Ananasın Faydaları Hakkında Bilgi

0

Ananasın Faydaları Nelerdir? 

Ananas C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu özellikleri ile cilt ve saç sağlığına, bağışıklık sistemine, kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Lif bakımından zengin olduğundan diyet yapanlar için tercih edilir ve kabızlık gibi sorunlara fayda sağlar.

C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas bu özelliği ile cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyve. sadece bu meyvede bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırması. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan pek çok diyet listesinde ananası görebilirsiniz. besin lifi bakımından zengin ananas kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi öneriliyor.
Ananasın Faydaları Nelerdir?

Güçlü antioksidanlar ve C vitaminler içerdiğinden; kalp-damar sağlına faydalıdır. Serbest radikalleri yok eder. Ayrıca içerdiği C vitamini ile diş etlerini de koruyor. Ayrıca kalojen sentezini hızlandırarak yaşlanmayı geciktiren C vitamini sayesinde, Ananas cilt içinde çok faydalı bir besin.

Ananas içinde bulunan ve bilinen tek kaynağı ananas olan bromelain adındaki enzim, ödeme ve gut hastalığına karşı çok faydalı. Ayrıca iyi bir iltihap önleyicidir. Bu sebeple sinüzit gibi hastalıklara da faydaları mevcut. Bromelain enzimi ayrıca kanserli hücrelerin sayısını azaltıyor. Bu yönüyle iyi bir destek besin olabilir. Ayrıca ananas içinde bulunan A ve E vitaminleri bir retina hastalığı olan sarı nokta hastalığına ( makula dejenerasyonu ) iyi geliyor. Sarı nokta hastalığı daha çok 50 yaş üstü erişkinlerde görülen bir hastalıktır ve gözün retina bölümünde meydana gelir.

Taze ananas plastik cerrahi sonrası iyileşme süresini, eklem ağrılarını, artrit ağrılarının hafifletilmesini sağlamakta ve inflamasyonu azaltmaktadır.

Ananasta bol miktarda bulunan; kalsiyum, çinko, bakır ve manganez mineralleri bilindiği gibi kemik sağlığı için en önemli minerallerden. Bu sebeple, genel olarak yetişkinlerde yaşla birlikte ortaya çıkan osteoporoz ( kemik erimesi ) tedavisinde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir.

İçeriğinde bulunan potasyum nedeni ile tansiyonu dengelemekte bir miktar etki gösterebilir.

Ananas oldukça tatlı bir meyve olmasına karşı kalori değeri çok düşük, 100 gram ananas yaklaşık olarak  50 kalori. Bu özelliğiyle birlikte oldukça lifli yapıda olası ve bilimsel çalışmalarla ispatlandığı üzere yağ yakmayı hızlandırıcı özelliklerinin olması nedeni ile diyet yaparken tüketilebilecek ender besinlerden birisidir. Ananasın faydaları bunlarla sınırlı değil, içerdiği lifler sindirim rahatsızlıklarına da oldukça faydalı. Ananasta bulunan lifler, bağırsakta bulunan suyu toplar ve hacim olarak büyür. Bu ise bağırsakların bir nebze genişlemesine neden olarak, kabızlık problemini de giderebilir. Sindirim yavaşlar ve vitamin ve minerallerin emilmesi için zaman kazanılmış olur. Aşırıya kaçmamak kaydı ile diyabet hastaları da küçük ölçeklerde tüketebilir.

Doğurganlığın arttırılmasında Ananasın Faydaları: Antioksidan zengini diyetlerin doğurganlığı arttırdığı bilinmektedir. Serbest radikaller üreme sistemine zarar verebilir. Serbest radikalleri mücadele de ananas gibi yüksek antioksidana sahip gıdaların, gebe kalmaya çalışan bayanlara çok faydalı olduğu bilinmektedir. C, beta-karoten gibi vitaminler ile bakır, çinko ve folik asit içeren ananas hem erkeklerde hemde kadınlarda cinsel gücü arttırmak için önemli bir takviye besindir.

Ananasın Kaç Kalori ? 100 gram soyulmuş ananas sadece 50 kaloridir.

100 gram kabuğu soyulmuş ananasın yaklaşık beisn değeri
Yarım gram protein
10 gram şeker
1.5 gram besin lifi
48 mg C vitamini (günlük ihtiyacın yaklaşık %80’i)
60 IU A vitamini
0.7 mcg K vitamini
0.1 mg B1 vitamini
0.5 mg B3 vitamini
0.1 mg B6 vitamini
18 mcg folat
0.9 mg manganez (günlük ihtiyacın yaklaşık %46’sı)
0.3 mg demir
12 mg magnezyum
8 mg fosfor
109 mg potasyum
0.1 mg çinko
0.1 mg bakır
13 mg kalsiyum

Not: Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ananasın da fazlası zarar verebilir. Bu sebeple makul ölçülerde tüketmekte fayda var.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here