Aquafaba Nedir-Aquafaba Nasıl Kullanılır?

0

Aquafaba Nedir? Aquafaba Nasıl Kullanılır?

Aquafaba; baklagillerin haşlanması sırasında arta kalan sudur. Nohut, mercimek, fasulye gibi bakliyatlar suda haşlanınca haşlama işlemi bittikten sonra bu su dökülür. Ancak son yıllarda bu suyun besinlerde yumurta yerine kullanılabildiği gündeme gelmiştir.

Aquafaba Nasıl Kullanılır?

Baklagiller haşlandığı zaman; su içerisine nişasta geçmektedir. Bu nişasta ısının ve suyun etkisi ile su çekerek amiloz ve amilopektine parçalanmaktadır. Bu maddeler suyun jolemsi bir kıvam almasını sağlamaktadır. Bu jolemsi sıvı yumurta akı yerine kullanılabilmektedir. Aynı zamanda hamurlaşma özelliği iyi olmayan çeşitli bakliyat unlarından (nohut unu gibi) ekmek yapılmasını kolaylaştırabilmektedir. Vegan beslenenler, yumurtaya karşı alerjisi olanlar için iyi bir alternatif olabilir. Yumurta akının kullanıldığı soslarda, mayonez, kek ve pastalarda kullanılmaktadır. Ayrıca daha değişik kullanımları da mevcut. Katıldığı malzemenin koyuluğunu ve kıvamını arttırdığı için evde süt ürünü olmadan sadece zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ile margarin yapmak da mümkündür. Vegan beslenenler için alternatif vegan tereyağı, vegan mayonez gibi ürünler yapmak mümkündür.

Aquafaba ismi kültürümüze yabancı olsa da eskiden insanımız haşladıkları bakliyatların suyunu israf etmeyip çorba ve yemek yapımında kullanmışlardır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here