Ardıç Katranı Hakkında Bilgiler

0

Ardıç Katranı Nedir?

Ardıç Katranı ( pix juniperi oxycedrus ), ardıç ağacının kök gövdesi ile dallarının yakılmasından elde edilir ve yüzyıllardır cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılmaktadır. Şurup kıvamında, kırmızımsı-siyah renkte, yakıcı ve acı bir tadı olan maddedir. bir sıvıdır.Bileşiminde; uçucu yağlar, fenol türevleri ( gayakol ve krezol türevleri) ve rezin kadinen gibi maddeler içerir. Yabancı Dillerdeki Bazı Karşılıkları: Pix Juniperi Oxycedrus Juniperus nana, Wacholder, Juniper, Genievre ve Juniperus communis

Ardıç Katranı Faydaları Nelerdir?

Ardıç Katranı genel olarak bazı cilt ve saç problemlerinde haricen uygulanmaktadır. Hem insanlar hem de evcil hayvanların bakımında kullanılır. Anılan faydalarının etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte % 100 başarı getirmeyebilir ancak genel tedaviyi desteklemesi anlamında başarı ile kullanılmaktadır.

1-) Seboreik Dermatit hastalığına karşı kullanılmaktadır.
2-) Hem bu kantra hem de bu katrandan elde edilen katran sabunu; kepeklenme, saç dökülmesi, egzama, mantar, seddef gibi hastalıklarda kullanılmıştır.
3-) Bit ve pire gibi zararlara karşı da kullanılmaktadır. Uyuz gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır.
4-) Sivilce gibi problemlere karşı da kullanılır.

Ardıç Katranı Nasıl Kullanılır?

Ardıç katranı, kullanılacağı problemin türüne göre sabun şeklinde, vazelin ile karıştırılarak, doğrudan, oturma ve buhar banyolarında, masaj yolu ile haricen kullanılabilmektedir.

Uyarılar: Uzman önerisi ile kullanılması tavsiye edilir cildin tahriş olması veya alerji gelişmesi durumunda bırakılmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here