Arı Zehri Ağrılara İyi Geliyor

0

Arı Zehri MS hastaları için umut olabilir mi?

DAGEM Müdürü olan Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, arılardan elde edilecek arı zehrini ayrıştırarak kas hastalıkları tedavisinde kullanacaklarını belirtti.
Kekeçoğlu; konu ile ilgili yaptığı açıklamada, arı zehrinin kas hastalıklarına iyi geldiğini, bilhassa MS hastalarının “apiterapi” adı verilen bir yöntemle yurt dışında tedavi edildiğini ve yüzde 90 oranında başarı sağlandığını açıkladı.
Çeşitli Uzak Doğu ülkelerinde de hastaların arılar tarafından sokturularak tedavi edildiğini ancak benzeri tedavi metotlarının Türkiye’de yasak olduğuna dikkat çeken Kekeçoğlu, “Hedefimiz, geliştirdiğimiz sistem sayesinde arılardan zehri almak ve bu zehri laboratuvar ortamında ayrıştırmak. Bu sayede zehrin  faydalı yönde etki edeceği kas hastalığını tespit etmiş olacağız. Elde edilen bu zehri ise tablet formuna getirip tıp dünyasına sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bu sayede Arı sokturma metodu yerine bu yöntem ile daha acısız ve tıbben daha uygun olacağını belirten Kekeçoğlu, sözlerine şöyle devam etti.

“İnsanların daha acısız metotlarla tedavi olması yönünde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Şu anda aldığımız zehirler deney aşamasındalar. Kısa süre içerisinde kesin sonuçları görmeye başlayacağız. Çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Arı ve arılardan elde edilen ürünler, pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Bunların örnekleri de mevcuttur. Araştırmalarımızı daha da genişleterek devam ettirmeye çalışıyoruz.

Yakın bir zamana kadar çalışmalarımızın neticelerini  alacağımıza inanıyorum.’’ Şeklinde konuştu.

Arı Zehri Hiv Virüsünü Öldürüyor

ABD’li bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmada arı zehrinin etken maddelerinden olan melittinin, HIV’i tahrip edebileceği keşfedildi. Maddenin jel halinde kullanımının, virüsün yayılmasını engellemesi için umut verici belirtiliyor.

Araştırmacılar, bu maddenin bir jel halinde kullanılması ile virüsün buluşmasını engellemeyi amaçlıyor. Çalışma ekibinden Joshua L. Hood, “Bu jel, virüsün çok hızlı yayılma olasılığının yüksek olduğu bölgelerde  önleyici amaçlı kullanılabilmesini ve böylece virüsün bulaşmasını engellemeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

>>>> Maruldaki NAC ve Marulla Sigara Nasıl Bırakılır