Amla-Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

1

Amla Meyvesi yada Bektaşi Üzümü Nedir?

Bektaşi üzümü ingilizce Gooseberry olarak bilinir. Ülkemizde de  yetişebilen bektaşi üzümünün anavatanı Hindistandır ve ” Amla ” meyvesi olarak da bilinir. Yoğun miktarda C vitamini içeren bu bitki fazla bakım istemeyen ve çokça mahsul veren bir bitkidir. Amla meyvesi, taze iken yeneceği gibi meyvelerinden reçel, jöle ve komposto yapılabilir, tadı bildiğimiz üzümleri andırmaktadır ancak biraz ekşi olabilir. Sağlık açısından çok faydalı olan bu meyveler haziran ayında olgunlaşır.

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

Ayurveda tedavisinde kullanılan bektaşi üzümü; C vitamini yönünden çok zengindir öyle ki aynı miktardaki portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir. Kalsiyum, Fosfor, Demir, A-vitamini ve B kompleks vitaminlerini içerir. Yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir ve kansere karşı koruma sağlayan meyveler arasındadır.

Saç bakımı için Bektaşi üzümünün Faydaları: Amla meyvesi, saçların büyümesini ve saç rengini sağlayan pigment hücrelerinin zenginleşmesini sağlar. Yani, Amla meyvesi, saç beyazlaması durdurucu ve beyazları eski haline getirici etkisi vardır. Bektaşi üzümü yağı ( Amla yağı ) bu amaç için kullanılır ve hindistanda oldukça popüler bir yağdır. Taze meyvesini yemek ve saçlara bektaşi üzümü suyu sürmek oldukça fayda sağlamaktadır.

Göz için Amlanın Faydaları : Bektaşi üzümü görme gücünü arttırır ve göz tansiyonuna, miyop ve katarakt gelişimini engelleyici özellikleri vardır. İçeriğinde A vitamini öncüsü olan karotenler ve yüksek antioksidan içeriği bektaşi üzümünü gözler için faydalı bir meyve yapmaktadır.

Kemik sağlığı içinde çok faydalı olan bektaşi üzümü, kalsiyum emilimini arttırarak vücudun kalsiyumdan daha fazla faydalanmasını sağlar ayrıca C vitamini içeriği kemik sağlığını korumaktadır. Protein mekanizmasına etki ederek; kas gelişimine, hücre büyümesine etki ederek yaşlılığa karşı koruma sağlar.

Bektaşi üzümünün faydaları bunlarla sınırlı değil, kadınlar için menstrüel kramplara, regl düzensizliklerine karşı çok faydalıdır.

Diyabete karşı amlanın faydaları: Bektaşi üzümü şeker düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca, kötü huylu kolesterolü azaltmak için çok etkili bir meyvedir. Amlanın faydalarından biride ki bu çok önemlidir, hafif diüretik olması ve vücuttaki yağları çözerek bunu idrar yolu ile atabilmesidir. Bu ise kilo vermek isteyenler için bulunmaz bir özelliktir. İdrar yolu enfeksiyonları ve rahim ağzı iltihaplanmalarında etkili bir meyvedir.

Sindirim için bektaşi üzümü faydaları: Amla yüksek lifli bir meyvedir. Bu ise bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığa karşı doğal bir çözüm sunar. Kolon kanserini önleyicidir.
Kalp Hastalıkları karşı Amla Faydaları: Yukarıda da belirtildiği gibi, bektaşi üzümü kalp kasları güçlendirir, bu nedenle kalp vücuda düzgün kan pompalar. aşırı kolesterol birikmesini azaltarak, damar tıkanıklığını ve  plak birikimini  azaltabilir. Bu sebeple felç ve kalp krizi olasılığını azaltabilir. Temiz, kan damarları ve arterler tutarken demir içeriği, yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasını, artan dolaşım ve organ ve büyüme ve doku rejenerasyonu en üst düzeye çıkarmak için hücrelerin oksijenden faydalanmasını sağlar.

Enfeksiyonlara karşı bektaşi üzümünün faydaları: Güçlü antibakteriyel etkisi ile Hint Bektaşı üzümü enfeksiyona karşı vücudu korur ve vücudun bağışıklık gücünü arttırır. Beyaz kan hücresi sayısını arttırır ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır.

Anti-Aging: Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, vücutta oluşan serbest radikallerin  miktarı azaltılarak hiperlipidemi gibi sorunları önler. Serbest radikaller kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtileri ile ilişkilidir. Romatizmal sorunlara karşı da çok etkilidir.

Bektaşi üzümü taze halinde % 80’den fazla su, protein, mineraller, karbonhidratlar ve lif içerir. Ayrıca ateş, karaciğer bozukluğu, hazımsızlık, anemi, idrar problemleri, solunum problemleri, beyin, mide ve kardiyovasküler hastalık için tüketimi önerilir. Bektaşi üzümü, kolesterol seviyesini düşürür kırmızı kan hücresi üretimini artırır, saçları, dişleri ve tırnakları güçlendirir.

Bektaşi üzümü, kılcal damarları güçlendirir ve yüksek tansiyona karşı vücudu korur. Ayrıca; serotonin açısından zengin olduğundan, ödeme karşı da koruma sağlar ve bilindiği gibi serotonin mutluluk hormonu olarak da anlandırılır. Serotonin içeren veya vücutta serotonin miktarını arttıran besinler, vücudun rahatlamasına katkı sağlar ve depresyonu önler.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here