Aşırı Terleme Nedenleri

0

Aşırı terleme mi baş gösterdi? Sürekli sırılsıklam kalıyor ve bir türlü geçmiyorsa bu durum, bunun bir kaç nedeni olabilir.

Terleme, vücutta ki enfeksiyon ve bakterilere karşı vücut ısısını arttırarak öldürmeye çalışan normal bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Fakat aşırı terleme durumu yaşıyorsanız bunun arkasında kronik bir neden olup olmadığının araştırılması gerekir.

Aşırı Terleme Nedenleri Şunlar Olabilir

Tiroid Bezi Sorunları

Sürekli terleme hiperaktif tiroid veya hipertiroidin bir işareti olabilir. Tiroid bezi vücudun enerji rezervlerini kullanan ve hızını kontrol eden bir hormon salgılar. Tiroid bezi çok fazla hormon ürettiği zaman aşırı terleme durumu meydana gelebilir. Hipertiroid hızlı kilo kaybı ve hızlı kalp atışına neden olur.

İlaçlar

İlaçlar aşırı terleme nedenleri arasında yer alıyor. Sürekli terleme antidepresanların bir yan etkisi olabilir. Tansiyon düzenleyen ilaçlar, psödoefedrin, demir hapları ve antibiyotik içermeyen soğuk algınlığı ve grip için ilaçlar aşırı terleme nedenleri arasında gösterilebilir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza danışın.

Hormon sorunları

Geceleri terleme sorunu yaşayan erkeklerde düşük testosteron düzeyi olması muhtemeldir. Testosteron düzeyi, vücut sıcaklığı ve basıncı da dahil olmak üzere birçok fonksiyonu düzenleyen hipotalamusta azalır, vücut ısınmış gibi yanlış sinyaller alır ve daha sonra vücut soğutma için bir yöntem olarak terlemeyi seçer.

Meşguliyet ve Yemek Yemeyi Unutmak

Aşırı terleme kan şekeri düşürücü hipoglisemi belirtisi olabilir. Bir öğün yemeyi unuttuğunuz az vücut hayatta kalma moduna geçer ve sürekli terleme başlar. Çünkü kan şekeri eksikliği adrenalin salgılanmasını tetikler.

Kalp krizi

Terleme ve baş dönmesi kalp krizinin uyarıcı bir işareti olabilir. Başlangıçta göğüs ağrısı hissedilebilir ya da belirtiler yorucu bir egzersiz sonrası oluşabilir. Devamında kol ve çenede ağrılar ile nefes darlığı başlangıcı gelebilir. Şiddetli göğüs ağrısı oluyorsa hemen doktora gidilmeli yada 112 çağırılmalıdır. Terlemeye inme veya akut apandisit oluşumu neden olabilir.

Hiperhidroz

Diğer bir adıyla aşırı terleme olarak biliyoruz. Sıcak ve yorucu bir günde herkes terler ama hiperhidroz rahatsızlığı olanlar normal insanlardan 10 kat fazla ter üretir ve salar. Sıcaklıklar düşükken bile aşırı terleme var ise hiperhidrozdan bahsedilebilir. Bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Aşırı Terleme Sorununa Bitkisel Çözüm olarak size ada çayını ılık halde içmenizi tavsiye edebiliriz. Ter kokusundan müzdarip iseniz unutmayın ter koku yapmaz. Terlenen bölgede ki bakteriler koku yapar. Bu nedenle terl kokusundan sorun yaşadığınız bölgeyi yıkadıktan sonra elma sirkesi ile silmeniz durumunda koku sorununuz büyük ölçüde azalacaktır.

Aşırı terleme sorunu için hangi doktora gidilmeli sorusunun cevabı İç Hastalıkları Polikliniğidir. Diğer adıyla Dahiliye uzmanına görünmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here