Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Kurulur?

0

Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır?

Asma yaprağı salamurası; yaprakların daha uzun süre dayanması için geliştirilen geleneksel bir tekniktir. Tarifimizde hem sulu ve tuzlu asma yaprağı salamurası yapımını hem de tuzsuz ve susuz asma yaprağı salamurası yapımını anlattık. Tariften önce bazı noktaları bilmek, salamuranın uzun süre dayanması için önemlidir. Uygun koşullarda yapılan salamuralar küflenmez, pamukçuklar oluşmaz ve 2 yıl rahatlıkla saklanabilir.

Asma Yaprağı Salamurası Kurmak için Püf Noktalar

1.  Yaprakların saklandığı kap kesinlikle hava almamalıdır. Bu nedenle kullanılacak olan kavanoz kapaklarının eski olması, iç kısmında kapakları şerit halinde ören ve kapağın cama yapışmasını sağlayan turuncu halkanın işlevini yitirmiş olmaması önemlidir.  Bu iş için plastik pet şişeler daha olumlu sonuçlar verebilir. Güneş ve ısı görmediği için pet şişelerin bozulma yada çözünme gibi ihtimalleri yoktur.

2. Ayrıca kavanozların ve kapakların sterilize olması yani temiz olması gerekir.

3. Tuzlu üzüm yaprağı salamurası yapılacaksa kullanılacak tuz iyotlu olmamalıdır. Turşu tuzu, deniz tuzu yada kaya tuzu olmalıdır.

4. Kavanozlara basılan yaprakların, suyun seviyesinin üstüne çıkmaması için üzerine bir ağırlık yada iki küçük dondurma çubuğu yada kürdanla baskı yapılabilir.

Tuzlu Asma Yaprağı Salamurası Yapılışı 

10 kiloluk kavanoz

2 kilo turşu tuzu

1. Mevsiminde edinilen asma yaprakları eğer kirliye yıkanır ve iyice kurulanana kadar bir kağıt havlu yada bez üzerine serilir. Bu yapraklar desteler halinde bir bez üzerine dizilir. Bir destede ortalama 10-15 yaprak üst üste gelecek şekilde dizilir.

2. Destelerin tam ortasına, yaprakların sapları çekilir destenin tam ortasına bir yemek kaşığı tuz konur. Deste sarılarak yada katlanarak kapatılır.

3. Ardından asma demetlerini içine alacak ölçüde bir kap içerisine demetler konur. Bir kap içerisinde 1 litre kadar su kaynatılır ve  içerisine 1 kilo tuz eklenerek tuzun bir kısmının çözülmesi sağlanır. Bu su diğer kapta bulunan üzüm yaprağı demetlerinin içerisine bir kepçe ile dökülür. Yaprakların hepsinin tuzlu su içinde kalmasına dikkat edilir. Bu nedenle yaprakların üzerine bir ağırlık konabilir.  Yaprakları hemen kavanoza konmamasının nedeni su ile ıslanarak hacmini küçültmek ve kavanoza daha rahat yerleşmesini sağlamak içindir.

4. Su biraz ılıyınca, yapraklar kavanoz içerisine konmaya başlar. Eğer tuzdan bir miktar kaldıysa aralara tuz serpiştirilir. Biraz bastırarak kavanoz iyice doldurulur ve içerisine madde 3’te yaprakları beklettiğimiz tuzlu su eklenir.

Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Salamurası Tarifi

1. Asma demetleri kuru vaziyette yukarıdaki gibi sapları ortaya gelecek şekilde katlanır.

2. Temiz bir kavanoz yada pet şişe yada kavanoz içerisine demetler hafif sıkıştıra sıkıştıra konur. Kavanozda yer açmak için sert bir zemine kavanoz(pet şişe hafifçe vurulabilir.

3. Kap iyice dolduktan sonra ağzı tamamen kapatılmalıdır. Hava alıp almadığından emin olunamıyorsa kapağın etrafına bant, silikon yada hamur sıva çekilebilir.

3. İki gün içerisinde rengi yeşilden sarıya dönecektir.

Tuzsuz yapılan salamura kavanozunun kapağı açıldıktan sonra bir daha kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce kaynar sıcak suda biraz da tuz ekleyerek bekletilmesi daha uygun olacaktır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here