Anne Sütünü Arttıran ve Azaltan Besinler

0

Anne Sütünün Önemi Nedir? Anne Sütü Arttıran Besinler Nelerdir?

Anne Sütü; zengin besin içeriği ile bebeklerin doğal bir şekilde büyüyüp gelişmeleri, gerekli fiziksel ve mental becerileri edinmesi için gereken en önemli maddedir. Annelerin beslendikleri besinlerin yapısı ile sütün yapısı arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu nedenle uzmanlar; anneleri emzirme dönemlerinde sigara ve alkol kullanmamaları, bazı bitkilerden ve besinlerden uzak durmaları, kafeinli ve şekerli besinleri tüketmemeleri noktasında uyarmaktadırlar.

Süt Arttıran Besinler Nelerdir?

Anne sütünü arttıran besinler, hem anne sütünün kalitesini yükselten besinler hem de süt miktarını arttıran besinler olarak sıralanabilir.

Taze beyaz üzüm, incir, dereotu, armut, ayva, ayva hoşafı, ayva reçeli, elma, armut hoşafı, ısırgan çayı, rezene çayı ve anason çayı en etkili anne sütü arttıran besinlerdendir. Bunlardan sonra; dut ve haşlanmış dut kurusu, havuç, kereviz ve taze kereviz yaprakları,bal kabağı, çilek, tere otu, kıvırcık marul, hakiki yayla balı, hurma, patates  ve doğal maden suyu sayılabilir.

Ayrıca anason ve rezene gibi çayların anne tarafından tüketilmesi sonucu süte geçen bileşimler, bebeklerde oluşan gaz sorununa iyi gelebilmektedir.  Ancak; sayılan besinlere annenin alerjisi varsa bu besinler hem anne sağlığı hem de sütün bozulmaması için tüketilmemelidir. Ayrıca; annenin yeterli su tüketimi önemlidir. Yetersiz su tüketimi durumunda; vücut kalan suyu annenin diğer ihtiyaçları için karşılayacağından süt üretiminde azalma görülebilir. Ayrıca vücutta su tutulumunu azaltan besinler daha az tüketilmelidir.

Anne Sütünü Azaltan Besinler Nelerdir?

Aşırı tuz ve tuzlu gıdaları tüketmek anne sütünü en fazla azaltan besinlerdir.  Bunlar dışında şalgam, sirke, salamura, nişasta gibi besinlerde anne sütünü azaltan besinler arasında sayılabilir. Ayrıca; emziren bayanların her ne kadar vücut sağlığı için faydalı olsalar da anne sütünü azaltıcı etkileri olduğu için zerdeçal, zenfecil ve aşırı acı tüketiminden uzak durmaları gerekebilir. Çay, kahve, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalar da anne sütünü azaltan besinler arasındadır. Ayrıca anne sütü az olan bayanların; aşırı maydanoz ve nane tüketimini kısıtlamaları gerekebilir.

Not: Anne sütünün önemi üzerinde yüzlerce araştırma yapılmıştır. Öyle ki bir bebeğin ileriki yaşamını etkileyecek derecede önemli bir besindir. Yapılan bir araştırmada; bebeklerin anne sütü ile yeterince beslenmemesi ileri ki çocukluk, ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde bazı hastalıklara karşı daha yatın olmalarına neden olmaktadır.  Anne sütü ile ilgili bir diğer husus emziren bir bayan için vücut otomatik olarak süt salgısını arttırmaktadır. Göğüsler tamamen süt ile dolunca vücut süt üretimini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle süt torbalarının boşalması vücudun tekrar süt üretimini teşvik etmektedir. Bu nedenle annelerin bebeklerini zamanında emzirmeleri vücudun süt üretimi için önemlidir. Ayrıca; anne Sütünün eş değeri bir besin bulunmamaktadır. Bilinenin aksine süt tüketimi anne sütünü arttırmamaktadır.

Sağlıcakla Kalınız..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here