Aspir Otu-Yalancı Safran Hakkında Bilgi

1

Aspir Otu Nedir?

Aspir otu papatyagiller familyasından olup, bilimsel adı Carthamus tinctorius’dur. Sarı, beyaz, kırmızı ve turuncu renklerde çiçek açan bir bitkidir. Bilinen diğer isimleri, kır safranı, boyacı aspiri, yalancı safran papağan yemi, haspir’dir. İngilizce’de ise safflower olarak bilinir. Anavatanı; Arabistan Yarımadası olup, ülkemizde de bazı türleri yetişmektedir.

Aspir Çeşitleri:

Aspir bitkisi yağ içeren bir bitkidir ve günümüzde bioyakıt üretiminde kullanılmaktadır. Dikenli türleri dikensi türlere göre %10-15 daha fazla yağ içeriğine sahiptir. İçerdiği yağ asidi tipleri, oleik ve linoleik asit tipleridir. Yenice, Dinçer, Remzibey ve Balcı gibi türleri bulunur.

Aspir Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin çiçekleri boya sanayinde gıda ve kumaş boyası yapımında kullanılırken, aspir tohumları ise yağ sanayinde kullanılır. Aspir yağı, yemeklik yağ olarak kullanıldığı gibi sabun, cila, vernik, boya yapımında da kullanılır. Ayrıca, biyoyakıt üretiminde bu bitkiden faydalanılır. Aspir bitkisinin hemen her yerinden faydalanılır. Öyle ki, küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilir. Ayrıca; kuş yemi olarak da bu bitki kullanılır özellikle papağanlar ve güvercinler için tercih edilir.

Aspir Nerede Yetiştirilir?
Ülkemizde; Eskişehir, Burdur, Isparta, Konya gibi illerde yetişir.Trakya’da ayçiçeğine alternatif olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Aspir Otu Faydaları Neler?

Aspir otu, linoleik asit bakımından zengin olduğundan, bu yağ asitleri omega asitlerinin bitkisel kaynakları olması bakımıdan önemlidir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda bu bitkinin prostat ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkisinden söz edilmiştir. Ayrıca yağ yakıcı etkisinden dolayı zayıflama ve yakma’da kullanılagelmiştir. Bunun yanı sıra zengin protein içeriği nedeniyle vücut kas kütlesini arttırıcı etkisi de vardır. Kabızlığa karşı faydalıdır ve metobolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Cilt hücrelerini yenileyici etkisi nedeniyle, gençleştirici ve doğum çatlakları ve cilt lekelerini azaltıcı etkisinden söz edilebilir. Ayrıca, diğer pek çok omega kaynağı besinler gibi kolesterolü dengelemeye ve kalp sağlığını korumada etkilidir.

Ancak, aspir yağı omega formlarının daha çok omega-6 versiyonunu içermektedir. Bilindiği gibi Omega formlarından sağlık açısından daha faydalı olan versiyonu Omega-3’tür.. E vitami açısından da zengin olan aspir yağı, fosfor, demir gibi mineraller de ihtiva etmektedir. Aspir yağı alırken soğuk press sıkılmış olanı tercih edilmelidir.

Not: Aspir otu ve aspir yapı nadirde olsa alerjiye neden olmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here