Aspartam içeren Gıdalar Ölüm Saçıyor

Aspartam içeren Gıdalar Ölüm Saçıyor

Aspartam içeren gıdalar ölüm saçıyor: ( E 951 ) Hemen her gıdada ve ilaçta bulunan bu zehirli madde özellikle çocukların sağlığını tehdit ediyor. Sevgili Anne ve Babalar, aspartam maddesi içeren gıda ve içeceklerden uzak durun.

Aspartam Nedir? ( E-951 ) 

1965’de keşfedilen aspartam, sofra şekerinden 200 kat daha tatlı ve kalorisi yok denecek kadar az. 90’dan fazla ülkenin ilaç, gıda ve içecek sektöründe tatlandırıcı olarak kullandığı bir kimyasal. Kullanılmadığı gıda alanı yok gibi.

Aspartamın Zararları ve Aspartam içeren Gıdalar

Özet olarak; aspartam vücuda girdiğinde kanserojene, nörotoksine (sinir sisteminde tahribata neden olan zehir) ve bir eksitoksine (sinir hücrelerini ölümüne neden olan toksik madde) dönüşüyor.

FDA’e (U.S. Food and Drug Administration – Amerikan Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gıda ve İlaç Dairesi) tüm bildirilen gıda katkı maddeleri yan etkilerinin %75’ini Aspartam oluşturmakta. Aspartamın sebep olduğu ve bilimsel olarak belgelenmiş semptomlardan bazıları: baş ağrısı, baş dönmesi, migren, nöbet, uyuşma, bulantı, kas spazmları, deri döküntüleri, kilo artışı, depresyon, uykusuzluk,yorgunluk, anksiyete belirtileri,sinirlilik, çarpıntı,  tat kaybı, görme bozuklukları, işitme kaybı, nefes zorluğu, konuşma bozukluğu, tat kaybı, vertiigo, tinnitus (kulak çınlaması), hafıza kaybı ve çeşitli eklem ağrılarıdır.
Aspartamın yan etkilerini inceleyen araştırmacılara ve doktorlara göre beyin tümörleri, epilepsi,MS, kronik yorgunluk sendromu, Mental gerilik, Parkinson, Alzheimer, lenf kanseri, lösemi, diyabet, doğum kusurları ve fibromialji gibi sağlık sorunları aspartam kullanarak tetiklenebilir ya da ağırlaşabilir. Aynı zamanda Fenilketonüri (amino asit metabolizmasının bozulması ile oluşan kalıtsal bir hastalık) hastaları aspartamın içeriğinde olan fenilalanini metabolize edemedikleri için, kanda birikmeye başlayan bu madde beyinde tahribata neden olur ve en ciddi neticelerinden biri de kanda fenilalanin ve türevlerinin birikmesine bağlı olarak mental ( zeka ) geriliğin oluşmasıdır.Aspartam (E951) Equal, Spoonful, NutraSweet ve Canderel isimleri ile ve 2009’dan bu yana  AminoSweet ticari adlar altında dünya pazarında üretilen yaklaşık 6.000 gıda ve içecek maddesinde bulunmakta. Türkiye’de aspartam; Aspartil, Diyet-Tat, Nutra-Tat ve Sanpa gibi ticari adlar altında satılmaktadır.-Aspartam içeren gıdalar arasında en çok akla gelenler diyet kolalar ve  diyet ya da şekersiz ibaresi adı altında satılan meşrubatlar ve meyveli içeceklerdir.
İşte Aspartam içeren Gıdalar ve tatlandırıcılar

-Şekersiz çikletler, şekerlemeler, nane şekerleri, Çikolatalar, reçeller -Kahvaltı gevrekleri, yoğurt, meyveli yoğurtlar, hazır tatlılar, çikolatalı-meyveli sütler,dondurmalar, kakaolu içecekler-Soslar, tatlı soslar, marmelatlar ve ketçaplar.- Bazı çaylar, kahve şurupları,hazır kahveler, tatlandırılmış soğuk çaylar, tatlandırılmış sular ve proteinli besleyici içeceklerin pek çoğu.-Diyabet hastalarının kullandıkları pek çok madde aspartam içeren gıdalar arasında sayılabilir.-Diş macunları ve gargaraları.
Aspartam içeren ilaçlar:

-İlaç sektöründe:  Çiğnelebilir vitaminler, suda eriyen vitaminler (Redoxon), vitaminler (özellikle hamilelere verilen ve demir eksikliği tedavisinde kullanılan Maltofer, Bonmega Kalsiyum+D3, menopoz sonrası kemik kaybını önlemek için verilen Bonenorm), romatoit artrit ve osteoartrit ilaçları (Berkofen), mükolitikler yani balgam sökücüler (Asist, Mucocure, Muconex), laksatifler, soğuk algınlığı ilaçları (Pir Hot D, Gribex, pediyatrik üst solunum yolu enfeksiyonu için kullanılan Spectracef), pastiller, migren ilaçları (Maxalt), antibiyotikler (Zinnat, Augmentin, Texef), demans ilaçları (Emaxin), antidepresanlar (Eslong), anksiyolitikler (Xanax).

Kaynak: Ayşe BEREKET/ yesilist.com

Not: Son günlerde yayınlanan haberlere göre Abd’de aspartam karşıtı kampanyalar sonuç verdi ve Pepsi şirketi içeceklerinden aspartamı kaldırdı. Ancak bu uygulama sadece Abd için geçerli; Türkiye ve diğer ülkelerde Pepsi, aspartamlı olarak satışa çıktı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Bitkisel Bağırsak Temizleme Yöntemleri

Egzema, Alerji, Kaşıntı Kürleri

Şeker Yerine Ne Kullanılmalı

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sdt dedi ki:

  Hadi gel köyümüze geri dönelim.

 2. Ahmet dedi ki:

  Heyyy sağlık bakanlığı siz ne yapıyorsunuz koltukta oturup çay içmeye devam uykuya devam ediyor musunuz eyyyyy heyyyy ler

 3. Feyza dedi ki:

  İnsan sagligina bu kadar onem veriyorlar iste . herkes kendi cikarini dusunuyor yazik

 4. Mehmet Demircan dedi ki:

  Bu kadar tehlikeli bir madde nin, gıdanın hemen hemen her alanında kullanılıyor olması çok kötü, asıl fecaat ise ilaç sektöründe kullanılmasıdır, buna sağlık bakanlığı nasıl izin verir, anlamak mümkün değil

BİR YORUM YAZ