Arı Sütü Faydaları Hakkında Bilgi

0

Arı Sütü Nedir? Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı sütü (İng. Royal Jelly, geele royale); işçi bal arıları tarafından üretilen süt kıvamında ve süt renginde bir salgıdır. 5-15 günlük işçi bal arılarının kraliçe arıyı beslemek için salgıladıkları çok özel bir besin maddesidir. Bal, propolis ve arı poleni gibi ürünlerden farklı bir görünüme ve içeriğe sahiptir.

arı sütü nerelerde bulunur, arı sütü nasıl kullanılır

Arı Sütünün Besin Değeri Nedir? Arı Sütünde Bulunan Maddeler

İçeriğinde; % 60-70 arası su, % 15 protein, % 12-15 şeker, % 6-10 katı formatta yağ, % 3 oranında vitamin ve çeşitli amino asitler ile tuz içerir. Kraliyet Jeli’nin Besin Değeri
Arı sütü; kalsiyum, bakır, demir, fosfor, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin gibi daha pek çok önemli maddeye sahiptir.  İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere  toplamda 17 farklı amino asit içerir.

Arı Sütünün Faydaları Neler?

Bu ürün; pek çok hastalığa karşı koruyucu ve alternatif tedavi edici etkilere sahiptir. Arı sütü, Astım, saman nezlesi, karaciğer rahatsızlıkları, pankreas sorunları, uyku problemleri, premenstrüle sendrom, mide ülseri, böbrek hastalıkları, kemik kırıkları, menopoz semptomları, cilt bozukluklar, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi sorunlarda kullanılır.

Menopoz Sorunları için Arı Sütünün Faydaları : Yapılan bazı araştırmalarda; 12 hafta süre ile ağızdan alınan arı sütü ve çiçek poleni karışımından hazırlanan bir ürün; menopoz semptomlarını azalttığı ve menopoz dönemindeki kadınları oldukça rahatlattığı görülmüştür.

Mevsimsel Alerjiler ( Alerjik Rinit, Saman Nezlesi) Arı Sütünün Faydaları : Bahar başlamadan ve bahar başladığında özellikle Polenlerin yoğun olduğu aylarda; 3-6 ay arası ağızdan alınan arı sütü; özellikle çocuklarda burun tıkanıklığı, hapşırma ve gözlerde olan rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir.

Ayrıca; bilimsel olarak henüz tam kesinleşmese de diyabete bağlı ayak ülserleri için özel olarak hazırlanan arı sütü merhemi’nin faydalı olduğu tespit edilmiştir. ( Arı sütü ve Pantenol içeren bir merhem )

Arı sütü‘nün işci arılar ve kraliçe arı arasındaki cinsiyet faktörünü belirlediği düşünülmektedir. Bir kraliçe arının bir günde binlerce yumurta ürettiği ve besin kaynağının arı sütü olduğu düşünüldüğünde, arı sütü’nün afrodizyak etkisinden bahsedilebilir. Yapılan araştırmalarda, sperm hareketi nedeniyle fertilite problemleri ola çiftlerde gebelik oranının arttırılabileceği gösterilmiştir.

Ayrıca, düzenli arısütü tüketmek yüksek kolesterol sorununa da iyi gelmektedir.

Arı Sütünün faydaları arasında;

Astıma iyi gelmesi,Karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlaması, Pankreatit, Uyku sorunları (uykusuzluk), Mide ülseri, Böbrek hastalığı, Kemik kırıkları, Cilt hastalıkları, saç dökülmesi gibi problemlere iyi gelmesi sayılabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır. Ayrıca tansiyon düşürücü etkisi bulunur.

Arı sütünü üreten işci arılar 40 gün civarı yaşıyor ancak arı sütü yiyerek hayatını geçiren kraliçe arı ise ortalama 6 yıl yaşayabiliyor. Bu ise; arı sütü satıcıları tarafından arı sütünün arılar üzerindeki mucizevi etkisi olarak gösteriliyor.

Yine bazı kaynaklara göre; arı sütü içinde bulunan maddelerin % 3 kadarının ne olduğu hala bilinemiyor. Bazı kaynaklar, bu %3 ‘lük bilinmeyen maddelerin organizmayı uyarıcı ve gençleştirici etkisinin olduğunu iddia ediyorlar.

Arı Sütünün Zararları

Arı sütü çok ciddi hatta ölümcül alerjilere neden olabilmektedir. Özellikle arı zehrine veya arı ürünlerine alerjisi olanların uzak durması gereken bir besindir. Günlük doz miktarı kişiden kişiye değişse de kesinlikle 800 mg  ve üzerine çıkılmamalıdır. Ortalama günlük tüketim miktarı 200-400 mg arasında değişebilir.

Hamile ve emziren kadınlar için herhangi bir kullanım önerisi bilimsel olarak olmamakla birlikte, her ihtimali düşünerek uzak kalınmasında fayda vardır. Bunun yanında arı sütü; bazı ilaçlar ( warfarin gibi )’la etkileşime girebilir. Tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Ayrıca; düşün kan basıncına sahip kişilerde kan basıncının daha da düşmesine neden olabilir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü ya saf olarak ya da bal ile karıştırılarak yenebilir. Saf halde, önce dil atına bir miktar alınır ve bir süre bekledikten sonra yavaş yavaş yutulur. Ancak dediğimiz gibi günde 500 mg ( yarım gram ) yetişkinler için ideal bir miktardır.

Arı sütü çok çabuk bozulabilen bir ürün olduğundan balla karıştırıp, buzdolabına kaldırma ve kesinlikle gün ışığından UZAK DURMASI gerekmektedir. Arı sütü alırken, gerçekten güvenilir, sertifikasyona sahip yerlerden alınması uygun olmaktadır. Ayrıca; arı sütü yenildikten sonra yarım saat boyunca bir şey yenilmemesi özellikle sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Arı Sütü Fiyatı Ne Kadar?

Piyasada bazı sitelerde; 10 gram arı sütü 60 TL fiyattan satılıyor. Bazı sitelerde ise 100 gram arı sütünün fiyatı 100 ila 400 TL arasındadır.

Uyarı: Uzun süreli kullanımlarda kesinlikle doktora başvurunuz. Aşırı kullanımdan kaçınınız.  Çocuklar için kullanımında dikkat etmek gerekir.

1organik.com olarak bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmış olup, tüketim tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here