Aspirin Maskesi Hakkında Bilgi

0

Aspirin Maskesi Nedir? Aspirin Maskesi Yapımı

Aspirin bilindiği gibi etken maddesi Asetil Salisilik olan çok amaçlı bir ilaçtır. Ağrı, ateş, grip gibi sorunlarda imdadımıza yetişen ayrıca kalp hastalıkları ve felç gibi durumları önlemek için doktorlar tarafından tavsiye edilen bir ilaçtır. Bunların dışında salisilik asit sivilce, akne gibi problemler ile siyah noktaları yok etmek için de kullanılır. Ancak eğer bunları yapmak isteyen varsa, bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir ve bilinçsiz kullanımdan dolayı oluşabilecek istenmeyen durumları ön görmeleri uygun olur.

Uygulamada aspirin maskesiyle sivilce oluşumunu engellemenin mümkün olabileceği söylenmiştir. Ancak, her zamanki aspirin maskesi hangi yoğunlukta, hangi sıklıkla kullanılmalı? Alerji ve cildin hassasiyet sorunu iyi bilinmeli ve bir uzmana danışılmalıdır. Aspirin maskesinin tahriş olan cildi yatıştırdığı ve cildi yumuşattığı söylenmiştir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikrop öldürücü, asit özelliğinden dolayı kimyasal peeling görevi görmektedir. Bu özellikleri nedeniyle hem sivilce hem de sivilce lekelerinden kurtulmak için bir uzman tavsiyesi ve gözetiminde denenebilecek bir yöntemdir. Ancak günümüzde zaten, aspirinin hammaddesi olan salisilik asit içerikli kozmetik ürünler bulunmaktadır.

Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aspirin maskesi tamamen kişiye özel hazırlanabilir ve içeriği zenginleştirilebilir. Tabi burada cilt tipi önem arz etmektedir. 3 adet normal aspirin iyice ezilerek, 1 çorba kaşığı ılık su ile birbirine karıştırılır ve macun kıvamı elde edilir. Sivilce problemi için bu karışım işe yarayabilir. Sivilce izleri için ise çeşitli meyve asitleri yada bal ilave edilebilir.  Bu asitler kimyasal peeling görevi görecektir. Bu durum hem cildin beslenmesi hem de ölü hücrelerin yok edilmesi için fayda sağlayabilir. Aspirin maskesi, sivilce çıkan göğüs ve sırt gibi diğer vücut bölgelerinde de uygulanabilir. Maske 10-15 dakika uygulanır.

Ancak önemli bir nokta, aspirin maskesi uygulamasından kişinin cildi hassas ise tahriş olabilir veya aspirin alerjisi varsa reaksiyon gelişebilir. Bu gibi maskeleri uygularken kesinlikle cilt ovulmamalıdır aksi taktirde ciltte çizilmeler ve zedelenmeler olabilir.  Bir diğer nokta, sivilceli ciltler asla bazik temizleyiciler ile temizlenmemelidir. Özellikle aspirin maskesi gibi uygulamalardan sonra cilt sadece ılık su ile temizlenmelidir. Kaş yapayım derken göz çıkarılmamalıdır.

Sivilce oluşumun önüne geçilmesi için aspirin maskesi sadece yardımcı bir uygulama olup, yağlı ciltler için uygun beslenme modelleri geliştirilmelidir. Özellikle A, C ve E vitamininin alımına dikkat edilmelidir. Bunun dışında yağlı, aşırı baharatlı yiyecekleri azaltmak, yağlı ve sivilceli ciltlerde gözenekleri temizleyici tonikler kullanmak gerekmektedir.

Ayak Nasırları için Aspirin

5-6 adet aspirin toz haline getirilir ve yarım çay kaşığı su ve yarım çay kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Nasırlı bölgeye bu karışım sürülür ve üzeri sıcak-nemli bir bez ile örtülerek bu vaziyette 10 dakika bekletilir. Daha sonra nasır taşı ile biraz ovulur.

Not: Lütfen uzman tavsiyesi ve onayı olmadan, cilt tipinizi ve alerji durumunuzu tespit etmeden aspirin maskesi ve diğer hiç bir yöntemi uygulamayın.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here