Arap Zamkı Hakkında Bilgi

0

Arap Zamkı Nedir? Arap Zamkı Ne İşe Yarar?

Bilinen diğer adları: Arabik gam, akasya gamı, E414

Doğal bir polisakkarit olan arap zamkı, Afrika’da yetişen Acacia senegal ve acacia seyal isimleri verilen akasya ağaçlarının kabuklarının kesilmesi ile elde edilmektedir. Yetiştiği ağaca hashab adı da verilmektedir.Akasya gamı, çok az miktarda protein içerir ve genel yapısının büyük çoğunluğunu karbonhidratlar oluşturur. Yüksek oranda suda çözünebilmesi ona üstün bir özellik kazandırmıştır. İçerisindeki lifli yapısı ise kısmen kalın bağırsakta parçalanabilir.

Arap Zamkı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Arabik gam; lokum, puding ve çeşitli içeceklerin üretiminde köpük sabitleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca; çeşitli aroma ve yağların stabilize edilmesi amacıyla da kullanılır.

Geleneksel sakız üretiminde, şekerlerin kristalleşmesini önlemek amacıyla şekerleme imalatında, dondurma ,salata sosları ve daha pek çok gıda ürününde kıvam verici katkı maddesi olarak kullanılır.

Kozmetik ve ilaç sektöründe ise, şuruplarda “suspending agent” olarak. Madeni yağlar ve balık yağı emulsiyonlarında emülsifer olarak, hap ve tablet ilaçlarda tat vermek amacıyla, diyet ürünlerinde dolgu malzemesi olarak, rujlarda yapıştırıcılığı arttırması, losyon ve kremlerde ise stabilizatör olarak.

Sanayide ise kaplamacılıkta, mürekkep üretiminde, koruyu kolloid madde olarak çeşitli alanlarda, tutkal imalatında, litografik baskı film ve kağıtlarında kullanılmaktadır.

Arap Zamkı Tarihçesi

Arap zamkı M.Ö. 4000 yıllarından beri ticari bir mal olarak bilinmektedir. Mısır’da Firavun’lar döneminde mürekkep, sulu boya ve boya yapımında büyük ölçüde kullanılmış olup, arap zamkı ismi çok eski dönemlerden kalmıştır. Bu nedenle de arap zamkı çok uzunca bir süredir dünya pazarlarında ticari bir mal olarak yer almaktadır.

Son yıllarda fiyatların düşmesi nedeniyle üretimi de azalmıştır. Arap zamkı elde etmek için kullanılan hashap ağaçları Sudan da çokça yetişmekte, Sudanın milli serveti olarak isimlendirilmektedir. Sadece sudanda 400 milyon ağaç olduğu tahmin edilmektedir.

http://www.hammaddeler.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1910&Itemid=241

http://www.ktsv.com.tr/malzemebilgi/4-arap-zamki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here