Ararot Bitkisi ve Ararot Nişastası Nedir?

0

Ararot Nişastası Nedir? Ararot Nişastasının Faydaları ve Kullanımı?

Ararot bitkisi; Zingiberales takımına ve Marantaceae familyasına ait olan bilimsel adı Maranta Arındinacea olan bir bitkidir. Ekvatoral iklimde yetişebilen, sıcak ve nemi seven bir bitkidir. Bitkinin yumruları nişasta yapımında kullanılır ve bu nişasta, ararot nişastası veya maranta nişastası olarak bilinir. Ararot nişastası; pelte ve muhallebi gibi yiyeceklerin yapımında da kullanılır. Peltesi hasta ve çocuklar için bazı sorunlarda kullanılmaktadır. İngilizce’de arrowroot olarak bilinir.

Ararot ve Ararot Nişastasının Faydaları Nelerdir?

Geleneksel olarak Amerika Yerlilerinin binlerce yıldır öğünlerinde yer bulan bu nişasta türünün; büyüme ve gelişmeyi destekleme, sindirimi kolaylaştırma, metabolizmayı artırma, mide sorunlarını azaltma, kilo kaybını teşvik etme, doğum kusurlarını önleme ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi sayılabilir. Ayrıca, ağız, cilt ve saç sağlığını da iyi geldiği iddia edilmiştir.

Hafif aromalı bir nişasta olan ararot nişastası; bebekler için mısır nişastasına alternatif olabilir. Alerji riskinin az olduğu ve sindiriminin kolay olduğu belirtilmiştir. Gluten içermemesi de bir diğer avatanjlarından biridir. Kabızlık ve ishal gibi problemlere iyi gelen bir besindir. Bitkide elde edilen ekstratların vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebileceği, salmonella virüsüne karşı etki gösterebileceği bilinmektedir. Yine bu bitki de yüksek oranda bulunana folat B grubu vitaminlerinden biridir ve vücut için pek çok fonksiyonu olan bir besindir.

Kalori olarak diğer nişasta türlerine göre daha az kalori içermektedir. Kozmetik alanında da kullanılan bu bitki; emici özelliği nedeniyle, aşırı terlemeye, bazı leke ve kızarıklık sorunlarına iyi gelebilmektedir. Ayak mantarlarının gelişmesini önleyici etkisi de bulunmaktadır. Bunun için bitkide elde edilen toz veya nişastası kullanılabilmektedir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır ve kullanma tavsiyesi değildir. Herhangi bir hastalığın tedavisinde kesinlikle kullanılamaz. Aşırı alımı kabızlığa neden olabilir. Normal ölçülerde güvenilir bir bitkidir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here