Aspirin ve Asetil Salisilik Asit

0

Aspirin Nedir – Asetil Salisilik Asit 

Not: Uzmanlara göre Aspirinin faydaları, aspirinin zararları’na nazaran kat be kat daha fazladır.

Aspirinin kimyasal adı Asetil Salisilik Asit ( ASA )’dır ve ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtır. Bayer Firmasının kimyagerlerinden Felix Hoffmann’ın 1897 yılında saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmeyi başarmasıyla aspirin eldesi mümkün olmuştur. Bayer firması o yıllarda morfin maddesine iki tane asetik asit bağlayarak eroin ( heroin ) elde etmişti. Bu maddeyi öksürük kesici ve ağrı dindirici olarak pazarlamaktaydı ancak eroinin ölümcül bağımlılık etkisi ortaya çıktıktan sonra ağrı kesici olarak aspirini pazarlamaya başlamıştı. Salisitilik asit  kaynak olarak söğüt ağacı kullanılmıştır çünkü söğüt ağacı yaprakları ve kabukları içerisinde salisilik asit barındırmaktadır.  Söğüt ağacının yaprak ve kabukları yaklaşık 3500 yıldır çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Eski çağlarda yaprak ve kabukları ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Aspirinin Faydaları Nelerdir? Aspirinin Yan Etkileri Var mı?

Aspirinin kullanım amacı çok çok geniştir ve günümüzde kalp krizine karşı belirli bir dozajda tüketimi önerilmektedir. Kan seyreltici ve pıhtılaştırma geciktirici etkisi vardır. Bu bazı durumlarda iyi olsa da bazı durumlarda ciddi bir problem olabilir ve aşırı dozda aspirin kullanımı nedeni ile her yıl yüzlerce insan ölmektedir.
Baş ve diş ağrısı, nevralji, siyatik, lumbago gibi ağrılarda ve adet sancılarını gidermek amacıyla kullanılabilir. Romatizmal ağırlar için de kullanılmaktadır, eflamasyon azaltıcı etkisinden bahsedilebilir.

Ayrıca; grip, ateş, kırgınlık ve ağrı durumlarında salisilik asit- C vitamini – kafein içeren ilaçlar da üretilmiştir ve bu ilaçların etkisi ( ve yan etkisi ) biraz daha artmıştır.

Aspirin ile yada asetil salisilik asitle ilgili yapılan araştırmalarda, kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle kalp krizi ve felç durumlarına karşı önemli bir rolü olduğu bulunmuştur. Ayrıca gribe karşı da etkili bir savunma içerisinde yer almaktadır.  Yukarıda bahsedildiği gibi ilginç bir şekilde romatizmal ağrılara da iyi geldiği tespit edilmiştir. Amerika’da 22000 sağlıklı kişiyi kapsayan bir araştırmada düzenli ve uygun dozajda kullanılan aspirinin kalp krizi riskini % 44 oranında gerilettiği saptanmıştır. Aynı zamanda, Asetil Salisik Asit türevi ilaçların, kadınlarda ilk hamilelik sırasında meydana gelebilecek prematüre ve ölü doğumlara sebebiyet veren ” Preeklempsi”‘yi önlemede yardımcı olduğu belirtilmiştir.  Aynı şekilde, damar tıkanıklıklarında ve kolon kanserine karşı şaşırtıcı derecede faydalıdır. Öyle ki kolon kanseri riskini % 44’e kadar azalttığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Yapılan diğer araştırmalara göre aspirinin faydaları arasında, yemek borusu, mide, rektum ve prostat kanseri riskini azalttığını göstermektedir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisinin olabileceği belirtilmiştir.

Aspirin ayrıca harici olarak bazı cilt sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Özellikle sivilce problemine karşı aspirin maskesi bazı uzmanlar tarafından önerilebiliyor. Aspirin ayrıca ayaklarda ortaya çıkan nasır problemine karşıda etki gösterebiliyor.

Aspirinin Zararları Neler? 

Aspirinin faydaları yanında bir takım yan etkileri mevcuttur. Aspirin kanı sulandırdığı için dikkatle kullanılması gerekmektedir. Her ne kadar kalp hastaları için belirdi dozda tüketimi önerilse de diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa doktor tavsiyesi olmadıkça kullanılmaması önerilir. Ayrıca aspirin yani asetil-salisilik asit türevi ilaçlar kedilerde ölümcül sonuçlara neden olabilirler. Gebeliğin son üç ayında,  ciddi kanama ihtimali bulunan durumlarda kullanılması önerilmez.  Doza bağımlı olarak aspirin tüketimi sonucunda pek çok sindirim sorunu görülebilir. Ülserasyon, gastrointestinal hemoraji görülebilir yine vertigoya ve geçici işitme kaybına neden olabilir. Nadirde olsa alerjik reaksiyonlar, ürtiker belirebilir. Aspirin bazı kişilerde mide kanamasına hatta beyin kanamasına yol açabilmektedir. Bazı uzmanlara göre ise 16 yaşından küçüklerin aspirin kullanmaması önerilmektedir.

Aspirinin faydaları hakkında yapılmış pek çok çalışmaya rağmen doz aşımına mutlak suretle dikkat edilmesi gerekmekte ve kişiye özel durumlar da hesaba katılmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here