Armutun Faydaları ve Armut Çeşitleri

Armutun Faydaları ve Armut Çeşitleri

 

Armutun Faydaları Nelerdir? Besin Değerleri Nedir, Armut Kaç Kalori’dir?

100 gram armut 52 kkal olup, içerisinde kalsiyum, potasyum, Vitamin C ve A, az miktarda demir içermektedir. Armut yoğun miktarda lif içerir, orta boy bir armut günlük lif ihtiyacının % 12-15 arasını karşılamaya yeterlidir. ( 5-6 gram arası lif içerir ). Lifli yapısı ile sindirim ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Kabızlık ve hemeroid gibi sorunu olanlara için fayda sağlayabilecek bir meyvedir. Aynı zamanda liflerin vücutta pek çok karmaşık işlevi vardır. Bunlar ise; bağırsakları şişirerek, kolon sistemini temizlemesi, besinlerdeki vitamin ve mineralleri sünger gibi çekerek vücuda kazandırılmasını sağlaması gibidir. Yapılan araştırmalarda; düzenli armut tüketiminin felç riskini yarı yarıya düşürebileceği gösterilmiştir.

Lifli gıdaların bir diğer hayati önemli; sindirim sürelerinin nispeten uzun olmasından dolayı; içerisindeki glikoz-fruktoz gibi şekerlerin kana uzunca bir zaman diliminde karışmasını sağlayarak, glisemik indeksin düşmesine olan katkılarıdır. Bu sebeple, armut ve diğer lifli besinler; tip 2 diyabet riskini azaltmak için tüketilebilecek meyvelerden birisidir. Örnek olarak; kola ve şekerli tatlılar tüketildiği zaman; lif yönünden çok fakir oldukları için içlerinde bulunan şekerin tamamı hemen kana karışır ve vücutta insülin dalgalanmaları meydana getirerek, diyabet riskini arttırmaktadırlar.

Ayrıca; C vitamini gibi antioksidan yönünden zengin bir meyvedir. Potasyum içerdiğinden yüksek tansiyon gibi sorunları olanların rahatlıkla tüketeceği bir meyvedir. Armut; kalp açısından  da faydalı bir meyve olarak bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre özellikle çarpıntı ve felç riskine  armut tüketimi önemlidir. Armut aynı zamanda K vitamibi içerden bir meyvedir. K vitamini ise bilindiği gibi kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitamini eksikliği baş göstgerdiğinde; kanamalar durdurulamayabilir, daha uzun süre devam eder.

Ayrıca fenolik asitler açısından da zengin olan armut; bir fenolik asit olan hidroksisinnamik asit gibi anti-kanserojen madde içerir. Bunun dışında kuercetin ( quercetin ) adlı bir bileşim içermektedir. Bu bileşimin; kalp-damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Bu bileşik özellikle; narenciye, adaçayı, maydanoz ve elmada da bolca bulunur. Özellikle alerji hastalarının bolca kuercetin içeren besinlerle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Armutun kabuğu da çok besleyici mineral, vitamin ve flavonoid içermektedir. Bu sebeple kabukları ile tüketilmesinde fayda vardır.

Gerçekten de yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir ama ayrıca armut kabuğu bolca lif içerdiği için de armudu kabuğu ile yemek çok daha yararlı olabilir. Ancak sadece kabuğa odaklanmak bir hata olur. Armut tümüyle bolca lif, vitamin ve mineral içeren bir meyvedir.

Armut Çeşitleri Nelerdir?

Yurdumuz tabiri caizse armut cennetidir. Hatta bir kaç armut cinsinin anavatanıdır ( Deveci Armudu gibi ).  Armut ağacı; ekimi, bakımı kolay olup; bolca ürün alınabilen bir ağaçtır.  Yurdumuzca onlarca armut türü yetişmekte ike yöreden yöreye armut isimleri değişsede; dağ armudu ( yaban armudu, ayı armudu ), limon armudu, hocamız armudu, kış armudu gibi çeşitleri vardır. Akça armut, Mustafa bey armudu, Santa Marina, Japon armudu, Wilder gibi bahçecilikte verilen adlandırmalar vardır.

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayvanın Faydaları

Avakado Faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ