Argan Yağı – Şifalı Yağlar

0

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, argan ağacı adı verilen bir fundagiller ailesine mensup, anavatanı Fas olan bir ağaçtır. Bu ağaçlar, unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Bu nedenle hakiki argan yağı fiyatı biraz pahalıdır. Tıp literatüründe Argania Spinosa olarak bilinen bu yağ Fas’ın sıvı altını olarak adlandırılır.

Daha önceleri Faslılar için yemek ve çeşitli diğer amaçlarla kullanılan bu yağ, günümüzde ise daha çok kişisel cilt bakımı ve saç bakımı amacı ile kullanılmaktadır.

Argan yağı; bileşiminde E vitamini gibi doğal antioksidanlar yanında A vitamini yönünden de zengindir. Ancak bu bileşimlerin aynısı zeytinyağı içerisinde de fazlasıyla vardır. Fakat bazı iddialara göre içerisinde bulunan bazı bileşimler henüz bilinmemekte argan yağının şifalı özellikleri bu bileşimlere bağlanmaktadır.

Çeşitli kullanıcı yorumlarına göre ise düzenli kullanıldığında saçları muazzam ölçüde beslediği ve sivilce problemi olanlara çok iyi geldiği ve doğal sivilce kremi olduğu belirtilmiştir. Ayrıca saç kırıklığına, saç dökülmesine vs iyi geldiği söylenen bir yağdır.

Argan Yağı’nın İlginç Üretimi 

Sizlere biraz tuhaf gelebilir ama argan yağının elde edilmesi için öncelikle keçilerin bu meyveleri yiyip dışkılaması gerekiyor. Daha sonra ise dışkılar arasından toplanan çekirdeklerin soğuk press yöntemi ile sıkılmasıyla ticari arganyağı doğal yollardan elde edilebiliyor.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir

Argan yağı, cilt bakımı için kullanılabilen ciltle uyumlu bir yağdır. Doğal yollardan cilt sıkılaştırma, cilt çatlakları, cilt lekeleri için kullanılır. Aynı zamanda bakterileri öldürücü özelliği nedeniyle antiseptik ve doğal bir sivilce kremi ‘dir. E vitamini ve A vitamini içerdiğinde, cildi, tırnaklar ve saçları beslemektedir. Tırnakları güçlendirmekte ve kırılmasını engellemektedir. Saç bakımı olarak, doğal bir saç parlatıcı özelliği vardır ve saçları beslemektedir. Küçük çapta yara yanık ve sivilce izlerine karşı da etkileri bulunabilmektedir.

Argan Yağı Fiyatı Ne kadar?

Öncelikle piyasada çokça taklit ve saflık derecesi düşük yağ bulunmaktadır. Bu sebeple alırken dikkat etmekte fayda var ve güvenilir markalar tercih edilmelidir. Argan yağı pahalı bir yağ olup, 150 ml ‘si  ortalama 35- 40 TL arasındadır. 100 ml’si ortalama 18-25 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar markaya göre değişmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup kullanım tavsiyesi niteliğinde değildir. Saç ve cilt sorunlarının temel nedeni iyi bilinmeden bu tür yağların kullanılması maddi olarak kayba yol açabilir. Örneğin saç dökülmesinin nedenleri, stress, genetik faktörler, vitamin eksikliği, bazı ilaçlar ve doğal süreçler olabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Shea Yağı ( Karite ) Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here