Andız Pekmezi Faydaları Hakkında

1

Andız Pekmezi Nedir? Andız Pekmezi Nerelerde Yapılır?

Andız bir çam ağacı cinsi olup, ülkemizde özellikle Akdeniz Toroslarında yetişen bir ağaçtır. Servigiller familyasına ait olan bu ağaç bir ardıç türüdür.  Andız meyvelerinin içerisinde sert bir çekirdek bulunur ve bu çekirdeklerden andız tespihi yapılmaktadır. Andız ağaçlarının çoğalması için bir de ardıç kuşuna ihtiyaç vardır. Ardıç kuşları, andız tohumlarını yerler ve mideleri dış kabuğu sindirdikten sonra kalan çekirdeği dışarı atarlar. Böylelikle toprakla buluşan iç çekirdek filizlenebilir. Aynı şekilde; andız meyvesinin dış kabuklarından ise andız pekmezi yapılmaktadır. Genelde Antalya Akseki’de, Kars, Mersin Silifke ve Giresun gibi yerlerde bulunan andız ormanlarından elde edilen tohumlardan yapılmaktadır. Tohumların toplanması için Orman Müdürlüklerinden izin alınmaktadır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Uygun şartlarda yapılan ve uygun koşullarda saklanan andız pekmezi sağlık için çok olumlu etkileri vardır.  Andız pekmezinin, özellikle ciltte kaşıntı, sedef, öksürük, basur, alt ıslatma gibi problemlerde faydalı olduğu dile getirilmiştir. Aynı zamanda, alerji ve egzama gibi sorunlarda da vücuda dayanıklık vererek bu rahatsızlıkları önleyebilmektedir. Bunların yanında, andız pekmezi’nin saçlara kuvvet verdiği, karaciğere iyi geldiği, göğsü yumuşatarak balgam söktürdüğü ve kanı temizlediği söylenmektedir.

Ancak, andız pekmezi ağır bir pekmez olduğundan tüketiminde aşırı kaçmamak gerekir. Günde iki çay kaşığı dahi kafidir. Ayrıca; şeker hastalarının tüketimi için uygun bir besin değildir. Kilo sorunu olanlarında andız pekmezini kullanırken ölçüyü çok az tutmaları gerekmektedir. Son olarak ise andız pekmezi üretimi zor olan bu nedenle az oranda üretilebilen bir pekmezdir. Bu nedenlerden dolayı, andız pekmezi alırken iyi bir araştırma yapılmalı ve en kaliteli andız pekmezi temin edilmeye çalışılmalıdır.

Andız Pekmezinin Fiyatı: Fiyat aralığı marka ve kaliteye göre değişmektedir. Fiyat aralığı markasına göre kilogram fiyatı 25 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Ormanlardan toplanan andız ağacı tohumları dövülerek ezilir. Daha sonra ezilmiş tohumlar su ile karıştırılır ve bir kaç gün bekletilir. Meydana gelen andız şırası kaynatılarak andız pekmezi elde edilir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here