Aşure Tarifi – Aşure Nasıl Yapılır?

0

Aşure Tarifi Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Malzemeleri Nelerdir?

Aşure; Türk insanının severek tükettiği ayrıca kutsal bir yiyecek olarak kabul ettiği tatlıdır. Çok zengin besin içeriğine sahip olması nedeniyle tatlılar arasında en faydalı tatlılar arasındadır. Yöreden yöreye yapım şekli değişebilse de damaklarda bıraktığı tat eşsizdir. Aşure yapımı için kullanılan malzemeler değişkenlik gösterse de buğday, tatlandırıcı ( şeker, pekmez, bal vs.)  ve kuru fasulye hemen her aşure tarifi içinde bulunur. Bunun yanı sıra; pirinç, süt, darı, nohut, kuru meyveler, süt, portakal ve limon kabuğu gibi meyve kabukları, üzerini süslemek için fındık, antep fıstığı, yer fıstığı, kaysı çekirdeği, nar kullanılabilir.  Sizler için sütlü ve sütsüz aşüre tarifi olmak üzere iki çeşit tarif yazdık.

Klasik Aşure Tarifi- Eski Usul Aşure Yapımı

Aşure Tarifi için Malzemeler

3 Su bardağı aşurelik Buğday
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı nohut
1 su bardağı fındık
3 lt su
4 su bardağı toz şeker
2 su bardağı süt
Arzuya göre kuru kayısı, kuru incir veya kuru üzüm

Aşureyi Süslemek için

Ceviz
Nar taneleri
İsteğe göre tarçın

Klasik Aşure Yapılışı

Nohut ve Fasulye akşamdan ıslatılır Buğday ise yine akşamdan kaynatılır, suyu süzülür ve tekrar kaynaılıp suyu süzülür. Son olarak sıcak su içine atılıp sabaha kadar bekletilir. Aşurenin yapılacağı gün nohut ve fasulye ayrı ayrı haşlanır, buğdayın ise suyu süzülür ve üzerine kaynar su eklenerek 15-20 dakika kadar pişirilir. Buğday yumuşayınca içerisine pişmiş fasulye, nohut, iyice yıkanmış pirinç ve doğranmış kuru meyvelerle karıştırılıarak 15 dakika kadar kaynatılır. Ardından süt biraz ısıtılır ve sıcak bir kıvamda iken şekerle birlikte karışıma aktarılır, 15 dakika kadar hep birlikte kaynatılır.

Daha sonra aşure tabaklarına bölüştürülür ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra üzerin ceviz, nar ve isteğe göre diğer garnitürler eklenebilir.

Sütsüz Aşure Tarifi

Aşure Tarifi için Malzemeler:

3,5 su bardağı haşlanmış buğday
1,5 su bardağı haşlanmış nohut
1,5 su bardağı haşlanmış fasülye
300 gram kuru üzüm ( kuru kayısı, kuru incirde olur. Dilerseniz ikisi yada üçü birlikte de olabilir. )
1 tane ayva ( Elma da olur )
1 adet limon veya portakal kabuğu rendesi
2-3 tane karanfil
Yarım kilo şeker
Su
İsteğe göre tarçın

Süslemek İçin
Nar, ceviz ( veya fındık, antep fıstığı ) tarçın

Yukarıdaki ilk tarifin aynısı uygulanır. Kuru meyvelerin eklendiği zamanda ise ayva, limon rendesi vs. birlikte eklenir. Sıcak veya soğuk yenebilir.

Aşure Tarifi için Püf Noktaları

* Bakliyatlar akşamdan soğuk suya yatırılmalı

* Bakliyatlar ayrı ayrı haşlanmalı

* Bakliyatların kabukları soyulmalı

 Aşure tarifi için önemli bir nokta bazı yorumculara göre kuru meyveleri erken eklemek de rengini bozabildiğidir. Bunun için erken atmamakta fayda var.

* Bazı yorumculara göre de incir eklemek aşurenin kararmasına neden oluyor. Buna karşı alınacak önlem ise incirleri en son kaselere boşaltma aşamasında eklemek.

* Cezvede 3 adet karanfin su ile bir taşım kaynatılıp son aşamada gül suyu ile birlikte aşureye katılırsa, tadının  çok güzel bir hale geldiği söyleniyor.

* Şeker miktarını azaltmak istiyorsanız, daha az şeker kullanıp, aşure piştikten sonra bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Bu aşure tarifi için yorumcular, kokusunun çok güzel olduğunu belirtiyor. Hele gül suyu ve karanfille mükemmel bir uyum olduğunu belirtiyorlar.

* Aşure malzemeleri taze olmalı, mümkünse yıl içinin ürünleri olmalı. Bu hem lezzeti yanında pişme süresini kısaltıyor ve renginin daha berrak olmasını sağlıyor.

* Buğdayı bir gün önce haşlamak ve bekletmek daha kıvamlı olmasını sağlar.

*  Şekersiz aşure yapmak için şeker yerine bir miktar pekmez veya bal da konularak aynı aşamalar tekrarlanabilir.

Afiyet Olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here