Armutun Faydaları ve Armut Çeşitleri

0

Armut ve Armudun Faydaları

Armut lif açısından çok zengin bir meyvedir. Lifli gıdaların sindirim sürelerinin nispeten uzun olmasından dolayı, bu durum içerisindeki glikoz-fruktoz gibi şekerlerin kana uzunca bir zaman diliminde karışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle glisemik indeks değeri düşük bir besindir. Lifli besinler  tip 2 diyabet riskini azaltmak için tüketilebilecek meyvelerden birisidir.

Armut; C vitamini gibi antioksidan yönünden zengin bir meyvedir. Potasyum içerdiğinden yüksek tansiyon gibi sorunları olanların rahatlıkla tüketeceği bir meyvedir. Kalp açısından  da faydalı bir meyve olarak bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre özellikle çarpıntı ve felç riskine karşı armut tüketimi önemlidir. Yapılan araştırmalarda armudun düzenli tüketimi felç riskini önemli oranda azalttığı ortaya konmuştur. Aynı zamanda K vitamini içeren bir meyvedir. K vitamini ise bilindiği gibi kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir vitamindir.

Ayrıca fenolik asitler açısından da zengin olan armut; bir fenolik asit olan hidroksisinnamik asit gibi anti-kanserojen madde içerir. Bunun dışında kuercetin ( quercetin ) adlı bir bileşim içermektedir. Bu bileşimin; kalp-damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Bu bileşik özellikle; narenciye, adaçayı, maydanoz ve elmada da bolca bulunur. Özellikle alerji hastalarının bolca kuercetin içeren besinlerle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Armutun kabuğu da çok besleyici mineral, vitamin ve flavonoid içermektedir. Bu sebeple kabukları ile tüketilmesinde fayda vardır.

Gerçekten de yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyici ve lif açısından da zengin maddelerdir.

Armudun Besin Değeri: 

100 gram armut 52 kkal olup, içerisinde kalsiyum, potasyum, Vitamin C ve A, az miktarda demir içermektedir. Orta boy bir armut günlük lif ihtiyacının % 12-15 arasını karşılamaya yeterlidir. ( 5-6 gram arası lif içerir ). Lifli yapısı ile sindirim ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Kabızlık ve hemeroid gibi sorunu olanlara için fayda sağlayabilecek bir meyvedir.

Armut Çeşitleri Nelerdir?

Armut ağacı; ekimi, bakımı kolay olup; bolca ürün alınabilen bir ağaçtır.  Yurdumuzca onlarca türü yetişmekte iken yöreden yöreye isimleri değişebilmektedir. Dağ armudu ( yaban armudu, ayı armudu ), limon armudu, hocamız armudu, kış armudu gibi çeşitleri vardır. Akça armut, Deveci armudu, Mustafa bey armudu, Santa Marina, Japon armudu, Wilder gibi çeşitleri de bulunur.

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayvanın Faydaları

Avakado Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here