Antep Fıstığı Hakkında Bilgi

0

Antep Fıstığı, Şam Fıstığı

Bilimsel adı: Pistacia vera İngilizce: Pistachios

Antep fıstığı, şam fıstığı olarak da bilinir ve sakız ağacıgiller familyasına aittir. Mango meyvesi, sumak, zehirli sarmaşık, biber ağacı, sakız ağacı gibi bitkilerle aynı familyadandır. Antepfıstığı çerezcilikte, tatlıcılıkta çokça kullanılır. Ayrıca, eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.

Antep fıstığının anavatanı, Türkmenistan, İran ve Türkiye’dir ve Türkiye dünya Antep Fıstığı üretiminde ilk üç sırada yer alır. İran, ABD ve Türkiye dünyada en çok antepfıstığı üretimi yapan ülkelerdir. Türkiye’de en fazla antep fıstığı üretimi; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır illeri sayılabilir. Türkiye’de en fazla Şanlıurfa ilimizde yetişiyor ancak işleme, pazarlama, ihracat daha çok Gaziantep ilimiz üzerinden gerçekleşiyor. Dünyada en fazla yetiştirilen Antepfıstığı türü İran Fıstığı’dır ve diğer türlere göre daha büyük olup daha az yağlıdır.

Antepfıstığının Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığı Kaç Kalori? 100 gram kabuklu antep fıstığı 560 kcal’dir. Fazla miktarda kalori içerir. Ancak içerdiği mineral ve vitaminler ile yağ asitlerinin vücuda pek çok faydası vardır. Antep fıstığı içerdiği kaloriden dolayı enerji vericidir, yorgunluğa iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca, cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğu iddia edilmiştir. Bol miktarda protein içerir ve B1, B2, E ve C vitaminleri içerir. Ayrıca bileşiminde “resveratrol” adlı antioksidan içermektedir bu antioksidan kalp hastalıklarına ve kansere karşı önleyici özellikleri vardır. Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kötü kolesterolü düşürdüğü dile getirilmiştir.

Antepfıstığı; kalori, potasyum, demir, krom, fosfor, yağ bakımından sığır etinden, ceviz ve fındıktan daha zengindir. Hatta protein içeriği dahi ete göre çok daha fazladır. B1 vitamini açısından sığır etine göre 11 kat daha fazladır. B1 vitaminin sindirim sistemi duvarlarında bulunan kas dokusunu korumak ve sinir sistemi, saç, cilt, göz, ağız ve karaciğer sağlığını korumaktadır. B1 vitamini aynı zamanda stress oluşumuna karşı vücudun direncini arttırır. B1 vitamini anti-stres vitamini olarak da bilinir. Antep fıstığı ayrıca kalp sağlığı için önemli bir yağ asidi olan linoelik asit bakımıdan zengindir ve hem Omega 3 hem de Omega 6 içermektedir.

Antep fıstığının faydaları arasında; antioksidan bakımından zengin sayılması da vardır. Hem karotoneid hemde flavonidler bakımıdan zengin bir çerezdir.

Kalori ve yağ bakımından çok zengin olduğundan ölçülü tüketilmesi gerekir.

Sivilceli ve yağlı ciltler ile kilo problemi olanların dikkatle tüketmeleri gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here