Ançuez Nedir – Ançuez Nasıl Yapılır?

0

Ançuez Nedir? Evde Ançuez Nasıl Yapılır?

Ançuez sardalya balığı veya hamsi balığından yapılan bir balık ezmesidir. Kökeni İtalyan mutfağına dayanır. Hamsi veya sardalyanın teneke kap veya kavanozlarda tuzlanarak saklanması ile elde edilir. Pizza ve salatalarda kullanılarak tüketilir. Ayrıca ezmesi ve sosu yapılabilir.

Evde Ançuez Tarifi için Malzemeler

1 kilogram hamsi veya sardalya
Yarım kilogram kaya tuzu
10 adet tane karabiber
Zeytinyağı

Ançuezin Yapılışı

Hamsilerin baş kısımları kesilir ve iç organları, bağırsakları çıkarılır. Çok iyi yıkanması gerekmektedir. 5-6 kez iyice yıkanır. Yıkama işlemi bittikten sonra bir – iki saat bir süzgeçte tüm suyu çıkana bekletilir. Daha sonra bir teneke veya kavanoz içerisine bir kat rafine edilmemiş tuz (turşu tuzu)  bir kat ise hamsi balığı istif edilir. Bu işlem böyle devam eder ve son kat hamsiden sonra kalan tuz bolca son tabakanın üstüne eklenir. Açık tenekenin veya kavanozun üzerine 300-500 gramlık bir ağırlık konur ve kapağı kapatılır. Bu şekilde 45 gün bekletilir. Yeneceği zaman istenilen miktarda çıkarılır ve yıkandıktan sonra bir kaç saat suda tuzunu salması için bekletilir. Üzerine zeytinyağı eklenir ve limon ile servis yapılır.

Başka uygulamalarda, ançuez 3 hafta bekletilir ve 3 hafta sonra çıkarılır, tuzu alınır (tuz el ile rahatça alınabilir  ve bir kavanoz içine sıkıca bastırılır üzerine 10 adet tane karabiber atılır. Kavanoz, zeytin yağı ile doldurulur.

Ançuez Ezmesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
Bir miktar kapari
1 yemek kaşığı zeytinyağına yatırılmış 6 adet ancuez
1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz
2 çay kaşığı limon suyu
3 adet yumurta
100 gr tereyağ
karabiber-tuz

Ançuez Ezmesi Tarifi

Yumurtalar haşlanır ve yumurta sarıları alınıp iyice ezilir. ( Yumurta beyazı kullanılmıyor ) Ançuezler kılçıkları ayrıldıktan sonra blenderla veya bir çatalla macun kıvamına getirilir.Aynı şekilde tereyağı iyice ezilir ve kapariler de iyice dövülür. Krema haline getirilmiş tereyağı üzerine, tüm malzeme eklenir ve iyice karıştırılır daha sonra bir kaç damla limon suyu eklenerek hazır hale getirilir. Ekmek yada kanepe ekmekleri üzerine sürülüp yenebilir.

Bu ezme ile ançuez ezmeli sandviç yapılabilir. Bunun için sandviç ekmekleri yanlamasına kesilir ve iç yüzeylerine tereyağı sürülür, tereyağı üstüne ise yaptığımız ezme sürülür. Dilenirse zeytin ve maydanozda konularak yenilir.

Ançuez Salçası Tarifi: ( Miktarı oranlar ölçüsünde arttırabilirsiniz )

3 adet yumurta haşlanır, beyazı ve sarısı ayrı ayrı çok ince doğranarak ezilir. Daha sonra hepsi birden 1 yemek kaşığı ançuez ezmesi ile karıştırılır ve birbirine yedirilir. Karışıma karabiber, tuz ve 1 yemek kaşığı sirke eklenip çırpılır. Üzerine hafif hafifi zeytinyağı gezdirilerek karıştırılır. Koyu muhallabi kıvamını alınca artık hazırdır. Deniz mahsülleri ile servis yapılabilir.

Afiyet Olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here