Antioksidan Nedir, Faydaları Nelerdir?

0

Antioksidan Nedir? Antioksidanın Faydaları Nelerdir?

Canlı vücudunun doğal mekanizmasının bir sonucu, yağların oksidasyonudur. Oksitlenme olarak da bilinen bu tepkiler vücutta serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Peki serbest radikal nedir?
Serbest radikal, bir elektronunu kaybetmiş bir oksijen atomu içeren moleküler yapılardır. Bir elektronları eksik olduğundan bu durum onları oldukça reaktif ( kararsız ve tepkimeye girmeye istekli) yapmaktadır. Bu nedenle bu maddeler, çevrelerinde bulunan ne varsa, hücre duvarı vs. tabiri caizse saldırır ve bu yapılardan elektron koparır. Bu durumda tümörler, mutasyon, fonsiyon bozuklukları meydana gelir.

Düşünün ki bu serbest radikallerden vücudunuzda çok sayıda olduğunu. Serbest radikaller örnek olarak damar yapısında görev alan hücrelere zarar verirler ve damar sertliğine ve felçlere neden olurlar. Serbest radikaller nerede varsa orada bulunan hücreler ve dokular ciddi oranda zarar görmektedir. Bu ise yaşlanma ile paralel seyreden bir durumdur ve bu süreci tamamen durdurmak mümkün olmasa da en aza indirmek insanın kendi elindedir. Antioksidanların temel fonksiyonu, bu serbest radikaller ile tepkimeye girerek onları nötr zararsız hale getirmeleridir.

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

( Not:Antioksidanlar; meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda, et ve et ürünlerinde değişik oranlarda bulunur. Önemli olan doğal beslenmek, taze beslenmektir. Ayrıca, pek çok antioksidan çeşidi vardır ve bu çeşitler değişik besinler içinde vardır. Sizlere tavsiyemiz, yapay ve işlenmiş besinleri terk ederek doğanın sunduğu besinlere yönelmenizdir. Ayrıca, meyve ve sebze renkleri bizlere antioksidan kapasitesi ve çeşidi hakkında önemli bilgi verir. Çünkü antioksidanlar aynı zamanda birer renk pigmentleridir. Genel bir kanı ise siyah renkli meyvelerin güçlü antioksidan kapasitelerinin bulunduğu yönündedir. )

Sentetik Antioksidanlar ilk defa 1940’lı yıllarda gıdalara katkı maddesi olarak eklenmiştir. Ancak doğal olarak antioksidanlar, pek çok tahıl, sebze ve meyve içerisinde bulunmaktadır. Alfa tokoferol olarak bilinen E vitamini doğal bir antioksidandır. Önemli bir antoksidan olan E vitamini içeren besinler, buğday, mısır gibi tahıllar. Ayçiçek yağı, mısır yağı gibi yağlar, badem, ceviz gibi çerezler ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Ayçiçeği, en fazla E vitamini içeren besindir ve 100 gram ayçekirdeği günlük ihtiyacın yaklaşık iki katını karşılar.

Ayrıca, E vitamini ısıya karşı dayanıklıdır ve bu nedenle pişirme ile kaybolmadığından çok önemli bir antioksidandır. Ancak, besinleri kızartarak tüketmek E vitamininin yapısını bozabilmektedir. Bu nedenle kızartmalardan uzak durmak gerekmektedir. Tahılları ise kepekli halleriyle tüketmek en iyisidir.

C vitamini ( Askorbik Asit ) antioksidan özellikleri olan bir vitamindir ve hemen hemen bütün sebze ve meyvelerde bulunabilir. Özellikle turunçgiller, yeşil sebzeler ve domateste bulunur. Ancak C vitamini ısı ile bozulduğu için C vitamininden faydalanmak için bu besinleri çiğ tüketilmesi veya çok hafif pişirilmesi ve kesildikten sonra bekletmeden tüketilmesi gerekir.

A vitamini de güçlü antioksidandır. Turuncu renkli pek çok besinde bulunur. Kabak, kayısı, muz,havuç, balık ( özellikle somon ) brokoli zengin A vitamini kaynaklarıdır.

Flavonoidler: Pek çok meyve ve sebzede bulunurlar ve beyazımsı-sarımsı renk pigmentleridir. Çay içerisinde bolca bulunurlar.

Koenzim Q : Kanser ve bazı nörolojik hastalıklarda çok etkilidir. Vücudun kendisi tarafından üretilir ayrıca balık ve sakatat içerisinde bulunurlar.

Likopen: Kanser ve immun sistemi sorunlarına karşı etkilidir.

Antosiyaninler ve resveratroller: Siyah-mor renk pigmenleridir ve mürdüm eriği, yaban mersini, böğürtlen, karadut, kiraz, üzüm, kızılcık içerisinde bolca bulunur.

Kateşinler: Siyah çay ve yeşil çay içerisinde bolca bulunur.

Selenyum: Ayçekirdeği, patates ve yumurta içinde bolca vardır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here