Anzer Balı ve Anzer Balının Özellikleri

0

Anzer Balı nedir ?

Anzer balı, Rize’nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası’nda yaklaşık 3000 metre rakımda üretimi yapılan bir baldır. Anzer yaylasının bir kısmı kendine has çiçeklerinden arıların elde ettiği bal, gerek tat gerekse aroma olarak diğer ballardan farklı bir baldır. Yabancı botanikçilerin yaptıkları araştırmalara göre Anzer balının üretildiği habitat ortamında yaklaşık 500’e yakın çiçek vardır ve bu çiçeklerden yaklaşık 90 tanesi endemiktir yani dünyada sadece anzer yaylasında yetişmektedir.
Anzer yaylasında arılar Haziran itibarı ile çiçeklerden polen toplamaya başlarlar ve bu süreç Ağustos ayına kadar devam eder. Ağustos ayının ortasında ise üretilen ballar kovanlardan alınır.

Anzer Balının Fiyatı Ne Kadar?

Anzer Balı üretimi tamamen doğal yollardan olduğundan anzer balının fiyatı’nı belirleyen en önemli unsur doğadır. Bazı yıllar neredeyse hiç anzer balı üretilemez. 2014 yılında 700 TL olan anzer balının kilosu 2015 yılı itibariyle 850 TL’ye kadar çıkmıştır.

Normal bir arı kovanında ortalama 25 kilo arı çıkarken, 1 adet anzer balı kovanından en fazla 1 kilo anzer balı üretilmektedir. Anzer yaylasından elde edilen yıllık ortalama bal miktarı yarım ton ( 500 kg ) civarındadır.

Anzer Poleni Nedir?

Anzer yaylasından elde edilen arı polenleri de diğer polenlere nazaran oldukça değerli ve 500 gram arı poleni 550 TL civarında. Yani Anzer poleni fiyatı anzer balı fiyatı’ndan bile daha çok.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

Anzer Balı uzmanlarının ve anzer balı üreticilerinin anzer balının faydaları hakkındaki görüşleri şöyle: Damar sertliğine iyi gelmesi, damar tıkanıklığını önlemesi, ağız yaralarını iyileştirmesi, cilt lekelerini gidermesi, bademcik iltihabını yok etmesi sayılabilir. Aynı zamanda cinsel gücü arttırıcı etkisi de bilinmektedir. Bunların dışında; ameliyat yaralarının iyileşmesini hızlandırıcı etkisinden, ağrı ve sancıları gidermesi, akciğer hastalıklarına karşı koruma sağlaması da sayılabilir. Bağırsak iltihabına iyi gelmesi, beyni beslemesi, iştah açması, sinir sistemine iyi gelmesi sayılabilir. Ayrıca kanı temizlediği, kemikleri güçlendirdiği, saç dökülmesini, sedef hastalığını önlediği, karaciğer hastalıklarında, hepatit problemlerinde, astım ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmiştir.

Anzer Balının Bileşimi

Genel olarak tüm ballarda olduğu gibi anzer balı % 40 civarında meyve şekeri, % 36 civarında şeker ( Üzüm şekeri ve sükroz ), % 16-8 civarında su, % 7 civarında ise mineral, vitamin, protein ve diğer bileşimleri ihtiva eder. Aslında Anzer balını çok özel kılan bu % 7’lik dilim içinde bulunan bazı özel maddelerdir.

Anzer balı bileşim olarak diğer hakiki ballar ile hemen hemen aynıdır ancak bazı bileşim farklılıkları ve yoğunlukları olabilir.

Bal içerisinde, sitrik asit, asetik asit, buturik asit gibi asitler bulunmaktadır. Amilaz, katalas, aksidas gibi enzimler, Tiamin, Niasin, C vitamini, Riboflavin gibi vitaminler bulunmaktadır. Potasyum, Kalsiyum, Kükürt, Fosfor, Sodyum, Silisyum, Demir, Bakır ve mangan gibi minareller ile bazı proteinler bulunmaktadır.

Not: Diğer ballar gibi bu balda tüketildikten sonra hızla kana karışmaktadır. Bu nedenle diyabet sorunu olanların uzak durması gerekir. Aynı zamanda bal asidik bir yiyecektir kalorisi yüksektir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here