Arpacık Soğanı Hakkında Bilgi

0

Arpacık Soğanı Nedir? Arpacık Soğanı Nasıl Kullanılır?

Arpacık soğanı normal soğana göre daha küçük olan bir soğan türüdür. Özellikle et yemeklerine katılarak yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayan arpacık soğanı normal soğana göre daha az acıdır. Güveç ve yahnisi de yapılan bir soğan türüdür. Normal soğana göre fiyatı biraz pahalıdır. Dış kabuğu soyulduğunda sarımsağı andıran bir görüntüsü vardır. Tadı ise soğan ve sarımsak arasındadır. Bilinen diğer isimleri; garava, kabalak, fıska, kıska, iskeben,kabala, fisil ve göğer’dir.

İnsanoğlu tarafından kullanılması binlerce yıl öncesinin Çin mutfağına kadar dayanır. Fransız mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bu soğan türü pek çok yemek ve sos tarifinde kullanılır. Kızartmalarda  kullanılabilir ve ızgarası yapılabilir. İki türü vardır, Jersey soğanı adı verilen yanlış arpacık ve doğru arpacıkdır. Rengi bakır renginden gri rengine kadar değişir.

Normal halde kabuklarının soyulması biraz zordur ancak 10 dakika kadar sıcak su içinde bekletilirse kabukları kolayca soyulur.

Arpacık Soğanının Besin Değeri 

100 gram pişmiş arpacık soğanı sadece 24 kaloridir.  Arpacık soğanı kolesterol içermez. İçerisinde potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. Sülfür bileşenleri de bulunmaktadır. Önemli bir lif kaynağıdır. A vitamini ve folat ihtiva eder.

Arpacık Soğanının Faydaları Nelerdir? 

Diğer soğan ve sarımsak türleri gibi kalp ve damar sağlığını krouyucu etkileri vardır.  Kanserden koruyucu, diyabet riskini azaltıcı etkisi bulunur. Kemiklerin güçlenmesine katkı sunar ve kanı temizler.

Arpacık Soğanı Fiyatı Ne Kadar?

Arpacık soğanı pek çok markette ve internet ortamında satıştadır. Kilogram fiyatı 10 TL civarındadır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Frenk Soğanı Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here