Andız Pekmezi Faydaları Hakkında

1
295

Andız Pekmezi Nedir? Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız bir çam ağacı cinsi olup, ülkemizde özellikle Akdeniz Toroslarında yetişen bir ağaçtır. Servigiller familyasına ait olan bu ağaç bir ardıç türüdür.  Andız meyvelerinin içerisinde sert bir çekirdek bulunur ve bu çekirdeklerden andız tespihi yapılmaktadır. Andız ağaçlarının çoğalması için bir de ardıç kuşuna ihtiyaç vardır. Ardıç kuşları, andız tohumlarını yerler ve mideleri dış kabuğu sindirdikten sonra kalan çekirdeği dışarı atarlar. Böylelikle toprakla buluşan iç çekirdek filizlenebilir. Andız meyvesinin dış kabuklarından ise andız pekmezi yapılmaktadır.

Önemli Not: Andız Pekmezinin faydalarına geçmeden önce, önemli bir noktayı vurgulayalım. Gerek andız ve gerekse diğer pekmez çeşitlerinde hatta, lokum, pişmaniye, bal ve reçellerle ilgili önemli husus ise, bu tür şekerli yiyeceklerin içerisinde bulunan HMF adlı ( Hidroksimetilfurfural, C6H6O3 ) kimyasal bir maddedir. Bu madde, kanserojen ve gen yapısını bozan oldukça tehlikeli bir maddedir. Çok yüksek ısılarda işlenmiş tüm şeker içerikli besinlerde oluşan bir maddedir. Bu nedenle; pekmez, bal veya herhangi bir şekerleme ürün alırken mutlaka çok kaliteli olmasına, düşük ısılarda vakumlama tekniğiyle üretilmiş olmasına dikkat edin. Yapılan araştırmalarda özellikle geleneksel yöntemle hazırlanmış pek çok pekmez türünde yüksek HMF oranına rastlanmıştır. Hatta, evde yüksek sıcaklıklarda yapılan tatlılarda dahi bu tehlike mevcuttur.  Bu konuda bilinçlenmek dileği ile….

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Uygun şartlarda yapılan ve uygun koşullarda saklanan andız pekmezi sağlık için çok olumlu etkileri vardır.  Andız pekmezinin, özellikle ciltte kaşıntı, sedef, öksürük, basur, alt ıslatma gibi problemlerde faydalı olduğu dile getirilmiştir. Aynı zamanda, alerji ve egzama gibi sorunlarda da vücuda dayanıklık vererek bu rahatsızlıkları önleyebilmektedir. Bunların yanında, andız pekmezi’nin saçlara kuvvet verdiği, karaciğere iyi geldiği, balgam söktürdüğü ve kanı temizlediği iddia edilmektedir.

Ancak, andız pekmezi ağır bir pekmez olduğundan tüketiminde aşırı kaçmamak gerekir. Günde iki çay kaşığı dahi kafidir. Ayrıca; şeker hastalarının tüketimi için uygun bir besin değildir. Aynı şekilde kilo sorunu olanlarında andız pekmezini kullanırken ölçüyü çok az tutmaları gerekmektedir. Son olarak ise andız pekmezi üretimi zor olan bu nedenle az oranda üretilebilen bir pekmezdir. Bu nedenlerden dolayı, andız pekmezi alırken iyi bir araştırma yapılmalı ve en kaliteli andız pekmezi temin edilmeye çalışılmalıdır.

Andız Pekmezinin Fiyatı: Fiyat aralığı marka ve kaliteye göre değişmektedir. Fiyat aralığı yarım kilosu 2016 yılı için 15 ila 38 TL arasındadır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here