Asma Yaprağı Faydaları Hakkında Bilgi

0

Asma Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Asma yaprağı, üzüm yapraklarına verilen isimdir. Dolması meşhur olup, Yunanca dolmas tabiri, üzüm yaprağı sarmasıdır ve pek çok dile dolmas şeklinde geçmiştir. Üzüm yaprakları, yeşilken haşlanıp veya buharda pişirilip tüketilebilir. Ayrıca salamurası da kurulmaktadır. Bu salamura bazı yemeklerin yanında turşu gibide tüketilebilir. Ayrıca kurutulmuş şekli ile de kullanılmaktadır.

Kalorisi çok düşüktür ve 5 adet üzüm yaprağı ortalama 14 kaloridir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. C vitamini, E, A, K ve B gurubu vitaminleri, demir, lif, kalsiyum, magnezyum ve bakır yönünden zengindir. Folat ve manganez de ihtiva etmektedir.

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi üzüm yaprağı inflamasyona karşı etkilidir. Enflamasyon sonucu oluşabilecek, artrit ve Crohn hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, Alzheimer gibi sorunlara iyi gelir.

Üzüm yaprağının glisemik indeks değeri çok çok düşüktür. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketebileceği besinler arasındadır. Burada çiğ, salata şeklinde veya buharda pişirmek şeklinde tüketim için geçerlidir. Eğer pirinç ve buğday gibi besinlerle tüketilirse glisemik indeks değeri değişir.

Freiburg Üniversitesinde  2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, asma yapraklarından elde edilen bitkisel özler, kronik venöz yetmezliği bulunan hastalarda meydana gelen ödemi azaltmıştır.

Ayrıca; ishal, uterus kanaması, vajinal akıntılara karşı faydalı olduğu belirtilmiştir. Geleneksel olarak, göğüs ağrısı, romatizma, baş ağrısı gibi problemlere karşı da kullanılmıştır.

Asma yaprağı taze iken sağlıklı bir besin maddesidir. Ancak salamurası yüksek oranda tuz ihtiva edeceğinden salamurası tüketildiğinde iyice yıkanmalı ve tuzun aktığına emin olunmalıdır.

Not: Tüketim tavsiyesi değildir. Asma yaprağının bahsedilen faydaları, asla ilaç ve tedavi yerine geçemez. Hamileler, emziren bayanlar, çocuklar ve ilaç kullananlar için tüketim miktarı belirtilmemiştir. Uzun süreli kullanımlarda hekim tavsiyesi alınmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here