Armutun Faydaları ve Armut Çeşitleri

Armutun Faydaları ve Armut Çeşitleri

Armut ve Armudun Faydaları

Armut lif açısından çok zengin bir meyvedir. Lifli gıdaların bir diğer hayati önemli; sindirim sürelerinin nispeten uzun olmasından dolayı; içerisindeki glikoz-fruktoz gibi şekerlerin kana uzunca bir zaman diliminde karışmasını sağlayarak, glisemik indeksin düşmesine olan katkılarıdır. Bu sebeple lifli besinler  tip 2 diyabet riskini azaltmak için tüketilebilecek meyvelerden birisidir. Örnek olarak; kola ve şekerli tatlılar veya hamur işi gıdalar tüketildiği zaman; lif yönünden çok fakir oldukları için içlerinde bulunan şekerin tamamı hemen kana karışır ve vücutta insülin dalgalanmaları meydana getirerek, diyabet riskini arttırmaktadırlar.

Ayrıca; C vitamini gibi antioksidan yönünden zengin bir meyvedir. Potasyum içerdiğinden yüksek tansiyon gibi sorunları olanların rahatlıkla tüketeceği bir meyvedir. Kalp açısından  da faydalı bir meyve olarak bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre özellikle çarpıntı ve felç riskine karşı armut tüketimi önemlidir. Yapılan araştırmalarda armudun düzenli tüketimi felç riskini önemli oranda azalttığı ortaya konmuştur. Aynı zamanda K vitamini içerden bir meyvedir. K vitamini ise bilindiği gibi kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir meyvedir.

Ayrıca fenolik asitler açısından da zengin olan armut; bir fenolik asit olan hidroksisinnamik asit gibi anti-kanserojen madde içerir. Bunun dışında kuercetin ( quercetin ) adlı bir bileşim içermektedir. Bu bileşimin; kalp-damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Bu bileşik özellikle; narenciye, adaçayı, maydanoz ve elmada da bolca bulunur. Özellikle alerji hastalarının bolca kuercetin içeren besinlerle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Armutun kabuğu da çok besleyici mineral, vitamin ve flavonoid içermektedir. Bu sebeple kabukları ile tüketilmesinde fayda vardır.

Gerçekten de yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyici ve lif açısından da zengindir.

Armudun Besin Değeri: 

100 gram armut 52 kkal olup, içerisinde kalsiyum, potasyum, Vitamin C ve A, az miktarda demir içermektedir. Orta boy bir armut günlük lif ihtiyacının % 12-15 arasını karşılamaya yeterlidir. ( 5-6 gram arası lif içerir ). Lifli yapısı ile sindirim ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Kabızlık ve hemeroid gibi sorunu olanlara için fayda sağlayabilecek bir meyvedir.

Armut Çeşitleri Nelerdir?

Armut ağacı; ekimi, bakımı kolay olup; bolca ürün alınabilen bir ağaçtır.  Yurdumuzca onlarca türü yetişmekte iken yöreden yöreye isimleri değişebilmektedir. Dağ armudu ( yaban armudu, ayı armudu ), limon armudu, hocamız armudu, kış armudu gibi çeşitleri vardır. Akça armut, Deveci armudu, Mustafa bey armudu, Santa Marina, Japon armudu, Wilder gibi çeşitleri de bulunur.

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayvanın Faydaları

Avakado Faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ