Anne Sütüyle Beslenen Bebekler Daha Zeki

0

Anne sütüyle beslenen bebekler ileride daha başarılı mı oluyor?

Anne sütüyle beslenen bebekler üzerinde yapılan 30 yıllık bir araştırma sonucuna göre bu çocukların ileriki iş hayatlarında daha fazla para kazandıklarını ve bebekliklerinde yeterince anne sütü alamayan emsallerine göre daha zeki oldukları ortaya çıkardı.

MÜNİH – Brezilyalı araştırmacılar göre anne sütü ile yeteri kadar beslenen bebeklerin, zeka seviyelerinin diğer bebeklere nazaran daha fazla olduğu görüşündeler.

Die Welt gazetesinin haberinde, Brezilyalı araştırmacıların elde ettikleri verilere;  3.500 bebeğin 30 yıl boyunca gözlemlenmesi neticesi ile ulaşıldığını bildirdiler. Gazetenin “The Lancet” adlı bilim dergisini referans  göstererek verdiği haberde, Pelotas Üniversitesi’den Bernardo Lessa Horta’nın “emzirme, çocuğun beyin gelişimi ve zeka düzeyi üzerinde pozitif etki yaptığı bilinmektedir. Ancak bu etkinin ilerideki yaşlarda etkili olup olmayacağı tam bilinmemekteydi. Bu çalışma ile bir yıldan fazla süre anne sütü ile beslenen çocukların , 30 yaşına geldiklerinde de zeka seviyelerinin diğerlerine nazaran daha üstün olduğu ispatlandı” dedi.

AYDA YAKLAŞIK  98 EURO DAHA FAZLA KAZANIYORLAR

Araştırmada, bir yıldan daha fazla süre ile emzirilen bebeklerin zeka seviyelerinin diğerlerine kıyasla yaklaşık dört IQ puanı daha fazla olduğunu ve ileride aylık kazançlarının yaklaşık 98 euro ( 28 TL) daha fazla olduğu sonucu paylaşıldı. Uzmanlar, anne sütünde bulunan doymuş yağ oranının yüksek oluşunun beyin gelişmesine çok olumlu etkiler yaptığına dikkati çekti.

Daha önce aynı alanda üç bin bebekle yapılan bilimsel bir araştırmada ise uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ oranlarının, diğerlerine nazaran 7 IQ puanı daha fazla olduğu ispatlanmıştı. Bu araştırmalarda bebeğin FADS32 geninin belli bir versiyonunun olması ön koşul olarak görülürken, bu olmadan uzun süre emzirmenin zekaya bir faydası olmadığı araştırmada yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here