Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

36

Arap Sabunu Nedir? Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap sabunu, potasyum hidroksit ile bitkisel veya hayvansal kökenli yağların ısıtılması ile elde edilen bir sabun türüdür. Bu tepkimenin sonucunda arap sabunu ve gliserin oluşuyor. Bu sabun türüne arap sabunu denmesinin nedeni ise, eskiden Potasyum Hidroksit ( KOH ) bileşiği yerine potasyumca zengin çöl hurmalarının kullanılmasıdır.  Yumuşak sabun olarak da bilinir ve bedensel temizlik için pek kullanılmaz daha çok ev temizliği, halı yıkama, bahçe ilaçlama, hayvan temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama  gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle genel bir tavsiye olarak, kullanım amacına göre eğer bulaşık temizliği için kullanılacaksa parfümsüz, katkısız arap sabunu kullanılması önerilir. Temizlik amacıyla bu sabunu kullanmak hem daha ekonomik, hemde içerisinde zararlı kimyasal oranı düşük olduğu için daha sağlıklı olduğu dile getirilmiştir.Eskiden, normal yağlarla yapılan arap sabunları yaygınken günümüzde bazı markaların atık yağlardan yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle marka seçimi önemlidir. Ayrıca, bu sabun günümüzde evlerde kullanılan birbirinden farklı çeşitte pek çok temizleyicinin yaptığı işi tek başına yapmaktadır ve temizleme gücü oldukça yüksektir.

Özellikle bazı sitelerde bulaşık deterjanına alternatif olarak arap sabunu önerilmektedir. Ancak yaptığımız araştırmalarda, arap sabununun kullanılması nedeniyle makinede arızalanma meydana gelebileceği  ve arap sabununun bulaşıklar üzerinde bir takım izler bırakabileceğini öğrendik. Ancak; çelik, metal, lavabo ve musluklar, klozetler, parke temizliği, halı, koltuk ve kanepe temizliğinde oldukça başarılı sonuçlar verdiği kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır. ( Yorumlarda zeytin yağından yapılan arap sabununun kalitesinin daha iyi olduğu belirtilmiştir. ) Çamaşır ve bulaşıkların elde yıkanmasında çok iyi sonuç verdiği belirtilmektedir. Arap sabununun bir diğer üstün özelliği, su ile yapıştığı yüzeyden daha çabuk akıp gitmesidir. Normal bulaşık ve çamaşır deterjanları ile yıkanan malzemeleri durulamak çok daha zordur ve bu malzemeler üzerinde daha fazla deterjan artığı kalmaktadır.

Astım ve solunum yolları gibi hastalıkları bulunanların bulunduğu ortamların temizlenmesi ve bebeklerin biberonlarının temizlenmesinde arap sabununun daha sağlıklı olduğu iddia edilmektedir.

Ayrıca, arap sabunu belirli oranlarda alkol ile karıştırılıp, doğal tarımsal uygulamalarda haşere mücadelesi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Saksıda yetiştirilen bitkilere de başarı ile uygulanmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

36 YORUMLAR

 1. Arap sabunu hangi ölçülerde alkolle karistirilinca haşerelere iyi geliyo yardimci olurmusunuz küçük bebeğim var .Kara boceklere karşı.

  • Eczanelerde satılıyo Borik asit büyük boy patatesi haşlayıp ezin icine borik asiti boşaltın iyice karıştırı küçük toplar yapın bunları evinizin her yerine bırakın göreceksiniz böcek kalmayacak sarı böcekleride yok ediyo

  • Şefika hanım merhaba.benim evim doluydu karaböceklerden denemediğim kalmadı.borik asitli patates bile yaptım ölmüyorlar.kesin çözüm bildireyim size.eczaneye gidip bayer firmasının 5 ml tüpü var ben 2 yıl önce 15 lira verdim.onu alıp kapı eşiklerine alt dolapların diperine sıkın ince şekilde.sıktığınız yerleri silmeyin.yok oluyorlar.

 2. Arapsabununu hangi oranlarda alkolle karistirinca haşerelere iyi geliyo bilen varmi nolur küçük bebeğim var kara boceklere karşı nasıl kullaniliyo

 3. Ben yatağımı arap sabunu ve sirke ile sildim tertemiz oldu yeni alınmış gibi ve parlak oldu en önemlisi hergün yorgun hiç uyumamış gibi uyanır dım artık uykunu almış dinlenmiş uyanıyorum bu kimyasal deterjan lar şampuan duş jelleri çok zararlı vücudumuzun gözenekleri ni kapatıyorbvücut nefes almıyor ve yorgun uyarıyoruz ve organlarımız kendini yenileyemiyor …

 4. annem sürekli arap sabunu kullanıyormuş aldık bir iki kez ama kesinlikle gerçek arap sabunu değil diyor annem kokusu kıvamı açısından anlıyor gerçeği nerede bulunur bulursak tabii ki saçlarımı da yıkarım

  • Makinada bulaşık yani)aktardan toz halinde limon tuzu ve karbonat in yanında bitkisel deterjan kullanıyorum 3 ünden azar azar sonuç muhteşem.

 5. Katkısız pırıl pırıl bir sabun neden beden temizliğinde kullanılmasın? Rahmetli Barış Manço hep saçlarını arap sabunu ile yıkadığını söylerdi. Bir tıp dr.u da bana içine biraz da tuz at. Şampuanlar da öyledir, bak ne güzel saçlarını yıkayacak demişti. Eritip şampuan kıvamına getirmek için su yerine ısırgan otu haşladığım suyu kullanmak da yaptığım en iyi şey oldu ayrıca.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here