa da bugün hemen her ülkede, hatta isterseniz evinizde yetiştirmeniz mümkün.

Aloe Vera’nın etkili olan kısmı, etli yaprakları içinde taşıdığı kaygan ve yapışkan jel. Yapraklar köklerinden kesilerek alınıyor, üstündeki yeşil kabuk bıçak yardımıyla incecik soyuluyor ve geriye kalan jel, cilt ve saç bakımında kullanılıyor. Özellikle aloe vera jelin cilt üzerindleki etkileri çok başarılı.

Aloevera’yı saksıda yetiştirip kullanabileceğiniz gibi piyasada bulunan hazır jellerinden de yararlanabilirsiniz. Fakat içerdiği Aloevera miktarının en az %95 oranında olmasına dikkat etmelisiniz. Saksıda yetiştirdiğiniz bitkiden yararlanmak isterseniz de her seferinde taze bir yaprak koparıp kullanmalısınız. Aloevera jeli buzdolabında muhafaza etmek mümkün olsa da tazeyken daha etkili olduğu biliniyor.

 

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloevera, ilaç için kullanılan iki ana maddeye sahiptir: Jel, yaprağın merkezinde bulunan hücrelerden; lateks, yaprak derisinin hemen altındaki hücrelerden elde edilir.  Aşağıda Aloeveran’nın bazı kullanım  alanları verilmiştir. Bir uzman hekim eşliğinde bu yöntemler denenebilir ancak uzman onayı almadan sağlık sorunlarının çözümü için bitkisel yöntemler birincil tedavi asla olamazlar.

Çoğu kişi yanıklar, güneş yanığı, sindirim sistemi, sedef hastalığı dahil olmak üzere cilt sorunlarına bir çare olarak aloe jel kullanır. Sadece bu kadarla kalmaz aloe jel; osteoartrit, bağırsak hastalıkları, ateş, kaşıntı ve iltihap tedavisinde de kullanılır.

Aloe vera aynı zamanda astım, mide ülseri, diyabet ve radyasyon tedavisinin sakinleştirici yan etkileri için doğal bir çare olarak da kullanılır. Aloe lateksi, depresyon, kabızlık, astım ve şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için kullanılır.

Şimdi gelelim bugünkü konumuza… Aloe Vera hastalıklara deva olmasının yanısıra en işimize yarayan faydası da cilt üzerine olanlar. Birlikte aloe veranın cilt üzerindeki faydalarını inceleyelim.

1- Cilt yanıkları, güneş yanıkları ve kesikler üzerinde iyileştirici özelliği var.

Aloe Vera içerdiği proteinler, vitaminler ve bileşikler sayesinde kollajen üretimini arttırıcı özelliğe sahiptir. Artan kollajen üretimi de sorun yaşayan cilt bölgesinin yenilenmesini sağlıyor. Bu nedenle her tür yanık, yaralanma ve cilt tahrişi durumunda sorunlu bölgeye sürülerek kullanılabiliyor. Cilt, kendini iyice yenileyene, görünümü tamamen düzelinceye kadar sürmeye devam edebilir.

2- Yaşlanma belirtilerini tersine çevirir.

Aloevera yüksek oranda su ve mineral barındırdığı için özellikle olgun ciltlerdeki yıpranmışlık etkisini tersine çeviriyor. Her gün 1 defa, 1 yaprağın içindeki jeli ya da hazır aldığınız jelden 1 tatlı kaşığını, göz çevresi dâhil olmak üzere yüzünüz ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Anti-aging konusunda hem paketli ürünlerin içinde bulunması hem de doğal yolla kullanılabilmesi açısından da çok pratik.

3- Sivilce ve akne ile mücadele eder.

Aloevera jeli, iltihap kurutucu ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Özellikle ağrılı ve iltihap toplayan sivilcelerin kurutulmasında oldukça etkili. Akne ve sivilcelere ağrısı geçene ve iltihap iyice kuruyuncaya kadar günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

4- Sinek ve böcek ısırıklarında sakinleştirici etkisi vardır.

Aloe Vera jeli, sinek ve böcek ısırıklarının sonrasında ciltte oluşan kaşıntı ve yanma hissini yok eder ve antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakteri üremesini engeller. Cilt üzerindeki ısırık bölgesi yatışana ve görünümü iyileşene kadar düzenli olarak kullanılabilir.

5- Saç diplerindeki kepeği engeller.

Kafada saç diplerinde oluşan kepek çok sevimsi bir durumdur. Saçlarınız ne kadar temiz olursa olsun, kepek bir anda tüm görüntüyü mahveder. Saç derisindeki kuruluktan kaynaklanan bu sorun için de  kullanabilirsiniz. Aloe vera jel formu ile saç derisinin nem oranını dengeler.

Saçınıza şampuan uygulamadan 15 dakika önce, saç diplerinizi çok az miktarda aloe vera jelle iyice ovun ve ardından durulayın. Kepek sorununuz ileri safhadaysa doğrudan şampuan şişenizin içine de bu jelden ekleyebilirsiniz. Zamanla hem kafa derinizin rahatladığını hem de saçlarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

6- En iyi doğal nemlendiricidir.

Aloe vera jel, en iyi doğal nemlendiricidir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek, Ph dengesini geri kazanmasına yardımcı olur. Bu bitkinin nemlendiricilik özelliğinden yararlanmak için yaprağından jelini çıkarın. Boyun, yüz ve cildin diğer nem isteyen bölgelerine sürün. Her gün yatmadan önce buna düzenli olarak uygulayın.

7- Antioksidan içeriği açısından zengindir.

Aloe vera jel A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren, cilt için çok faydalı bir bitkidir. Bu antioksidan vitaminler, cildi serbest radikallerin zararından koruyup hasar almaını önlerler. Alo vera jel ayrıca B12, folat, kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, sodyum, bakır, çinko ve selenyum gibi cilde iyi gelen bir dizi vitamin ve mineral de içerir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here